W dzisiejszych czasach w branży przemysłowej bardzo istotna jest wydajność oraz ograniczenie kosztów produkcji. Różne rodzaje obróbki skrawaniem są obecnie realizowane za pomocą zaprogramowanych do tego celu maszyn. Usługi CNC wykorzystywane są  w wielu branżach – przemysłowej, jak również mechanicznej, produkcyjnej, a także medycznej i jubilerskiej. Zachęcamy do lektury artykułu, jeśli chcesz dowiedzieć się, na czym polega cięcie CNC i dlaczego warto je stosować.

Usługi CNC – co to znaczy?

Jakie mamy rodzaje maszynowej obróbki skrawaniem? Zaliczyć możemy do niej frezowanie, cięcie, toczenie, szlifowanie oraz wiele innych procesów, które mają na celu nadać obrabianej części określony wygląd. CNC jest skrótem od angielskiej nazwy Computerized Numerical Control. Można przetłumaczyć to jako komputerowa kontrola numeryczna, czyli sterowanie procesami obróbki metali oraz tworzyw sztucznych za pomocą zautomatyzowanego systemu. Usługi CNC realizowane nie są w sposób manualny, a dzięki zaprogramowanym maszynom. Nowoczesna technologia obróbki skrawaniem pozwala otrzymać precyzyjne efekty o dużej powtarzalności. Metodą bardzo często stosowaną jest frezowanie, sprawdzające się podczas procesów obróbki materiałów o zróżnicowanych parametrach technicznych i właściwościach.

Wpływ technologii skrawania CNC na procesy produkcyjne

Tak naprawdę nowoczesne obrabiarki wykonują tę samą pracę, którą wykonywały maszyny jeszcze sto lat temu. To wdrożenie techniki cyfrowej do sterowania ich procesami, tak bardzo wpłynęło na współczesną produkcję. Do najbardziej istotnych zmian możemy zaliczyć:

  • wykonywanie detali z większą dokładnością;
  • dużą powtarzalność elementów, sprzyjającą produkcji seryjnej;
  • eliminację błędów ludzkich i uniknięcie strat materiałowych;
  • skrócenie czasu wykonywania jednego elementu (nie trzeba ręcznie ustawiać parametrów maszyny).

Tego typu zmiany umożliwiają w dużym stopniu zmniejszenie kosztów produkcji. Jest to rezultat ekonomicznego wykorzystania materiałów oraz możliwości wytworzenia większej liczby elementów w tym samym odcinku czasowym. Związane jest z tym także mniejsze zużycie energii.

Dlaczego warto wykorzystywać obróbkę skrawaniem CNC?

Wykorzystywanie cięcia CNC jest bardzo korzystne ze względu na powody ekonomiczne. Przewiduje się, że dobra inwestycja powinna się zwrócić trakcie 3-5 lat. W dużej mierze jest to także zależne od strategii zakładu. W produkcji masowej dobrze jest zainwestować w całe linie produkcyjne, tak by ograniczyć udział pracy ludzkiej. Z kolei w produkcji średnio-seryjnej nie jest opłacalna inwestycja w pełną automatyzację, ponieważ zwrot trwałby więcej niż 5 lat.

Inne atuty technologii obróbki skrawaniem to powtarzalność produkcji, a także przewidywalny czas realizacji prac oraz duża precyzja produkcji.

Frezowanie CNC – jakie możliwości daje obróbka cyfrowa

Na czym polega cięcie CNC? To skrawanie nadmiaru materiału w sposób, który pozwala na uzyskanie finalnego elementu. Frezowanie CNC umożliwia realizację skomplikowanych kształtów skrawanych materiałów – rowków, gwintów, kół zębatych. Najważniejszy element maszyny to frez – przy frezowaniu niezbędny jest magazyn narzędziowy (zestaw frezów pozwalający na wykonanie różnych kształtów).

Istnieją różne rodzaje obróbki skrawaniem – jest to technologia, którą stosuje się od wielu lat. Doświadczona firma RL CNC oferuje usługi, takie jak obróbka metali, w tym obróbka skrawaniem.

Dzięki osiągnięciom technicznym, tego rodzaju prace mogły zostać zautomatyzowane, co sprawia, że przebiegają efektywniej, szybciej oraz pozwalają na ograniczenie kosztów.

Zobacz również inne wpisy:

Rodzaje obróbki tworzyw sztucznych

Obróbka tworzyw sztucznych polega na usuwaniu we właściwych miejscach zbędnego naddatku materiału z produktu. Jej metody mogą być różne, na przykład wycinanie elementów z arkusza za pomocą lasera lub wody pod ciśnieniem. Może to być także obróbka CNC, w tym frezowanie CNC, czyli usuwanie materiału z bloku przy pomocy frezarki aż do osiągnięcia zamierzonego kształtu. W artykule omówimy podstawowe metody obróbki skrawaniem tworzyw sztucznych. 

Procesy technologiczne w firmach (trendy w 2021-22r.)

Nowoczesne procesy technologiczne oferują całkiem nowe możliwości, które można wykorzystywać podczas konwencjonalnej produkcji. Dotyczy to również obróbki CNC. Nowe rozwiązania zwiększają wydajność, precyzję wykonania, obniżają koszty operacyjne, a także są proekologiczne. Współczesna obróbka metali różni się znacząco od tej tradycyjnej, wykonywanej ręcznie przy pomocy tokarek czy frezarek. W artykule przedstawiamy najnowsze trendy w procesach produkcyjnych, które będą mieć wpływ na rozwój metod obróbki skrawaniem, takich jak np. frezowanie CNC. 

Oprogramowanie w firmie RL CNC cz.3 (Draftsight)

DraftSight to profesjonalny program do produkcji CNC oraz projektowania 2D i 3D. Pozwala na tworzenie, edycję i wyświetlanie plików DWG i DXF. Dzięki interfejsowi zbliżonemu do innych oprogramowań typu CAD, użytkownicy nie mają problemu z szybkim opanowaniem pracy na nim. Nasza firma korzysta z niego podczas przygotowywania procesów obróbki metali. 

Oprogramowanie w firmie RL CNC cz.2 (Siemens NX CAM)

Siemens NX CAM to jeden z modułów wchodzących w skład oprogramowania NX (CAD/CAM/CAE) – narzędzia ułatwiającego współpracę między projektantami, inżynierami i produkcją. Jego głównym zadaniem jest wygenerowanie kodu NC służącego do sterowania maszyną. Ponadto usprawnia programowanie maszyn sterowanych numerycznie. Jest to jeden z programów do CNC, który wykorzystujemy podczas wykonywanej przez nas obróbki metali.

Oprogramowanie w firmie RL CNC cz.1 (Siemens NX CAD)

Program NX Siemens CAD to jedno z narzędzi oprogramowania NX służące do projektowania wspomaganego komputerowo. Dzięki zastosowaniu Siemens NX współpraca między projektantami, inżynierami i produkcją jest łatwiejsza, gdyż zawiera on zintegrowane funkcje zarządzania danymi (CAD/CAM/CAE). Jego użycie pozwala znacznie skrócić czas programowania, a przez to również naszej obróbki metali.

Rodzaje obróbki metali nieżelaznych

Obróbka metali nieżelaznych umożliwia tworzenie wielu ważnych elementów. To proces, który pozwala na zmianę kształtu obrabianego materiału dzięki oddzieleniu poszczególnych fragmentów lub wywarcie nacisku mechanicznego. Zachęcamy do zapoznania się z naszym artykułem,...

Rodzaje obróbki stali

Osoby działające w branży przemysłowej z pewnością nie raz spotkały się z terminem obróbka metali. Jakie są zatem rodzaje obróbki metali i na czym dokładnie polega sam proces obróbki? Postaramy się w przystępny sposób wyjaśnić owo zagadnienie. Wszystkich zainteresowanych zapraszamy do lektury naszego artykułu.

Na czym polega obróbka otworów?

Obróbka otworów to proces technologiczny realizowany bardzo często, ponieważ znajdziemy je w większości produkowanych przedmiotów. Elementy stworzone z metali potrzebują precyzyjnej obróbki, która pozwoli nadać im właściwą formę, jak również polepszyć trwałość materiału. W tym celu stosowane są różne sposoby z zakresu obróbki ubytkowej. 

Rodzaje maszyn CNC

Maszyny CNC umożliwiają szybkie oraz precyzyjne otrzymywanie powtarzalnych kształtów. Jakie mamy rodzaje obrabiarek CNC i do czego można je wykorzystać? Więcej na ten temat dowiecie się z naszego artykułu – zachęcamy do przeczytania wszystkich zainteresowanych.

Co oznacza skrót CNC?

Skrót CNC znany jest wielu osobom, natomiast nie każdy wie, co dokładnie oznacza. Obecnie obróbka materiałów realizowana jest przeważnie przez zaprogramowany przez specjalistów sprzęt – zaliczamy do niego maszyny CNC. Jeżeli chcecie dowiedzieć się więcej na temat, zapraszamy do kontynuacji lektury naszego artykułu!