W dzisiejszych czasach w branży przemysłowej bardzo istotna jest wydajność oraz ograniczenie kosztów produkcji. Różne rodzaje obróbki skrawaniem są obecnie realizowane za pomocą zaprogramowanych do tego celu maszyn. Usługi CNC wykorzystywane są  w wielu branżach – przemysłowej, jak również mechanicznej, produkcyjnej, a także medycznej i jubilerskiej. Zachęcamy do lektury artykułu, jeśli chcesz dowiedzieć się, na czym polega cięcie CNC i dlaczego warto je stosować.

Usługi CNC – co to znaczy?

Jakie mamy rodzaje maszynowej obróbki skrawaniem? Zaliczyć możemy do niej frezowanie, cięcie, toczenie, szlifowanie oraz wiele innych procesów, które mają na celu nadać obrabianej części określony wygląd. CNC jest skrótem od angielskiej nazwy Computerized Numerical Control. Można przetłumaczyć to jako komputerowa kontrola numeryczna, czyli sterowanie procesami obróbki metali oraz tworzyw sztucznych za pomocą zautomatyzowanego systemu. Usługi CNC realizowane nie są w sposób manualny, a dzięki zaprogramowanym maszynom. Nowoczesna technologia obróbki skrawaniem pozwala otrzymać precyzyjne efekty o dużej powtarzalności. Metodą bardzo często stosowaną jest frezowanie, sprawdzające się podczas procesów obróbki materiałów o zróżnicowanych parametrach technicznych i właściwościach.

Wpływ technologii skrawania CNC na procesy produkcyjne

Tak naprawdę nowoczesne obrabiarki wykonują tę samą pracę, którą wykonywały maszyny jeszcze sto lat temu. To wdrożenie techniki cyfrowej do sterowania ich procesami, tak bardzo wpłynęło na współczesną produkcję. Do najbardziej istotnych zmian możemy zaliczyć:

  • wykonywanie detali z większą dokładnością;
  • dużą powtarzalność elementów, sprzyjającą produkcji seryjnej;
  • eliminację błędów ludzkich i uniknięcie strat materiałowych;
  • skrócenie czasu wykonywania jednego elementu (nie trzeba ręcznie ustawiać parametrów maszyny).

Tego typu zmiany umożliwiają w dużym stopniu zmniejszenie kosztów produkcji. Jest to rezultat ekonomicznego wykorzystania materiałów oraz możliwości wytworzenia większej liczby elementów w tym samym odcinku czasowym. Związane jest z tym także mniejsze zużycie energii.

Dlaczego warto wykorzystywać obróbkę skrawaniem CNC?

Wykorzystywanie cięcia CNC jest bardzo korzystne ze względu na powody ekonomiczne. Przewiduje się, że dobra inwestycja powinna się zwrócić trakcie 3-5 lat. W dużej mierze jest to także zależne od strategii zakładu. W produkcji masowej dobrze jest zainwestować w całe linie produkcyjne, tak by ograniczyć udział pracy ludzkiej. Z kolei w produkcji średnio-seryjnej nie jest opłacalna inwestycja w pełną automatyzację, ponieważ zwrot trwałby więcej niż 5 lat.

Inne atuty technologii obróbki skrawaniem to powtarzalność produkcji, a także przewidywalny czas realizacji prac oraz duża precyzja produkcji.

Frezowanie CNC – jakie możliwości daje obróbka cyfrowa

Na czym polega cięcie CNC? To skrawanie nadmiaru materiału w sposób, który pozwala na uzyskanie finalnego elementu. Frezowanie CNC umożliwia realizację skomplikowanych kształtów skrawanych materiałów – rowków, gwintów, kół zębatych. Najważniejszy element maszyny to frez – przy frezowaniu niezbędny jest magazyn narzędziowy (zestaw frezów pozwalający na wykonanie różnych kształtów).

Istnieją różne rodzaje obróbki skrawaniem – jest to technologia, którą stosuje się od wielu lat. Doświadczona firma RL CNC oferuje usługi, takie jak obróbka metali, w tym obróbka skrawaniem.

Dzięki osiągnięciom technicznym, tego rodzaju prace mogły zostać zautomatyzowane, co sprawia, że przebiegają efektywniej, szybciej oraz pozwalają na ograniczenie kosztów.