Nowoczesna technologia umożliwia uzyskanie w krótkim czasie powtarzalnych elementów wykonanych z dużą precyzją. Obróbka CNC wykorzystuje komputerowe sterowanie urządzeń numerycznych i jest jednym z procesów wspierających automatyzację i mechanizację produkcji przemysłowej. Jej znaczenie dla przemysłu jest ogromne, dlatego coraz częściej wykorzystywana przez oczekujących jakości specjalistów. W artykule szerzej wyjaśniamy, czym jest obróbka CNC, jakie są podstawowe metody oraz kluczowe z punktu widzenia produkcji zalety obróbki skrawaniem CNC.

Obróbka skrawaniem CNC – co to jest?

CNC jest skrótem od angielskiego określenia Computerized Numerical Control, które oznacza komputerowe sterowanie urządzeń numerycznych. W praktyce jest to układ wyposażony w mikrokomputer, który można zaprogramować w dowolny sposób. Termin wykorzystuje się w branży odpowiedzialnej za obróbkę materiałów za pomocą urządzeń sterowanych komputerowo takich jak frezarki i tokarki. Obróbka skrawaniem CNC umożliwia niezwykle precyzyjną pracę, co ma znaczenie w przypadku części produkowanych zgodnie ze ściśle określoną dokumentacją.

Pierwszych urządzeń odpowiedzialnych za automatyzację produkcji nie można było programować – usługi CNC pojawiły się w latach pięćdziesiątych XX wieku w Stanach Zjednoczonych, ale mikrokomputery zaczęto stosować dopiero w latach 80. Jednak za fundamenty obróbki skrawaniem CNC odpowiada amerykańskie lotnictwo, ponieważ w czasie II wojny światowej kluczowa była sprawna produkcja.

Metody obróbki CNC

Do standardowych metod obróbki CNC należą:

  • frezowanie 3-osiowe,
  • frezowanie 4-osiowe,
  • frezowanie 5-osiowe,
  • toczenie, czyli obróbka wiórowa polega na oddzielaniu warstw materiału z przedmiotu, aby uzyskać oczekiwany kształt,
  • obróbka elektroerozyjna (EDM – Electrical Discharge Machining), która usuwa materiał z przedmiotu obrabianego w wyniku erozji elektrycznej,
  • przecinanie plazmowe, wiązką lasera lub strumieniem wody.

Obróbka metali CNC umożliwia wykonywanie nie tylko długich serii produktów z metali i tworzyw sztucznych, ale także produkcje małoseryjne.

Zalety obróbki skrawaniem CNC

Dlaczego usługi CNC są tak popularne w zakładach produkcyjnych? Kluczowa jest precyzja wykonania, dzięki czemu klient otrzymuje części zgodne z założeniami projektowymi. Bezbłędna powtarzalność obróbki CNC sprawia, że uzyskuje serię identycznych elementów, zyskując przewagę nad konkurencją. Zautomatyzowana metoda usprawnia proces produkcji, ale umożliwia również tworzenie niestandardowych części, w przypadku których zawodzą inne maszyny. Jednak zakup specjalistycznego sprzętu nadal stanowi poważny wydatek, dlatego często lepszym rozwiązaniem jest skorzystanie z usług CNC profesjonalnej firmy takiej jak narzędziownia RL CNC. Obróbka skrawaniem CNC zapewnia precyzję wykonania części oraz potwierdzoną raportami pomiarowymi zgodność wymiarową z dokumentacją techniczną. Szerokie zastosowanie obróbki CNC sprawia, że jest coraz częściej wybierana w przemyśle ciężkim, chemicznym oraz spożywczym.

Zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą

Zobacz również inne wpisy:

Oprogramowanie w firmie RL CNC cz.3 (Draftsight)

DraftSight to profesjonalny program do produkcji CNC oraz projektowania 2D i 3D. Pozwala na tworzenie, edycję i wyświetlanie plików DWG i DXF. Dzięki interfejsowi zbliżonemu do innych oprogramowań typu CAD, użytkownicy nie mają problemu z szybkim opanowaniem pracy na nim. Nasza firma korzysta z niego podczas przygotowywania procesów obróbki metali. 

Oprogramowanie w firmie RL CNC cz.2 (Siemens NX CAM)

Siemens NX CAM to jeden z modułów wchodzących w skład oprogramowania NX (CAD/CAM/CAE) – narzędzia ułatwiającego współpracę między projektantami, inżynierami i produkcją. Jego głównym zadaniem jest wygenerowanie kodu NC służącego do sterowania maszyną. Ponadto usprawnia programowanie maszyn sterowanych numerycznie. Jest to jeden z programów do CNC, który wykorzystujemy podczas wykonywanej przez nas obróbki metali.

Oprogramowanie w firmie RL CNC cz.1 (Siemens NX CAD)

Program NX Siemens CAD to jedno z narzędzi oprogramowania NX służące do projektowania wspomaganego komputerowo. Dzięki zastosowaniu Siemens NX współpraca między projektantami, inżynierami i produkcją jest łatwiejsza, gdyż zawiera on zintegrowane funkcje zarządzania danymi (CAD/CAM/CAE). Jego użycie pozwala znacznie skrócić czas programowania, a przez to również naszej obróbki metali.

Rodzaje obróbki metali nieżelaznych

Obróbka metali nieżelaznych umożliwia tworzenie wielu ważnych elementów. To proces, który pozwala na zmianę kształtu obrabianego materiału dzięki oddzieleniu poszczególnych fragmentów lub wywarcie nacisku mechanicznego. Zachęcamy do zapoznania się z naszym artykułem,...

Rodzaje obróbki stali

Osoby działające w branży przemysłowej z pewnością nie raz spotkały się z terminem obróbka metali. Jakie są zatem rodzaje obróbki metali i na czym dokładnie polega sam proces obróbki? Postaramy się w przystępny sposób wyjaśnić owo zagadnienie. Wszystkich zainteresowanych zapraszamy do lektury naszego artykułu.

Na czym polega obróbka otworów?

Obróbka otworów to proces technologiczny realizowany bardzo często, ponieważ znajdziemy je w większości produkowanych przedmiotów. Elementy stworzone z metali potrzebują precyzyjnej obróbki, która pozwoli nadać im właściwą formę, jak również polepszyć trwałość materiału. W tym celu stosowane są różne sposoby z zakresu obróbki ubytkowej. 

Rodzaje maszyn CNC

Maszyny CNC umożliwiają szybkie oraz precyzyjne otrzymywanie powtarzalnych kształtów. Jakie mamy rodzaje obrabiarek CNC i do czego można je wykorzystać? Więcej na ten temat dowiecie się z naszego artykułu – zachęcamy do przeczytania wszystkich zainteresowanych.

Co oznacza skrót CNC?

Skrót CNC znany jest wielu osobom, natomiast nie każdy wie, co dokładnie oznacza. Obecnie obróbka materiałów realizowana jest przeważnie przez zaprogramowany przez specjalistów sprzęt – zaliczamy do niego maszyny CNC. Jeżeli chcecie dowiedzieć się więcej na temat, zapraszamy do kontynuacji lektury naszego artykułu!

Optymalne zarządzanie jakością – ISO 9001

Certyfikacja mobilizuje do działań na rzecz klienta i ciągłego doskonalenia, zapewnia firmom stały rozwój oraz zadowolenie klientów. ZOBACZ CERTYFIKAT ISO 9001 System zarządzania jakością certyfikowany zgodnie z ISO 9001 określa, kto jest odpowiedzialny za...

Co to jest obrabiarka CNC? Jakie są jej zalety?

Wydajność, szybkość i niższe koszty produkcji to cechy pożądane w przemyśle. Zalety obrabiarek CNC są liczne i pozwalają na osiągnięcie wszystkich tych cech. Obróbka skrawaniem CNC czy frezowanie CNC to ekonomiczne usługi, znajdujące zastosowanie w wielu branżach, od medycznej po przemysłową. Z tego artykułu dowiesz się, czym jest obrabiarka CNC i jakie ma cechy.