Co to jest i na czym polega wiercenie otworów? Tematyka ta jest dość zróżnicowana. Jedną z jego odmian jest głębokie wiercenie CNC, wymagające zaawansowanego sprzętu i doświadczonych wykonawców. Metalowe elementy przed użyciem wymagają obróbki, która nada im odpowiedni kształt. Frezowanie, toczenie, wiercenie czy obróbka skrawaniem CNC to przykładowe metody obróbki ubytkowej stosowane do produkcji detali. Ten artykuł przybliży Ci specyfikę wiercenia otworów i jego rodzaje.

Obróbka wiórowa – specyfika

Obróbka wiórowa polega na wytwarzaniu określonego kształtu poprzez usuwanie z półfabrykatu kolejnych warstw naddatku. Używa się do niej narzędzi o wysokiej twardości, którymi wywiera się nacisk mechaniczny. Nacisk powoduje też obrabiany materiał, dzięki niemu odspajane są wióry. Narzędzia, które są używane do tej obróbki, charakteryzuje:

 • duża twardość,
 • wytrzymałość na udary,
 • wytrzymałość na obciążenia zmęczeniowe,
 • wytrzymałość na ścieranie,
 • mała rozszerzalność cieplna.

Najczęściej są one wykonywane ze stali szybkotnących i narzędziowych lub węglików spiekanych. Dostępne są także narzędzia wykonane z łączenia metali jako bazy i elementów ceramicznych, spieków ceramicznych i super twardych materiałów jak diament czy azotek boru, tzw. cermetali. Najpopularniejszymi i najprostszymi z narzędzi są wiertła monolityczne, czyli wykonane w całości z jednego materiału. Często wykorzystuje się też wiertła łączone, złożone z części mocującej i roboczej wykonanej z materiału o lepszych parametrach. Ich odmianą są wiertła składane z mocowanymi na korpusie płytkami. Są one wymienne, co wydłuża żywotność wiertła. Oprócz tego stosuje się jeszcze wiertła modułowe, w których łatwo i szybko można wymienić całą głowicę.

Jakość i precyzja wykonanych w wyniku obróbki wiórowej elementów zależy od następujących czynników:

 • obrabianego materiału,
 • rodzaju narzędzia,
 • twardości ostrzy,
 • geometrii ostrzy,
 • standardu ich wykonania,
 • rodzaju uchwytu mocującego,
 • sztywności konstrukcji obrabiarki,
 • prędkości obrotowej,
 • szybkości posuwu narzędzia.

Wiercenie otworów – rodzaje

Wiercenie to najczęściej wykonywany proces technologiczny, gdyż otwory występują prawie w każdym wytwarzanym przedmiocie. Służą np. jako korpusy do montowania innych podzespołów, elementy złączne albo kanały do przepływu np. smaru.

Wstępem do wiercenia jest nawiercanie, czyli wykonanie otworu niewielkich rozmiarów, który ułatwia późniejsze toczenie czy wiercenie. Wierceniem wykonuje się otwór o wybranych parametrach w dowolnym materiale. Zwykle nie pozwala ono na uzyskanie dużej dokładności. Jego odmianą jest powiercanie, czyli zwiększanie średnicy otworu już istniejącego, przez co można uzyskać dokładniejsze parametry.

Jeśli otwór nadal nie spełnia wymogów, stosuje się rozwiercanie, które umożliwia uzyskanie założonej dokładności wymiaru i chropowatości powierzchni. Jedną z najpopularniejszych usług na rynku jest głębokie wiercenie otworów CNC.

Co to jest głębokie wiercenie CNC?

Głębokie wiercenie CNC wymaga wykorzystania zaawansowanych wiertarek do głębokich otworów i doświadczenia wykonawcy. Wywiercane otwory mają tu co najmniej dziesięć razy większą długość niż ich średnica. Z tego względu ten rodzaj wiercenia otworów wymaga stosowania najnowszych technologii i nie jest łatwy w realizacji.

Gdzie stosuje się głębokie wiercenie CNC?

Głębokie wiercenie CNC jest szeroko wykorzystywane w przemyśle. Najczęściej przy produkcji części maszyn w lotnictwie (podwozia i osie turbin w samolotach) oraz w przemyśle gazowniczym czy naftowym. Wiercenie otworów CNC stosuje się także do produkcji płyt przy wymiennikach ciepła lub rur hydraulicznych.

Jakich narzędzi używa się do głębokiego wiercenia CNC?

Najważniejszymi elementami maszyn używanych do głębokiego wiercenia CNC są systemy szybko usuwające wióry powstałe podczas niego oraz efektywnie chłodzące. Zespoły chłodzenia muszą jednocześnie dostarczać odpowiednie ilości chłodziwa oraz zachować właściwe ciśnienie i temperaturę narzędzia. Można powiedzieć, że rodzaj wierteł trzeba dostosować do materiału, który ma być obrabiany ze szczególnym uwzględnieniem posuwu i prędkości skrawania.

Podsumowanie

Wiesz już, co to jest i na czym polega wiercenie otworów, jakie są jego rodzaje i jakiego rodzaju maszyn wymagają. Firma RL CNC to wykonawca, dla którego obróbka metali czy wiercenie w metalu nie ma tajemnic. Jeśli potrzebujesz tej trudnej usługi na wysokim poziomie, sprawdź naszą ofertę.