Obróbka CNC jest z powodzeniem wykorzystywana w wielu dziedzinach przemysłu. Jedna z nich to branża Automotive. Co to jest i w jaki sposób technologia CNC wpływa na przemysł motoryzacyjny?  Przedstawiamy możliwości, jakie zapewnia wykorzystanie maszyn CNC w produkcji samochodów.

Branża Automotive — co to takiego?

Branża Automotive to rozległa i szybko rozwijająca się gałąź przemysłu. Odgrywa dużą rolę nie tylko na Europejskim, ale i światowym rynku. Zajmuje się projektowaniem, produkcją, sprzedażą i serwisowaniem pojazdów silnikowych. Jest odpowiedzialna między innymi za wytwarzanie części samochodowych — od elementów niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania ważnych podzespołów po deski rozdzielcze czy fotele.

Branża Automotive obejmuje kilka dziedzin, w tym inżynierię mechaniczną, elektronikę, informatykę, chemię, fizykę i wiele innych, które są niezbędne do produkcji pojazdów i ich komponentów.

Branża motoryzacyjna to jeden z największych przemysłów na świecie. Od długiego czasu niezmiennie widoczny jest jej ogromny wpływ na gospodarkę wielu krajów. Jest to również obszar przemysłu, który szybko się rozwija, przede wszystkim dzięki wykorzystaniu nowych technologii. Jednym z przełomowych momentów było wykorzystanie obróbki CNC w branży Automotive. Co to takiego i w jaki sposób usprawniło funkcjonowanie sektora motoryzacyjnego?

Jak działają maszyny CNC?

Przemysł motoryzacyjny nieustannie się rozwija, wykorzystując do tego innowacyjne rozwiązania technologiczne i nowoczesne maszyny. Bez wątpienia jedną z największych zmian w branży Automotive stanowiło wprowadzenie do produkcji maszyn CNC.

Obróbka skrawaniem CNC polega na wyjątkowo precyzyjnym i powtarzalnym odcinaniu materiału od obrabianej całości, co skutkuje wytworzeniem pożądanego elementu. Tym samym różni się od popularnego druku 3D, w którym kolejne warstwy materiału są na siebie nanoszone, tworząc zupełnie nowy obiekt.

Technologia CNC skutecznie wspiera całą branżę Automotive, optymalizując i stale ulepszając większość procesów produkcyjnych. Maszyny CNC są wspomagane przez technologię komputerową. Dzięki specjalnemu, profesjonalnemu oprogramowaniu mogą wytwarzać trwałe i niezawodne części wykorzystywane przy produkcji samochodów. Odpowiednie ustawienia pozwalają im również na tworzenie bardzo złożonych geometrii z wąskimi tolerancjami.

Wykorzystanie obróbki CNC w branży Automotive

Obróbka CNC w branży Automotive w ostatnich latach zdecydowanie zyskała na popularności. Nawet najlepsi producenci samochodów wykorzystują mocne strony automatyzacji i czerpią korzyści z usprawnienia procesu produkcyjnego. Jak wykorzystanie CNC wpływa na rozwój przemysłu motoryzacyjnego? Oto najważniejsze zalety obróbki CNC:

 • wydajność — dzięki obróbce CNC fabryki wytwarzające części do samochodów mogą pracować praktycznie bez przestoju. Umożliwia to wyprodukowanie dużej ilości powtarzalnych elementów w krótkim czasie, co znacznie zwiększa wydajność,
 • precyzja i powtarzalność — maszyny CNC dzięki specjalnemu oprogramowaniu są w stanie wykonywać w pełni powtarzalne ruchy i czynności. To sprawia, że wytwarzane przez nie elementy są identyczne. Oprogramowanie pozwala im również produkować części, które charakteryzuje duża precyzja (w przypadku obróbki metalu dokładność wynosi zazwyczaj kilka setnych milimetra),
 • oszczędność — obróbka CNC, która umożliwia precyzyjne cięcie, ogranicza zużycie materiału, przez co znacznie obniża koszty produkcji poszczególnych elementów. Maszyny w znacznym stopniu zastępują również pracę ludzi, minimalizując jednocześnie ryzyko błędu. Pozwala to zredukować liczbę pracowników i zmniejszyć koszty utrzymania fabryki.

Obecnie maszyny CNC znajdują zastosowanie niemal na każdym etapie produkcji pojazdów. Dzięki nim możliwa jest precyzyjna i szybka produkcja takich części jak np.:

 • elementy do paneli wewnętrznych,
 • rozruszniki,
 • tłoki,
 • wały korbowe, przenoszące i napędowe,
 • koła zębate,
 • wahacze,
 • tuleje,
 • osie napędowe,
 • klocki i tarcze hamulcowe,
 • synchronizatory,
 • złączki,
 • rury,
 • elementy karoserii.

Maszyny CNC umożliwiają również wykonywanie funkcjonalnych prototypów. Dzięki temu możliwe jest ich przetestowanie przed wprowadzeniem na rynek. Obróbka metali CNC pozwala też na produkcję rzadkich lub niestandardowych części samochodowych. To szczególnie przydatne w przypadku starych pojazdów, do których nierzadko brakuje elementów zamiennych. Maszyny CNC potrafią wytworzyć nawet bardzo precyzyjne i skomplikowane części do takich aut, wykorzystując do tego nowoczesne i trwałe materiały.

Postęp branży Automotive dzięki obróbce CNC

Postęp automatyzacji linii produkcyjnych przez zastosowanie obróbki skrawaniem pozwolił znacznie usprawnić cały proces wytwarzania części dla branży motoryzacyjnej. Obróbka CNC zapewnia branży Automotive dostęp do innowacyjnych maszyn, które znacznie usprawniają procesy produkcyjne i zwiększają wydajność. Zaawansowane systemy pomiarowe i korekcyjne zapewniają możliwość wykrycia i sprawnej korekcji ewentualnych błędów już na etapie obróbki, dzięki czemu podczas wytwarzania marnuje się o wiele mniej materiału.

Maszyny CNC umożliwiają wytwarzanie nawet skomplikowanych elementów samochodowych, takich jak komponenty silnika, elementy osi, zawieszenia, hamulców, zbiorników paliwa, karoserii, czy skrzynie biegów. Maszyny zapewniają precyzję, dokładność i powtarzalność wykonania dzięki specjalnemu oprogramowaniu. To z kolei daje możliwość wytwarzania identycznych, wysokojakościowych części samochodowych, co znacznie zwiększa bezpieczeństwo produkowanych z ich użyciem pojazdów. Dzięki obróbce CNC branża Automotive nieustannie się rozwija i staje się jednym z liderów światowego przemysłu.

Formularz kontaktowy


15 + 11 =


Wypełnienie formularza oznacza, że podane w nim dane osobowe będą przetwarzane w celu udzielenia odpowiedzi, jeśli Twoje pytanie będzie odnosić się do naszych usług w odpowiedzi możemy przedstawić Ci ofertę.