Nowoczesna technologia umożliwia uzyskanie w krótkim czasie powtarzalnych elementów wykonanych z dużą precyzją. Obróbka CNC wykorzystuje komputerowe sterowanie urządzeń numerycznych i jest jednym z procesów wspierających automatyzację i mechanizację produkcji przemysłowej. Jej znaczenie dla przemysłu jest ogromne, dlatego coraz częściej wykorzystywana przez oczekujących jakości specjalistów. W artykule szerzej wyjaśniamy, czym jest obróbka CNC, jakie są podstawowe metody oraz kluczowe z punktu widzenia produkcji zalety obróbki skrawaniem CNC.

Obróbka skrawaniem CNC – co to jest?

CNC jest skrótem od angielskiego określenia Computerized Numerical Control, które oznacza komputerowe sterowanie urządzeń numerycznych. W praktyce jest to układ wyposażony w mikrokomputer, który można zaprogramować w dowolny sposób. Termin wykorzystuje się w branży odpowiedzialnej za obróbkę materiałów za pomocą urządzeń sterowanych komputerowo takich jak frezarki i tokarki. Obróbka skrawaniem CNC umożliwia niezwykle precyzyjną pracę, co ma znaczenie w przypadku części produkowanych zgodnie ze ściśle określoną dokumentacją.

Pierwszych urządzeń odpowiedzialnych za automatyzację produkcji nie można było programować – usługi CNC pojawiły się w latach pięćdziesiątych XX wieku w Stanach Zjednoczonych, ale mikrokomputery zaczęto stosować dopiero w latach 80. Jednak za fundamenty obróbki skrawaniem CNC odpowiada amerykańskie lotnictwo, ponieważ w czasie II wojny światowej kluczowa była sprawna produkcja.

Metody obróbki CNC

Do standardowych metod obróbki CNC należą:

  • frezowanie 3-osiowe,
  • frezowanie 4-osiowe,
  • frezowanie 5-osiowe,
  • toczenie, czyli obróbka wiórowa polega na oddzielaniu warstw materiału z przedmiotu, aby uzyskać oczekiwany kształt,
  • obróbka elektroerozyjna (EDM – Electrical Discharge Machining), która usuwa materiał z przedmiotu obrabianego w wyniku erozji elektrycznej,
  • przecinanie plazmowe, wiązką lasera lub strumieniem wody.

Obróbka metali CNC umożliwia wykonywanie nie tylko długich serii produktów z metali i tworzyw sztucznych, ale także produkcje małoseryjne.

Zalety obróbki skrawaniem CNC

Dlaczego usługi CNC są tak popularne w zakładach produkcyjnych? Kluczowa jest precyzja wykonania, dzięki czemu klient otrzymuje części zgodne z założeniami projektowymi. Bezbłędna powtarzalność obróbki CNC sprawia, że uzyskuje serię identycznych elementów, zyskując przewagę nad konkurencją. Zautomatyzowana metoda usprawnia proces produkcji, ale umożliwia również tworzenie niestandardowych części, w przypadku których zawodzą inne maszyny. Jednak zakup specjalistycznego sprzętu nadal stanowi poważny wydatek, dlatego często lepszym rozwiązaniem jest skorzystanie z usług CNC profesjonalnej firmy takiej jak narzędziownia RL CNC. Obróbka skrawaniem CNC zapewnia precyzję wykonania części oraz potwierdzoną raportami pomiarowymi zgodność wymiarową z dokumentacją techniczną. Szerokie zastosowanie obróbki CNC sprawia, że jest coraz częściej wybierana w przemyśle ciężkim, chemicznym oraz spożywczym.

Zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą