Wydajność, szybkość i niższe koszty produkcji to cechy pożądane w przemyśle. Zalety obrabiarek CNC są liczne i pozwalają na osiągnięcie wszystkich tych cech. Obróbka skrawaniem CNC czy frezowanie CNC to ekonomiczne usługi, znajdujące zastosowanie w wielu branżach, od medycznej po przemysłową. Z tego artykułu dowiesz się, czym jest obrabiarka CNC i jakie ma cechy.

Co to jest i jak działa obrabiarka CNC?

Co to jest obrabiarka CNC? To sterowana numerycznie, nowoczesna maszyna wykorzystywana w wytwórstwie. Jej stosowanie umożliwia precyzyjne wycinanie elementów z tworzyw sztucznych, metali lub drewna.

Jak działa obrabiarka CNC?  W jej skład wchodzą:

  • nośnik danych, zawierający informacje sterujące,
  • napęd połączony z osią przesyłu,
  • przetwornik danych, odpowiedzialny za ich przetwarzanie.

Jak każde urządzenie sterowane numerycznie, posiada ona skomputeryzowany system sterujący, jej praca jest zatem w pełni automatyczna. Dzięki temu jest w pełni powtarzalna i dokładna. Czujniki, które posiada obrabiarka CNC, niwelują ewentualne błędy produkcyjne. Poszczególne elementy urządzenia są tak zaprojektowane, aby wytrzymać duże naciski, które na nie działają. Dokładność obróbki jest zapewniona poprzez sztywność. Można powiedzieć, że obrabiarki CNC nie wiedzą, co to jest nieprecyzyjne cięcie.

Skąd się wzięła obrabiarka CNC?

Historia obrabiarki CNC jest całkiem nowa, sięga nie dalej jak dwadzieścia lat wstecz. Computerized Numerical Control powstała jako w pełni zautomatyzowana technologia do obróbki materiałów. Główne zastosowanie ma w obrabiarkach CNC do metalu, które zastąpiły zwykłe frezarki i tokarki. Odtąd cały proces obróbki nie jest już zależny od mało precyzyjnego oka ludzkiego, ale od mechanicznej dokładności komputera.

Obrabiarki CNC w przemyśle

Najczęściej obrabiarki CNC stosuje się jako tokarki i frezarki. Są one programowane zgodnie z daną dokumentacją wykonawczą, aby w efekcie wycinały elementy o ściśle określonych: wymiarach, kształtach i chropowatości. Ich czytniki potrafią odtworzyć gotowe programy sterujące, przekształcając je z postaci alfanumerycznej na impulsy elektryczne. Pełna komputeryzacja i automatyzacja pracy obrabiarek CNC nie oznacza jednak, że do ich obsługi nie potrzeba już wykwalifikowanych pracowników. Muszą oni posługiwać się specjalistycznymi programami CAD/CAM, znać sterowniki do danego typu urządzenia oraz odpowiednio dobierać parametry technologiczne do pracy. Wszystko po to, żeby w pełni wykorzystać potencjał zaawansowanych maszyn.

Zalety obróbki CNC

Jak łatwo się domyślić, zastosowanie obrabiarek CNC spowodowało wzrost efektywności pracy. Obróbka metali tą nowoczesną metodą obniżyła koszty i zwiększyła produkcję. Jej wysoka precyzja i zautomatyzowanie procesu wykluczyło błędy, które powodowały marnowanie materiałów, a co za tym idzie realne straty materialne.

Kolejną zaletą tej metody jest oszczędność czasu. Maszyna wycina elementy z szybkością, której nawet najlepszy fachowiec nie jest w stanie osiągnąć ręcznie. Wzrost produkcji to oczywiście także wzrost dochodów. Elementy wykonane przy użyciu obrabiarek CNC posiadają wysokiej jakości krawędzie i tym samym nie wymagają dodatkowej obróbki.

Podsumowując zalety obrabiarek CNC, można powiedzieć, że dzięki nim:

  • wzrosły efektywność, szybkość i precyzja wykonywania robót,
  • zmalały koszty produkcji i straty materialne w postaci zepsutych materiałów.

Wady obróbki CNC

Oprócz niekwestionowanych zalet obróbka CNC ma też wady. Przede wszystkim wysokie koszty w porównaniu z obróbką ręczną. Wynikają one z konieczności wykonywania specjalnych projektów w programie CAD do każdego rodzaju elementów.
Technologia ta nie nadaje się do wszystkich rodzajów materiałów, co pozwala jedynie na pracę z ich określoną liczbą. Dodatkowo samo pole do obróbki jest ograniczone przez pole obrabiarki. Czynniki te zmniejszają efektywność ich stosowania.

Podsumowując wady obrabiarek, można stwierdzić, że są to:

  • wysokie koszty przygotowania do produkcji,
  • ograniczenia w ilości materiałów do zastosowania i polu pracy maszyny.

Czy warto stosować metodę obróbki CNC?

Biorąc pod uwagę wady i zalety obróbki CNC, trzeba przyznać, że jest to metoda rewolucyjna i warta zastosowania. Bilans zysków i strat przemawia na jej korzyść. Bo czymże są wysokie koszty programowania, skoro w efekcie dają wydajniejszą, szybszą produkcję bez strat materiałowych? To przekłada się na konkretne zwiększenie zysków. O tym, że obróbka CNC jest opłacalna, świadczy też fakt, że wprowadza ją coraz więcej firm.

Podsumowanie

Wiesz już, co to jest obrabiarka CNC, jakie ma zastosowanie oraz znasz jej zalety i wady. Jeśli chcesz zoptymalizować swój proces produkcyjny, skorzystaj z możliwości, jakie daje. Dzięki swemu doświadczeniu firma RL CNC, dostarcza usługi obróbki metali na wysokim poziomie. Sprawdź naszą ofertę!

 

Rodzaje maszyn CNC

Maszyny CNC umożliwiają szybkie oraz precyzyjne otrzymywanie powtarzalnych kształtów. Jakie mamy rodzaje obrabiarek CNC i do czego można je wykorzystać? Więcej na ten temat dowiecie się z naszego artykułu – zachęcamy do przeczytania wszystkich zainteresowanych.

Co oznacza skrót CNC?

Skrót CNC znany jest wielu osobom, natomiast nie każdy wie, co dokładnie oznacza. Obecnie obróbka materiałów realizowana jest przeważnie przez zaprogramowany przez specjalistów sprzęt – zaliczamy do niego maszyny CNC. Jeżeli chcecie dowiedzieć się więcej na temat, zapraszamy do kontynuacji lektury naszego artykułu!

Optymalne zarządzanie jakością – ISO 9001

Certyfikacja mobilizuje do działań na rzecz klienta i ciągłego doskonalenia, zapewnia firmom stały rozwój oraz zadowolenie klientów. ZOBACZ CERTYFIKAT ISO 9001 System zarządzania jakością certyfikowany zgodnie z ISO 9001 określa, kto jest odpowiedzialny za...

Co to jest obrabiarka CNC? Jakie są jej zalety?

Wydajność, szybkość i niższe koszty produkcji to cechy pożądane w przemyśle. Zalety obrabiarek CNC są liczne i pozwalają na osiągnięcie wszystkich tych cech. Obróbka skrawaniem CNC czy frezowanie CNC to ekonomiczne usługi, znajdujące zastosowanie w wielu branżach, od medycznej po przemysłową. Z tego artykułu dowiesz się, czym jest obrabiarka CNC i jakie ma cechy.

Co to jest i na czym polega wiercenie otworów?

Co to jest i na czym polega wiercenie otworów? Tematyka ta jest dość zróżnicowana. Jedną z jego odmian jest głębokie wiercenie CNC, wymagające zaawansowanego sprzętu i doświadczonych wykonawców. Metalowe elementy przed użyciem wymagają obróbki, która nada im odpowiedni kształt. Frezowanie, toczenie, wiercenie czy obróbka skrawaniem CNC to przykładowe metody obróbki ubytkowej stosowane do produkcji detali. Ten artykuł przybliży Ci specyfikę wiercenia otworów i jego rodzaje.

Cięcie CNC – czyli obróbka skrawaniem dla przemysłu

W dzisiejszych czasach w branży przemysłowej bardzo istotna jest wydajność oraz ograniczenie kosztów produkcji. Różne rodzaje obróbki skrawaniem są obecnie realizowane za pomocą zaprogramowanych do tego celu maszyn. Usługi CNC wykorzystywane są  w wielu branżach – przemysłowej, jak również mechanicznej, produkcyjnej, a także medycznej i jubilerskiej. Zachęcamy do lektury artykułu, jeśli chcesz dowiedzieć się, na czym polega cięcie CNC i dlaczego warto je stosować.

Na czym polega i jak przebiega proces anodowania aluminium?

Anodowanie aluminium, zwane również eloksalacją, jest procesem elektrochemicznym, podczas którego na powierzchni metalu wytwarza się warstwa tlenku glinu. Jest to jedna z metod galwanizacji. Powłoka powstająca w trakcie anodowania cechuje się dużą wytrzymałością oraz odpornością na korozję. Dzięki temu można wykorzystać ją w wielu sytuacjach. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat tego, co to jest anodowanie aluminium i na czym polega, zachęcamy do lektury artykułu. 

Na czym polega obróbka skrawaniem CNC?

Wykonanie precyzyjnych, skomplikowanych elementów nie jest możliwe bez zaawansowanej technologii. Dowiedz się, na czym polega obróbka skrawaniem oraz dlaczego proces ten zwiększa efektywność działania przedsiębiorstwa. Zwróć uwagę, że klasyczne tokarki, szlifierki czy frezarki są powoli wypierane przez nowoczesne maszyny sterowane numerycznie. Dzieje się tak, ponieważ działają produktywnej, co pozwala zaoszczędzić czas i zmniejsza ryzyko błędu. Minimalizowanie strat surowcowych podczas obróbki skrawaniem to tylko jedna z wielu korzyści, które oferują specjalistyczne metody obróbki metali.

Różnice między obróbką CNC a obróbką tradycyjną

Dlaczego tak wyraźnie zarysowane są różnice między obróbką CNC, a obróbką tradycyjną? Kluczowy jest aspekt technologiczny, który w znacznym stopniu przesądza o wyborze konkretnego urządzenia. Z reguły zaawansowane technologie charakteryzują się wyższą ceną, dlatego często zatrudnia się w tym celu firmy zewnętrzne, które dysponują odpowiednimi urządzeniami. Przeczytaj artykuł, a dowiesz się, czym różni się obróbka CNC od obróbki tradycyjnej oraz w jaki sposób działają poszczególne z nich.

Obsługa maszyn CNC – kto może je obsługiwać? Jak zdobyć uprawnienia?

Firma bez wykwalifikowanych pracowników nie może realizować celów i założeń produkcyjnych. Operator CNC to doskonały przykład osoby obarczonej ogromną odpowiedzialnością. Z racji ogromnych kosztów obrabiarek numerycznych, używanych narzędzi oraz samej kultury pracy, zawód ten cechuje skrupulatność wykonywanych obowiązków. Operator maszyn CNC poza znajomością wszystkich funkcji obrabiarki sterowanej numerycznie musi wykazać się trafną oceną sposobu obróbki materiałów. Nie wspominając o umiejętności czytania rysunku technicznego oraz stosowania zasad bezpieczeństwa. Operator maszyny CNC musi zdać egzamin teoretyczny i praktyczny potwierdzający nabytą wiedzę podczas kursu zawodowego.