Wydajność, szybkość i niższe koszty produkcji to cechy pożądane w przemyśle. Zalety obrabiarek CNC są liczne i pozwalają na osiągnięcie wszystkich tych cech. Obróbka skrawaniem CNC czy frezowanie CNC to ekonomiczne usługi, znajdujące zastosowanie w wielu branżach, od medycznej po przemysłową. Z tego artykułu dowiesz się, czym jest obrabiarka CNC i jakie ma cechy.

Co to jest i jak działa obrabiarka CNC?

Co to jest obrabiarka CNC? To sterowana numerycznie, nowoczesna maszyna wykorzystywana w wytwórstwie. Jej stosowanie umożliwia precyzyjne wycinanie elementów z tworzyw sztucznych, metali lub drewna.

Jak działa obrabiarka CNC?  W jej skład wchodzą:

  • nośnik danych, zawierający informacje sterujące,
  • napęd połączony z osią przesyłu,
  • przetwornik danych, odpowiedzialny za ich przetwarzanie.

Jak każde urządzenie sterowane numerycznie, posiada ona skomputeryzowany system sterujący, jej praca jest zatem w pełni automatyczna. Dzięki temu jest w pełni powtarzalna i dokładna. Czujniki, które posiada obrabiarka CNC, niwelują ewentualne błędy produkcyjne. Poszczególne elementy urządzenia są tak zaprojektowane, aby wytrzymać duże naciski, które na nie działają. Dokładność obróbki jest zapewniona poprzez sztywność. Można powiedzieć, że obrabiarki CNC nie wiedzą, co to jest nieprecyzyjne cięcie.

Skąd się wzięła obrabiarka CNC?

Historia obrabiarki CNC jest całkiem nowa, sięga nie dalej jak dwadzieścia lat wstecz. Computerized Numerical Control powstała jako w pełni zautomatyzowana technologia do obróbki materiałów. Główne zastosowanie ma w obrabiarkach CNC do metalu, które zastąpiły zwykłe frezarki i tokarki. Odtąd cały proces obróbki nie jest już zależny od mało precyzyjnego oka ludzkiego, ale od mechanicznej dokładności komputera.

Obrabiarki CNC w przemyśle

Najczęściej obrabiarki CNC stosuje się jako tokarki i frezarki. Są one programowane zgodnie z daną dokumentacją wykonawczą, aby w efekcie wycinały elementy o ściśle określonych: wymiarach, kształtach i chropowatości. Ich czytniki potrafią odtworzyć gotowe programy sterujące, przekształcając je z postaci alfanumerycznej na impulsy elektryczne. Pełna komputeryzacja i automatyzacja pracy obrabiarek CNC nie oznacza jednak, że do ich obsługi nie potrzeba już wykwalifikowanych pracowników. Muszą oni posługiwać się specjalistycznymi programami CAD/CAM, znać sterowniki do danego typu urządzenia oraz odpowiednio dobierać parametry technologiczne do pracy. Wszystko po to, żeby w pełni wykorzystać potencjał zaawansowanych maszyn.

Zalety obróbki CNC

Jak łatwo się domyślić, zastosowanie obrabiarek CNC spowodowało wzrost efektywności pracy. Obróbka metali tą nowoczesną metodą obniżyła koszty i zwiększyła produkcję. Jej wysoka precyzja i zautomatyzowanie procesu wykluczyło błędy, które powodowały marnowanie materiałów, a co za tym idzie realne straty materialne.

Kolejną zaletą tej metody jest oszczędność czasu. Maszyna wycina elementy z szybkością, której nawet najlepszy fachowiec nie jest w stanie osiągnąć ręcznie. Wzrost produkcji to oczywiście także wzrost dochodów. Elementy wykonane przy użyciu obrabiarek CNC posiadają wysokiej jakości krawędzie i tym samym nie wymagają dodatkowej obróbki.

Podsumowując zalety obrabiarek CNC, można powiedzieć, że dzięki nim:

  • wzrosły efektywność, szybkość i precyzja wykonywania robót,
  • zmalały koszty produkcji i straty materialne w postaci zepsutych materiałów.

Wady obróbki CNC

Oprócz niekwestionowanych zalet obróbka CNC ma też wady. Przede wszystkim wysokie koszty w porównaniu z obróbką ręczną. Wynikają one z konieczności wykonywania specjalnych projektów w programie CAD do każdego rodzaju elementów.
Technologia ta nie nadaje się do wszystkich rodzajów materiałów, co pozwala jedynie na pracę z ich określoną liczbą. Dodatkowo samo pole do obróbki jest ograniczone przez pole obrabiarki. Czynniki te zmniejszają efektywność ich stosowania.

Podsumowując wady obrabiarek, można stwierdzić, że są to:

  • wysokie koszty przygotowania do produkcji,
  • ograniczenia w ilości materiałów do zastosowania i polu pracy maszyny.

Czy warto stosować metodę obróbki CNC?

Biorąc pod uwagę wady i zalety obróbki CNC, trzeba przyznać, że jest to metoda rewolucyjna i warta zastosowania. Bilans zysków i strat przemawia na jej korzyść. Bo czymże są wysokie koszty programowania, skoro w efekcie dają wydajniejszą, szybszą produkcję bez strat materiałowych? To przekłada się na konkretne zwiększenie zysków. O tym, że obróbka CNC jest opłacalna, świadczy też fakt, że wprowadza ją coraz więcej firm.

Podsumowanie

Wiesz już, co to jest obrabiarka CNC, jakie ma zastosowanie oraz znasz jej zalety i wady. Jeśli chcesz zoptymalizować swój proces produkcyjny, skorzystaj z możliwości, jakie daje. Dzięki swemu doświadczeniu firma RL CNC, dostarcza usługi obróbki metali na wysokim poziomie. Sprawdź naszą ofertę!

Zobacz również inne wpisy:

Rodzaje obróbki tworzyw sztucznych

Obróbka tworzyw sztucznych polega na usuwaniu we właściwych miejscach zbędnego naddatku materiału z produktu. Jej metody mogą być różne, na przykład wycinanie elementów z arkusza za pomocą lasera lub wody pod ciśnieniem. Może to być także obróbka CNC, w tym frezowanie CNC, czyli usuwanie materiału z bloku przy pomocy frezarki aż do osiągnięcia zamierzonego kształtu. W artykule omówimy podstawowe metody obróbki skrawaniem tworzyw sztucznych. 

Procesy technologiczne w firmach (trendy w 2021-22r.)

Nowoczesne procesy technologiczne oferują całkiem nowe możliwości, które można wykorzystywać podczas konwencjonalnej produkcji. Dotyczy to również obróbki CNC. Nowe rozwiązania zwiększają wydajność, precyzję wykonania, obniżają koszty operacyjne, a także są proekologiczne. Współczesna obróbka metali różni się znacząco od tej tradycyjnej, wykonywanej ręcznie przy pomocy tokarek czy frezarek. W artykule przedstawiamy najnowsze trendy w procesach produkcyjnych, które będą mieć wpływ na rozwój metod obróbki skrawaniem, takich jak np. frezowanie CNC. 

Oprogramowanie w firmie RL CNC cz.3 (Draftsight)

DraftSight to profesjonalny program do produkcji CNC oraz projektowania 2D i 3D. Pozwala na tworzenie, edycję i wyświetlanie plików DWG i DXF. Dzięki interfejsowi zbliżonemu do innych oprogramowań typu CAD, użytkownicy nie mają problemu z szybkim opanowaniem pracy na nim. Nasza firma korzysta z niego podczas przygotowywania procesów obróbki metali. 

Oprogramowanie w firmie RL CNC cz.2 (Siemens NX CAM)

Siemens NX CAM to jeden z modułów wchodzących w skład oprogramowania NX (CAD/CAM/CAE) – narzędzia ułatwiającego współpracę między projektantami, inżynierami i produkcją. Jego głównym zadaniem jest wygenerowanie kodu NC służącego do sterowania maszyną. Ponadto usprawnia programowanie maszyn sterowanych numerycznie. Jest to jeden z programów do CNC, który wykorzystujemy podczas wykonywanej przez nas obróbki metali.

Oprogramowanie w firmie RL CNC cz.1 (Siemens NX CAD)

Program NX Siemens CAD to jedno z narzędzi oprogramowania NX służące do projektowania wspomaganego komputerowo. Dzięki zastosowaniu Siemens NX współpraca między projektantami, inżynierami i produkcją jest łatwiejsza, gdyż zawiera on zintegrowane funkcje zarządzania danymi (CAD/CAM/CAE). Jego użycie pozwala znacznie skrócić czas programowania, a przez to również naszej obróbki metali.

Rodzaje obróbki metali nieżelaznych

Obróbka metali nieżelaznych umożliwia tworzenie wielu ważnych elementów. To proces, który pozwala na zmianę kształtu obrabianego materiału dzięki oddzieleniu poszczególnych fragmentów lub wywarcie nacisku mechanicznego. Zachęcamy do zapoznania się z naszym artykułem,...

Rodzaje obróbki stali

Osoby działające w branży przemysłowej z pewnością nie raz spotkały się z terminem obróbka metali. Jakie są zatem rodzaje obróbki metali i na czym dokładnie polega sam proces obróbki? Postaramy się w przystępny sposób wyjaśnić owo zagadnienie. Wszystkich zainteresowanych zapraszamy do lektury naszego artykułu.

Na czym polega obróbka otworów?

Obróbka otworów to proces technologiczny realizowany bardzo często, ponieważ znajdziemy je w większości produkowanych przedmiotów. Elementy stworzone z metali potrzebują precyzyjnej obróbki, która pozwoli nadać im właściwą formę, jak również polepszyć trwałość materiału. W tym celu stosowane są różne sposoby z zakresu obróbki ubytkowej. 

Rodzaje maszyn CNC

Maszyny CNC umożliwiają szybkie oraz precyzyjne otrzymywanie powtarzalnych kształtów. Jakie mamy rodzaje obrabiarek CNC i do czego można je wykorzystać? Więcej na ten temat dowiecie się z naszego artykułu – zachęcamy do przeczytania wszystkich zainteresowanych.

Co oznacza skrót CNC?

Skrót CNC znany jest wielu osobom, natomiast nie każdy wie, co dokładnie oznacza. Obecnie obróbka materiałów realizowana jest przeważnie przez zaprogramowany przez specjalistów sprzęt – zaliczamy do niego maszyny CNC. Jeżeli chcecie dowiedzieć się więcej na temat, zapraszamy do kontynuacji lektury naszego artykułu!