W zależności od jej parametrów i przeznaczenia blachę tnie się na wiele sposobów – należą do nich cięcie laserowe, cięcie wodą oraz cięcie plazmą. Wykwalifikowany specjalista z pewnością będzie w stanie dobrać najlepszą dla danej produkcji metodę obróbki, ale czy Ty znasz wady i zalety każdej z nich? W dzisiejszym wpisie opisujemy cięcie laserowe, wodą oraz plazmą, wskazując ich najważniejsze cechy.

Cięcie wodą

Szczególnie laikom cięcie wodą może wydać się zaskakującą metodą obróbki. Proces ten określany jest również mianem waterjet i polega na obróbce dowolnego materiału pod strumieniem wody o bardzo wysokim ciśnieniu. W przypadku cięcia materiałów miękkich (np. gumy lub tektury) wykorzystuje się czystą wodę, natomiast te twardsze (takie jak szkło czy metal) oznaczają konieczność zastosowania ścierniwa (garnetu) o ściśle określonej gramaturze i jakości krawędzi – dzięki temu zwiększa się prędkość cięcia wodą. Co istotne, zwykle nie wymaga przetwarzania wtórnego.

Metoda ta jest w stanie przewyższyć precyzję cięcia laserowego, ponieważ nie dochodzi do odkształceń cieplnych i możliwe jest uzyskanie gładszych krawędzi. W przypadku cięcia wodą nie ma też ograniczeń dotyczących grubości materiału, które istnieją w przypadku cięcia plazmą i laserem. Sama technologia nie stanowi obciążenia dla środowiska naturalnego, ponieważ jest cicha i bezpyłowa. Problemem natomiast mogą być koszty cięcia wodą stali, które generuje zakup pompy multiplikatorowej (choć cena jest porównywalna z ceną lasera) oraz odpowiednio dobranego piasku ściernego wykorzystywanego podczas cięcia.

Cięcie laserowe

Cięcie laserowe skutecznie minimalizuje ryzyko uszkodzenia i deformacji sąsiednich elementów – jest to proces topienia obrabianego materiału za pomocą skoncentrowanej wiązki światła laserowego. Metoda ta stosowana jest przede wszystkim do stali, stali nierdzewnej oraz aluminium, ale można ciąć również inne materiały (pomijając te, które mają duży współczynnik odbicia światła). Wycinanie laserowe w stali daje gwarancję ponadprzeciętnej precyzji nawet w przypadku niewielkich fragmentów obrabianego materiału. Dokładność tej technologii sprawia, że klienci do cięcia blachy najczęściej wybierają właśnie laser – tym bardziej że na rynku są obecnie dostępne nie tylko lasery 2D, ale również systemy laserowe 3D.

Za najważniejszą zaletę cięcia laserowego należy uznać niezwykłą dokładność obróbki – szczelina cięcia jest zwykle niewiele większa niż zastosowana wiązka laserowa. W przeciwieństwie do cięcia wodą możliwe jest uzyskanie wysokich prędkości cięcia. Obróbka metali za pomocą lasera może przebiegać bezobsługowo, co wiąże się z niskimi kosztami przy dużych partiach produkcji. Jednocześnie należy mieć na uwadze wysoki koszt zakupu samego urządzenia oraz fakt, że zakres materiałów zależy od wybranego źródła lasera.

Cięcie plazmą

Cięcie stali plazmą to proces polegający na wykorzystaniu silnie skoncentrowanego zjonizowanego łuku gazowego o wysokiej temperaturze. Materiał poddawany obróbce podlega zarówno działaniu termicznemu (łuk elektryczny), jak i mechanicznemu (ciśnienie gazu). Cięcie plazmą doskonale sprawdza się w przypadku materiałów przewodzących prąd elektryczny, ale przede wszystkim stosowane jest do stali, stali nierdzewnej oraz aluminium. Jednak w zależności od grubości materiału, stosuje się źródło prądu o różnej mocy.

Ze względu na to, że plazma nie wymaga wcześniejszego podgrzewania, możliwe jest szybkie przebijanie materiału – jest to niewątpliwa zaleta cięcia plazmą. Docenić należy również wysokie prędkości cięcia oraz niewielkie szczeliny cięcia. Problematyczny jest natomiast hałas oraz spore ilości gazów i dymu ulatniających się podczas obróbki. Warto też pamiętać, że cięcie stali plazmą wiąże się z tzw. ukosowaniem, co oznacza, że krawędzie materiału nie zawsze będą prostopadłe.

Jaki rodzaj cięcia stali będzie najlepszy?

Znasz już charakterystykę poszczególnych metod obróbki, ale jaki rodzaj cięcia sprawdzi się w przypadku stali? Podejmując decyzję o doborze technologii do danego zastosowania, zawsze należy uwzględnić takie parametry jak:

  • grubość materiału,
  • jakość krawędzi,
  • rodzaj materiału,
  • prędkość skrawania,
  • szerokość szczeliny,
  • rodzaj wycinanych kształtów,
  • konsekwencje dla środowiska.

Optymalnym rozwiązaniem byłoby, gdyby o tym, jak najlepiej pociąć stal, zadecydował specjalista, który weźmie pod uwagę wszystkie te parametry. Obróbka stali jest bowiem możliwa za pomocą cięcia laserowego, cięcia wodą oraz plazmą, dlatego konieczne jest określenie efektu, jaki planujemy osiągnąć – przykładowo cięcie wodą stali nie sprawdzi się w przypadku masowej produkcji.

Naszą codziennością jest obróbka skrawaniem, dlatego bazując na doświadczeniu, wiedzy oraz informacjach przekazanych przez klientów, podejmujemy decyzję, jak najlepiej pociąć stal do danego zastosowania. Zapraszamy do kontaktu!

Polecamy:

Zobacz również inne wpisy:

Oprogramowanie w firmie RL CNC cz.3 (Draftsight)

DraftSight to profesjonalny program do produkcji CNC oraz projektowania 2D i 3D. Pozwala na tworzenie, edycję i wyświetlanie plików DWG i DXF. Dzięki interfejsowi zbliżonemu do innych oprogramowań typu CAD, użytkownicy nie mają problemu z szybkim opanowaniem pracy na nim. Nasza firma korzysta z niego podczas przygotowywania procesów obróbki metali. 

Oprogramowanie w firmie RL CNC cz.2 (Siemens NX CAM)

Siemens NX CAM to jeden z modułów wchodzących w skład oprogramowania NX (CAD/CAM/CAE) – narzędzia ułatwiającego współpracę między projektantami, inżynierami i produkcją. Jego głównym zadaniem jest wygenerowanie kodu NC służącego do sterowania maszyną. Ponadto usprawnia programowanie maszyn sterowanych numerycznie. Jest to jeden z programów do CNC, który wykorzystujemy podczas wykonywanej przez nas obróbki metali.

Oprogramowanie w firmie RL CNC cz.1 (Siemens NX CAD)

Program NX Siemens CAD to jedno z narzędzi oprogramowania NX służące do projektowania wspomaganego komputerowo. Dzięki zastosowaniu Siemens NX współpraca między projektantami, inżynierami i produkcją jest łatwiejsza, gdyż zawiera on zintegrowane funkcje zarządzania danymi (CAD/CAM/CAE). Jego użycie pozwala znacznie skrócić czas programowania, a przez to również naszej obróbki metali.

Rodzaje obróbki metali nieżelaznych

Obróbka metali nieżelaznych umożliwia tworzenie wielu ważnych elementów. To proces, który pozwala na zmianę kształtu obrabianego materiału dzięki oddzieleniu poszczególnych fragmentów lub wywarcie nacisku mechanicznego. Zachęcamy do zapoznania się z naszym artykułem,...

Rodzaje obróbki stali

Osoby działające w branży przemysłowej z pewnością nie raz spotkały się z terminem obróbka metali. Jakie są zatem rodzaje obróbki metali i na czym dokładnie polega sam proces obróbki? Postaramy się w przystępny sposób wyjaśnić owo zagadnienie. Wszystkich zainteresowanych zapraszamy do lektury naszego artykułu.

Na czym polega obróbka otworów?

Obróbka otworów to proces technologiczny realizowany bardzo często, ponieważ znajdziemy je w większości produkowanych przedmiotów. Elementy stworzone z metali potrzebują precyzyjnej obróbki, która pozwoli nadać im właściwą formę, jak również polepszyć trwałość materiału. W tym celu stosowane są różne sposoby z zakresu obróbki ubytkowej. 

Rodzaje maszyn CNC

Maszyny CNC umożliwiają szybkie oraz precyzyjne otrzymywanie powtarzalnych kształtów. Jakie mamy rodzaje obrabiarek CNC i do czego można je wykorzystać? Więcej na ten temat dowiecie się z naszego artykułu – zachęcamy do przeczytania wszystkich zainteresowanych.

Co oznacza skrót CNC?

Skrót CNC znany jest wielu osobom, natomiast nie każdy wie, co dokładnie oznacza. Obecnie obróbka materiałów realizowana jest przeważnie przez zaprogramowany przez specjalistów sprzęt – zaliczamy do niego maszyny CNC. Jeżeli chcecie dowiedzieć się więcej na temat, zapraszamy do kontynuacji lektury naszego artykułu!

Optymalne zarządzanie jakością – ISO 9001

Certyfikacja mobilizuje do działań na rzecz klienta i ciągłego doskonalenia, zapewnia firmom stały rozwój oraz zadowolenie klientów. ZOBACZ CERTYFIKAT ISO 9001 System zarządzania jakością certyfikowany zgodnie z ISO 9001 określa, kto jest odpowiedzialny za...

Co to jest obrabiarka CNC? Jakie są jej zalety?

Wydajność, szybkość i niższe koszty produkcji to cechy pożądane w przemyśle. Zalety obrabiarek CNC są liczne i pozwalają na osiągnięcie wszystkich tych cech. Obróbka skrawaniem CNC czy frezowanie CNC to ekonomiczne usługi, znajdujące zastosowanie w wielu branżach, od medycznej po przemysłową. Z tego artykułu dowiesz się, czym jest obrabiarka CNC i jakie ma cechy.