Maksymalne wykorzystanie surowców jest jednym z najważniejszych zadań, z jakimi mierzy się współczesny biznes – czy możliwy jest zatem recykling stali? Jej właściwości i nowoczesna technologia sprawiają, że nadaje się do ponownego wykorzystania. O tym, jak wygląda recykling stali i czy zawsze jesteśmy w stanie odzyskać pełnowartościową stal, opowiadamy w dzisiejszym wpisie.

Właściwości stali

Zanim przejdziemy do tego, czy stal nadaje się do recyklingu, musimy poznać i zrozumieć jej właściwości – stal jest stopem żelaza i węgla, a im większy udział węgla, tym większa twardość stali. Materiał ten ceniony jest między innymi ze względu na wytrzymałość na rozciąganie i ściskanie oraz odporność na wysokie i niskie temperatury. Klasyfikację stali dokonuje się uwzględniając skład chemiczny oraz zastosowanie i właściwości fizyczne bądź mechaniczne. Jednak kluczowe dla kwestii odzyskiwania stali, jest to, że posiada ona właściwości, które umożliwiają odtworzenie struktury krystalicznej. To właśnie ona odpowiada za wysoką wytrzymałość stali – oczywistym jest zatem, że stal nadaje się do recyklingu, choć jak przekonasz się za moment, nie zawsze tak jest.

Technologie odzyskiwania stali

Aby recykling stali był możliwy, konieczne jest odpowiednie przygotowanie materiału do dalszej obróbki – pozbawienie przedmiotu elementów wykonanych z innych materiałów (takich jak szkło, plastik, folia czy papier), opłukanie z pozostałości np. wewnątrz opakowania oraz prawidłowa segregacja z wyrobami aluminiowymi. Obecnie stosuje się dwie technologie odzyskiwania stali, a wybór jednej z nich zależy od tego, w jaki sposób została pozyskana stal.

  • Spalanie – skuteczna technologia odzyskania stali, która nie znajduje zastosowania w przypadku cyny i aluminium. Polega na przetworzeniu odpadów niesegregowanych, a stal odzyskiwana jest magnetycznie z popiołów. Następnie przekazywana jest do huty, gdzie zostaje przetopiona.
  • Magnetyczna segregacja odpadów oraz przetwarzenie złomu wraz z procesem odcynowania – odzyskaną w ten sposób stal wraz z cyną można wykorzystać do produkcji opakowań. Aluminium natomiast można poddać ponownej rafinacji.

Jeżeli zostanie pominięty proces odcynowania stali, jej ponowne wykorzystanie jest ograniczone – z tego względu należy zastosować metodę ługowania chemicznego lub metodę elektrolityczną. Obie umożliwiają skuteczne odcynowanie stali.

Czy każda stal nadaje się do recyklingu?

Zasygnalizowaliśmy już, że nie zawsze możliwa jest ponowna obróbka metali – do recyklingu stali nie nadają się puszki z pozostałą zawartością, puszki po farbach, olejach i różnego rodzaju chemikaliach oraz opakowania po substancjach uznawanych za niebezpieczne. Dotyczy to również opakowań po smarach i środkach owadobójczych. Dlaczego niemożliwe jest odzyskiwanie stali w każdym przypadku? Obowiązujące normy są tworzone z myślą o bezpieczeństwie przyszłych użytkowników, dlatego recyklingowana stal musi być dobra jakościowo, pozbawiona zanieczyszczeń. Najczęściej do ponownego wykorzystania pozyskuje się złom poamortyzacyjny oraz odpady produkcyjne powstałe w wyniku obróbki stali.

Co jeszcze warto wiedzieć o recyklingu stali?

Wiesz już, czy stal nadaje się do recyklingu, ale czy masz świadomość, z jakimi wiąże się to korzyściami? Odzyskiwanie stali pozwala na duże oszczędności nie tylko w kwestii maksymalnego wykorzystania surowca, ale również w zakresie zużywanej energii. Jest to rozwiązanie, które generuje mniej odpadów, a więc przyczynia się do mniejszego zanieczyszczenia środowiska. Jeszcze do niedawna nie przetwarzano odpadów powstających w wyniku złomowania samochodów – dziś możliwe jest odzyskanie nawet do 95% surowców stosowanych w samochodach. Na koniec podajemy kilka faktów, które pozwolą Ci zrozumieć, dlaczego recykling stali jest tak ważny:

  • odzysk metali dla obiektów stalowych wynosi przynajmniej 80%, tymczasem w przypadku żelbetu wartość ta wynosi zaledwie 10% zużytego materiału – to sprawia, że konstrukcje stalowe są mniej obciążające dla środowiska naturalnego,
  • tylko w 2011 roku w Polsce wyprodukowano 8,7 mln ton stali, z czego niemal 60% produkcji było efektem recyklingu, co pokazuje skalę zjawiska,
  • odzyskiwanie stali umożliwia oszczędność 40% wody oraz ograniczenie emisji zanieczyszczeń powietrza o 86%,
  • właściwości stali sprawiają, że można ją przetwarzać bez obniżenia jakości materiału.

Podsumowanie

Informacje zawarte w artykule wskazują, że dzisiaj bardziej zasadne jest pytanie nie o to, czy stal nadaje się do recyklingu, ale o to, na jaką skalę możliwe jest odzyskiwanie stali. Zmiany klimatyczne zmuszają nas do poszukiwania alternatywnych sposobów produkcji – takich, które nie będą generowały nadmiernych ilości odpadów i będą umożliwiały ich sensowne zagospodarowanie. Produkcja jednej tony stali ze złomu umożliwia zmniejszenie zużycia energii nawet o 84%, co oznacza, że recykling stali jest wartościowy nie tylko z punktu widzenia przyszłości naszej planety, ale także firmowych budżetów. Warto o tym pamiętać!

Polecamy:

Zobacz również inne wpisy:

Oprogramowanie w firmie RL CNC cz.3 (Draftsight)

DraftSight to profesjonalny program do produkcji CNC oraz projektowania 2D i 3D. Pozwala na tworzenie, edycję i wyświetlanie plików DWG i DXF. Dzięki interfejsowi zbliżonemu do innych oprogramowań typu CAD, użytkownicy nie mają problemu z szybkim opanowaniem pracy na nim. Nasza firma korzysta z niego podczas przygotowywania procesów obróbki metali. 

Oprogramowanie w firmie RL CNC cz.2 (Siemens NX CAM)

Siemens NX CAM to jeden z modułów wchodzących w skład oprogramowania NX (CAD/CAM/CAE) – narzędzia ułatwiającego współpracę między projektantami, inżynierami i produkcją. Jego głównym zadaniem jest wygenerowanie kodu NC służącego do sterowania maszyną. Ponadto usprawnia programowanie maszyn sterowanych numerycznie. Jest to jeden z programów do CNC, który wykorzystujemy podczas wykonywanej przez nas obróbki metali.

Oprogramowanie w firmie RL CNC cz.1 (Siemens NX CAD)

Program NX Siemens CAD to jedno z narzędzi oprogramowania NX służące do projektowania wspomaganego komputerowo. Dzięki zastosowaniu Siemens NX współpraca między projektantami, inżynierami i produkcją jest łatwiejsza, gdyż zawiera on zintegrowane funkcje zarządzania danymi (CAD/CAM/CAE). Jego użycie pozwala znacznie skrócić czas programowania, a przez to również naszej obróbki metali.

Rodzaje obróbki metali nieżelaznych

Obróbka metali nieżelaznych umożliwia tworzenie wielu ważnych elementów. To proces, który pozwala na zmianę kształtu obrabianego materiału dzięki oddzieleniu poszczególnych fragmentów lub wywarcie nacisku mechanicznego. Zachęcamy do zapoznania się z naszym artykułem,...

Rodzaje obróbki stali

Osoby działające w branży przemysłowej z pewnością nie raz spotkały się z terminem obróbka metali. Jakie są zatem rodzaje obróbki metali i na czym dokładnie polega sam proces obróbki? Postaramy się w przystępny sposób wyjaśnić owo zagadnienie. Wszystkich zainteresowanych zapraszamy do lektury naszego artykułu.

Na czym polega obróbka otworów?

Obróbka otworów to proces technologiczny realizowany bardzo często, ponieważ znajdziemy je w większości produkowanych przedmiotów. Elementy stworzone z metali potrzebują precyzyjnej obróbki, która pozwoli nadać im właściwą formę, jak również polepszyć trwałość materiału. W tym celu stosowane są różne sposoby z zakresu obróbki ubytkowej. 

Rodzaje maszyn CNC

Maszyny CNC umożliwiają szybkie oraz precyzyjne otrzymywanie powtarzalnych kształtów. Jakie mamy rodzaje obrabiarek CNC i do czego można je wykorzystać? Więcej na ten temat dowiecie się z naszego artykułu – zachęcamy do przeczytania wszystkich zainteresowanych.

Co oznacza skrót CNC?

Skrót CNC znany jest wielu osobom, natomiast nie każdy wie, co dokładnie oznacza. Obecnie obróbka materiałów realizowana jest przeważnie przez zaprogramowany przez specjalistów sprzęt – zaliczamy do niego maszyny CNC. Jeżeli chcecie dowiedzieć się więcej na temat, zapraszamy do kontynuacji lektury naszego artykułu!

Optymalne zarządzanie jakością – ISO 9001

Certyfikacja mobilizuje do działań na rzecz klienta i ciągłego doskonalenia, zapewnia firmom stały rozwój oraz zadowolenie klientów. ZOBACZ CERTYFIKAT ISO 9001 System zarządzania jakością certyfikowany zgodnie z ISO 9001 określa, kto jest odpowiedzialny za...

Co to jest obrabiarka CNC? Jakie są jej zalety?

Wydajność, szybkość i niższe koszty produkcji to cechy pożądane w przemyśle. Zalety obrabiarek CNC są liczne i pozwalają na osiągnięcie wszystkich tych cech. Obróbka skrawaniem CNC czy frezowanie CNC to ekonomiczne usługi, znajdujące zastosowanie w wielu branżach, od medycznej po przemysłową. Z tego artykułu dowiesz się, czym jest obrabiarka CNC i jakie ma cechy.