Frezarka 5-osiowa to urządzenie gwarantujące precyzyjną obróbkę skrawanego materiału – doskonale sprawdza się w obróbce wymagających detali wielkogabarytowych. Maszyny tego rodzaju mają jednak znacznie szersze zastosowanie. Frezarka 5-osiowa umożliwia zwiększenie dokładności obróbki wielostronnej oraz obróbkę wyjątkowo skomplikowanych elementów. W dzisiejszym artykule wyjaśniamy, na czym dokładnie polega pięcioosiowa obróbka skrawaniem oraz jakie są zalety tego rozwiązania dla przedsiębiorców.

Na czym polega obróbka pięcioosiowa?

Frezarka CNC 5-osiowa eliminuje część podstawowych wad frezowania, do których należy zmniejszanie prędkości skrawania w obawie o drgania, ale czym tak naprawdę jest obróbka pięcioosiowa? Określenie pięcioosiowa informuje o maksymalnej liczbie kierunków, w których może poruszać się narzędzie skrawające. Oznacza to, że możesz obrabiać pięć płaszczyzn danego elementu, bez konieczności zmiany jego pozycji. Frezarka 5-osiowa jest zatem wyposażona w trzy podstawowe osie X, Y i Z, a także dwie osie obrotu, czyli A i B – różni się jednak od obróbki 3+2, ponieważ maszyna może poruszać się w pięciu osiach jednocześnie. Korzystanie z takiej frezarki daje nowe możliwości w zakresie obróbki materiałów, o których opowiemy więcej za moment.

Obróbka pięcioosiowa – zalety

Obróbka pięcioosiowa to liczne zalety i wymierne korzyści zarówno z punktu widzenia wykonawcy, jak i osoby zlecającej usługę. Oczywiście najważniejsza jest możliwość wykonywania nawet najbardziej skomplikowanych elementów, przy jednoczesnym utrzymaniu wysokiej jakości produkowanych części. Dzięki temu firma jest w stanie zwiększyć produktywność, co ma bezpośrednie przełożenie na sferę finansową. Jakie są pozostałe zalety obróbki pięcioosiowej?

  • Rozpowszechnienie frezarki CNC 5-osiowej umożliwiło zmniejszenie liczby przyrządów wykorzystywanych w trakcie obróbki, a tym samym oszczędność pieniędzy i czasu.
  • Krótszy czas wdrożenia, za który odpowiada nowoczesne oprogramowanie CAM.
  • Większa wydajność produkcyjna, a co za tym idzie większe zyski.
  • Możliwość uzyskania większych prędkości skrawania i mniejszych drgań samego narzędzia.
  • Precyzyjne wykończenie powierzchni i wyższą jakość produkowanych części.

Obróbka skrawaniem za pomocą frezarki CNC 5-osiowej nadal wymaga odpowiednich umiejętności, ale jest też dużo prostsza niż kiedykolwiek wcześniej – wdrożenie obróbki pięcioosiowej jest warte zaangażowania ze względu na wymierne korzyści, jakie gwarantuje.

Pomoc w obróbce pięcioosiowej

Nie każda firma może sobie pozwolić na inwestycję we frezarkę 5-osiową oraz pracowników posiadających odpowiednie kompetencje do jej obsługi – wówczas najlepszym rozwiązaniem jest skorzystanie z usług firmy zewnętrznej. Pięcioosiowa obróbka skrawaniem umożliwia produkcję części skomplikowanych pod względem geometrycznym i robi to szybciej, wydajniej i precyzyjniej niż frezarki 3 i 4-osiowe. Jest to powód, dla którego nie warto rezygnować z technologii frezowania 5-osiowego mimo braku własnego sprzętu.

W takiej sytuacji z pomocą przychodzi narzędziownia RL CNC – naszą codziennością jest profesjonalna obróbka metali przy pomocy najlepszych na rynku maszyn. Uzyskujemy wysoką jakość obrabianych powierzchni, a dzięki zastosowaniu obróbki pięcioosiowej osiągamy doskonałe efekty w krótkim czasie. Do produkcji części używamy również nowoczesnego oprogramowania CAM, a nasi operatorzy posiadają doświadczenie i wiedzę niezbędną do skutecznej obróbki.

Polecamy:

Zobacz również inne wpisy:

Oprogramowanie w firmie RL CNC cz.3 (Draftsight)

DraftSight to profesjonalny program do produkcji CNC oraz projektowania 2D i 3D. Pozwala na tworzenie, edycję i wyświetlanie plików DWG i DXF. Dzięki interfejsowi zbliżonemu do innych oprogramowań typu CAD, użytkownicy nie mają problemu z szybkim opanowaniem pracy na nim. Nasza firma korzysta z niego podczas przygotowywania procesów obróbki metali. 

Oprogramowanie w firmie RL CNC cz.2 (Siemens NX CAM)

Siemens NX CAM to jeden z modułów wchodzących w skład oprogramowania NX (CAD/CAM/CAE) – narzędzia ułatwiającego współpracę między projektantami, inżynierami i produkcją. Jego głównym zadaniem jest wygenerowanie kodu NC służącego do sterowania maszyną. Ponadto usprawnia programowanie maszyn sterowanych numerycznie. Jest to jeden z programów do CNC, który wykorzystujemy podczas wykonywanej przez nas obróbki metali.

Oprogramowanie w firmie RL CNC cz.1 (Siemens NX CAD)

Program NX Siemens CAD to jedno z narzędzi oprogramowania NX służące do projektowania wspomaganego komputerowo. Dzięki zastosowaniu Siemens NX współpraca między projektantami, inżynierami i produkcją jest łatwiejsza, gdyż zawiera on zintegrowane funkcje zarządzania danymi (CAD/CAM/CAE). Jego użycie pozwala znacznie skrócić czas programowania, a przez to również naszej obróbki metali.

Rodzaje obróbki metali nieżelaznych

Obróbka metali nieżelaznych umożliwia tworzenie wielu ważnych elementów. To proces, który pozwala na zmianę kształtu obrabianego materiału dzięki oddzieleniu poszczególnych fragmentów lub wywarcie nacisku mechanicznego. Zachęcamy do zapoznania się z naszym artykułem,...

Rodzaje obróbki stali

Osoby działające w branży przemysłowej z pewnością nie raz spotkały się z terminem obróbka metali. Jakie są zatem rodzaje obróbki metali i na czym dokładnie polega sam proces obróbki? Postaramy się w przystępny sposób wyjaśnić owo zagadnienie. Wszystkich zainteresowanych zapraszamy do lektury naszego artykułu.

Na czym polega obróbka otworów?

Obróbka otworów to proces technologiczny realizowany bardzo często, ponieważ znajdziemy je w większości produkowanych przedmiotów. Elementy stworzone z metali potrzebują precyzyjnej obróbki, która pozwoli nadać im właściwą formę, jak również polepszyć trwałość materiału. W tym celu stosowane są różne sposoby z zakresu obróbki ubytkowej. 

Rodzaje maszyn CNC

Maszyny CNC umożliwiają szybkie oraz precyzyjne otrzymywanie powtarzalnych kształtów. Jakie mamy rodzaje obrabiarek CNC i do czego można je wykorzystać? Więcej na ten temat dowiecie się z naszego artykułu – zachęcamy do przeczytania wszystkich zainteresowanych.

Co oznacza skrót CNC?

Skrót CNC znany jest wielu osobom, natomiast nie każdy wie, co dokładnie oznacza. Obecnie obróbka materiałów realizowana jest przeważnie przez zaprogramowany przez specjalistów sprzęt – zaliczamy do niego maszyny CNC. Jeżeli chcecie dowiedzieć się więcej na temat, zapraszamy do kontynuacji lektury naszego artykułu!

Optymalne zarządzanie jakością – ISO 9001

Certyfikacja mobilizuje do działań na rzecz klienta i ciągłego doskonalenia, zapewnia firmom stały rozwój oraz zadowolenie klientów. ZOBACZ CERTYFIKAT ISO 9001 System zarządzania jakością certyfikowany zgodnie z ISO 9001 określa, kto jest odpowiedzialny za...

Co to jest obrabiarka CNC? Jakie są jej zalety?

Wydajność, szybkość i niższe koszty produkcji to cechy pożądane w przemyśle. Zalety obrabiarek CNC są liczne i pozwalają na osiągnięcie wszystkich tych cech. Obróbka skrawaniem CNC czy frezowanie CNC to ekonomiczne usługi, znajdujące zastosowanie w wielu branżach, od medycznej po przemysłową. Z tego artykułu dowiesz się, czym jest obrabiarka CNC i jakie ma cechy.