Frezarka 5-osiowa to urządzenie gwarantujące precyzyjną obróbkę skrawanego materiału – doskonale sprawdza się w obróbce wymagających detali wielkogabarytowych. Maszyny tego rodzaju mają jednak znacznie szersze zastosowanie. Frezarka 5-osiowa umożliwia zwiększenie dokładności obróbki wielostronnej oraz obróbkę wyjątkowo skomplikowanych elementów. W dzisiejszym artykule wyjaśniamy, na czym dokładnie polega pięcioosiowa obróbka skrawaniem oraz jakie są zalety tego rozwiązania dla przedsiębiorców.

Na czym polega obróbka pięcioosiowa?

Frezarka CNC 5-osiowa eliminuje część podstawowych wad frezowania, do których należy zmniejszanie prędkości skrawania w obawie o drgania, ale czym tak naprawdę jest obróbka pięcioosiowa? Określenie pięcioosiowa informuje o maksymalnej liczbie kierunków, w których może poruszać się narzędzie skrawające. Oznacza to, że możesz obrabiać pięć płaszczyzn danego elementu, bez konieczności zmiany jego pozycji. Frezarka 5-osiowa jest zatem wyposażona w trzy podstawowe osie X, Y i Z, a także dwie osie obrotu, czyli A i B – różni się jednak od obróbki 3+2, ponieważ maszyna może poruszać się w pięciu osiach jednocześnie. Korzystanie z takiej frezarki daje nowe możliwości w zakresie obróbki materiałów, o których opowiemy więcej za moment.

Obróbka pięcioosiowa – zalety

Obróbka pięcioosiowa to liczne zalety i wymierne korzyści zarówno z punktu widzenia wykonawcy, jak i osoby zlecającej usługę. Oczywiście najważniejsza jest możliwość wykonywania nawet najbardziej skomplikowanych elementów, przy jednoczesnym utrzymaniu wysokiej jakości produkowanych części. Dzięki temu firma jest w stanie zwiększyć produktywność, co ma bezpośrednie przełożenie na sferę finansową. Jakie są pozostałe zalety obróbki pięcioosiowej?

  • Rozpowszechnienie frezarki CNC 5-osiowej umożliwiło zmniejszenie liczby przyrządów wykorzystywanych w trakcie obróbki, a tym samym oszczędność pieniędzy i czasu.
  • Krótszy czas wdrożenia, za który odpowiada nowoczesne oprogramowanie CAM.
  • Większa wydajność produkcyjna, a co za tym idzie większe zyski.
  • Możliwość uzyskania większych prędkości skrawania i mniejszych drgań samego narzędzia.
  • Precyzyjne wykończenie powierzchni i wyższą jakość produkowanych części.

Obróbka skrawaniem za pomocą frezarki CNC 5-osiowej nadal wymaga odpowiednich umiejętności, ale jest też dużo prostsza niż kiedykolwiek wcześniej – wdrożenie obróbki pięcioosiowej jest warte zaangażowania ze względu na wymierne korzyści, jakie gwarantuje.

Pomoc w obróbce pięcioosiowej

Nie każda firma może sobie pozwolić na inwestycję we frezarkę 5-osiową oraz pracowników posiadających odpowiednie kompetencje do jej obsługi – wówczas najlepszym rozwiązaniem jest skorzystanie z usług firmy zewnętrznej. Pięcioosiowa obróbka skrawaniem umożliwia produkcję części skomplikowanych pod względem geometrycznym i robi to szybciej, wydajniej i precyzyjniej niż frezarki 3 i 4-osiowe. Jest to powód, dla którego nie warto rezygnować z technologii frezowania 5-osiowego mimo braku własnego sprzętu.

W takiej sytuacji z pomocą przychodzi narzędziownia RL CNC – naszą codziennością jest profesjonalna obróbka metali przy pomocy najlepszych na rynku maszyn. Uzyskujemy wysoką jakość obrabianych powierzchni, a dzięki zastosowaniu obróbki pięcioosiowej osiągamy doskonałe efekty w krótkim czasie. Do produkcji części używamy również nowoczesnego oprogramowania CAM, a nasi operatorzy posiadają doświadczenie i wiedzę niezbędną do skutecznej obróbki.

Polecamy: