Skrót CNC znany jest wielu osobom, natomiast nie każdy wie, co dokładnie oznacza. Obecnie obróbka materiałów realizowana jest przeważnie przez zaprogramowany przez specjalistów sprzęt – zaliczamy do niego maszyny CNC. Jeżeli chcecie dowiedzieć się więcej na temat, zapraszamy do kontynuacji lektury naszego artykułu!

Rozwinięcie skrótu CNC

Co oznacza skrót CNC? Jest to rozwinięcie angielskiego wyrażenia Computerized Numerical Control, co w dosłownym tłumaczeniu znaczy Komputerowe Sterowanie Numeryczne. Chodzi tutaj o układ programowany przez człowieka, który wykorzystuje się do obsługi różnych urządzeń oraz narzędzi. Do maszyn, które najczęściej użytkuje się z wykorzystaniem tej technologii, zalicza się m.in. obrabiarki, przykładowo:

  • tokarki,
  • frezarki,
  • elektrodrążarki,
  • szlifierki,
  • wtryskarki.

Układ CNC zapewnia komfort oraz dużą dokładność w obsłudze maszyn. Za jego pomocą można sterować sprzętem przeznaczonym do obróbki materiałów, takich jak metal, drewno, szkło, czy tworzywa syntetyczne.

Układ CNC – właściwości i historia

Korzystając z układów CNC, otrzymywanie potrzebnych kształtów, długości oraz form materiałów jest komfortowe oraz precyzyjne. Ponadto przebiega znacznie szybciej, niż podczas realizacji tych czynności ręcznie. Pozwala to zyskać większą efektywność oraz skuteczność podczas pracy. Z tego powodu, urządzenia sterowane numerycznie to aktualnie standardowe wyposażenie firm produkcyjnych, zakładów wytwórczych oraz manufaktur. Używając ich, masz gwarancję powtarzalnych rezultatów pracy. Każdy element, który tworzy się podczas wykorzystania maszyny z układem CNC jest identyczny jak poprzedni. Umożliwia to bezpieczną realizacją bardzo dużych wolumenów produktów oraz podzespołów.

Komputerowe układy sterowania numerycznego utworzono na początku lat 50. XX wieku, wówczas jednak nie były jeszcze powszechnie używane. Rozwój układów CNC przypada na lata 80. XX wieku. Wpływ na to miał przełom technologiczny, dotyczący rozpowszechniania się mikroprocesorów. W dzisiejszych czasach niełatwo wyobrazić sobie funkcjonowanie branży produkcyjnej, przemysłowej oraz wytwórczej bez układów CNC.

Firma RL CNC – doskonała jakość oraz zadowolenie Klientów

Mamy nadzieję, że nasz artykuł poszerzył Waszą wiedzę, jeśli zastanawialiście się, co oznacza skrót CNC i gdzie najczęściej znajduje zastosowanie. Jeśli potrzebujecie firmy, która wykona dla Was tego rodzaju usługi, warto zapoznać się z ofertą RL CNC, którzy swoją działalność prowadzą od 2009 roku. To zespół wysoko wykwalifikowanych osób, realizujących swoją pracę z pasją i zaangażowaniem. Świadczone przez nich prace to m.in. obróbka metali, frezowanie CNC oraz toczenie CNC. Firma cały czas się rozwija, wybierając rozwiązania sprzyjające środowisku oraz dbające o bezpieczeństwo pracy. Gwarantuje także terminową realizację zleceń. Pracownicy RL CNC troszczą się o jak najlepszą jakość usług, co sprawia, że posiadają grono zadowolonych Klientów.

Zobacz również inne wpisy:

Rodzaje obróbki tworzyw sztucznych

Obróbka tworzyw sztucznych polega na usuwaniu we właściwych miejscach zbędnego naddatku materiału z produktu. Jej metody mogą być różne, na przykład wycinanie elementów z arkusza za pomocą lasera lub wody pod ciśnieniem. Może to być także obróbka CNC, w tym frezowanie CNC, czyli usuwanie materiału z bloku przy pomocy frezarki aż do osiągnięcia zamierzonego kształtu. W artykule omówimy podstawowe metody obróbki skrawaniem tworzyw sztucznych. 

Procesy technologiczne w firmach (trendy w 2021-22r.)

Nowoczesne procesy technologiczne oferują całkiem nowe możliwości, które można wykorzystywać podczas konwencjonalnej produkcji. Dotyczy to również obróbki CNC. Nowe rozwiązania zwiększają wydajność, precyzję wykonania, obniżają koszty operacyjne, a także są proekologiczne. Współczesna obróbka metali różni się znacząco od tej tradycyjnej, wykonywanej ręcznie przy pomocy tokarek czy frezarek. W artykule przedstawiamy najnowsze trendy w procesach produkcyjnych, które będą mieć wpływ na rozwój metod obróbki skrawaniem, takich jak np. frezowanie CNC. 

Oprogramowanie w firmie RL CNC cz.3 (Draftsight)

DraftSight to profesjonalny program do produkcji CNC oraz projektowania 2D i 3D. Pozwala na tworzenie, edycję i wyświetlanie plików DWG i DXF. Dzięki interfejsowi zbliżonemu do innych oprogramowań typu CAD, użytkownicy nie mają problemu z szybkim opanowaniem pracy na nim. Nasza firma korzysta z niego podczas przygotowywania procesów obróbki metali. 

Oprogramowanie w firmie RL CNC cz.2 (Siemens NX CAM)

Siemens NX CAM to jeden z modułów wchodzących w skład oprogramowania NX (CAD/CAM/CAE) – narzędzia ułatwiającego współpracę między projektantami, inżynierami i produkcją. Jego głównym zadaniem jest wygenerowanie kodu NC służącego do sterowania maszyną. Ponadto usprawnia programowanie maszyn sterowanych numerycznie. Jest to jeden z programów do CNC, który wykorzystujemy podczas wykonywanej przez nas obróbki metali.

Oprogramowanie w firmie RL CNC cz.1 (Siemens NX CAD)

Program NX Siemens CAD to jedno z narzędzi oprogramowania NX służące do projektowania wspomaganego komputerowo. Dzięki zastosowaniu Siemens NX współpraca między projektantami, inżynierami i produkcją jest łatwiejsza, gdyż zawiera on zintegrowane funkcje zarządzania danymi (CAD/CAM/CAE). Jego użycie pozwala znacznie skrócić czas programowania, a przez to również naszej obróbki metali.

Rodzaje obróbki metali nieżelaznych

Obróbka metali nieżelaznych umożliwia tworzenie wielu ważnych elementów. To proces, który pozwala na zmianę kształtu obrabianego materiału dzięki oddzieleniu poszczególnych fragmentów lub wywarcie nacisku mechanicznego. Zachęcamy do zapoznania się z naszym artykułem,...

Rodzaje obróbki stali

Osoby działające w branży przemysłowej z pewnością nie raz spotkały się z terminem obróbka metali. Jakie są zatem rodzaje obróbki metali i na czym dokładnie polega sam proces obróbki? Postaramy się w przystępny sposób wyjaśnić owo zagadnienie. Wszystkich zainteresowanych zapraszamy do lektury naszego artykułu.

Na czym polega obróbka otworów?

Obróbka otworów to proces technologiczny realizowany bardzo często, ponieważ znajdziemy je w większości produkowanych przedmiotów. Elementy stworzone z metali potrzebują precyzyjnej obróbki, która pozwoli nadać im właściwą formę, jak również polepszyć trwałość materiału. W tym celu stosowane są różne sposoby z zakresu obróbki ubytkowej. 

Rodzaje maszyn CNC

Maszyny CNC umożliwiają szybkie oraz precyzyjne otrzymywanie powtarzalnych kształtów. Jakie mamy rodzaje obrabiarek CNC i do czego można je wykorzystać? Więcej na ten temat dowiecie się z naszego artykułu – zachęcamy do przeczytania wszystkich zainteresowanych.

Co oznacza skrót CNC?

Skrót CNC znany jest wielu osobom, natomiast nie każdy wie, co dokładnie oznacza. Obecnie obróbka materiałów realizowana jest przeważnie przez zaprogramowany przez specjalistów sprzęt – zaliczamy do niego maszyny CNC. Jeżeli chcecie dowiedzieć się więcej na temat, zapraszamy do kontynuacji lektury naszego artykułu!