Jaki jest cel Służby Utrzymania Ruchu?

Głównym zadaniem Służby Utrzymania Ruchu jest kontrola sprawności parku maszynowego w zakładzie przemysłowym. Odpowiednia kontrola urządzeń nie tylko gwarantuje stałą produkcję, ale także pozwala usprawnić strukturę firmy. Na czym w praktyce polega utrzymanie ruchu? Zespół specjalistów weryfikuje pracę każdej maszyny, następnie nakreślając plan usprawnienia ich użytkowania. Dodatkowo określa procedury, których pracownicy muszą przestrzegać w celu zachowania bezpieczeństwa i higieny pracy. Z uwagi na złożoność tego procesu, niezbędne jest sięgnięcie po pomoc wykwalifikowanej służby.

Czym zajmuje się Zespół Utrzymania Ruchu?

Jakie są zadania działu utrzymania ruchu? Zakres obowiązków zespołu jest obszerny i nie ogranicza się jedynie do automatyzacji procesów przemysłowych. To, na czym polega mechanika utrzymania ruchu, uwzględnia również opracowywanie strategii i projektu wdrożeniowego.

Utrzymanie ruchu ze strony technicznej polega na:

 • weryfikacji maszyn przemysłowych,
 • konserwacji elementów instalacji,
 • bieżącym usuwaniu usterek,
 • wdrożeniu procesów optymalizacyjnych.

Służby Utrzymania Ruchu muszą również planować działania usprawniające produkcję. Należą do nich:

 • audyt środków trwałych,
 • zaproponowanie strategii przeglądowej,
 • zarządzanie stanem magazynu,
 • przystosowanie zakupu kluczowych części,
 • modernizacja i automatyzacja procesów,
 • usprawnienie produkcji i dystrybucji.

Kondycja maszyn a ciągłość produkcji

Na czym polegają techniki utrzymania ruchu w zakładzie produkcyjnym? Zadaniem Służby Utrzymania Ruchu jest stała kontrola kondycji maszyn, co bezpośrednio przekłada się na ciągłość produkcji. Niezbędne jest określenie budżetu, który firma jest w stanie przeznaczyć na usprawnienie rozwiązań. Ważna jest także lista priorytetów i weryfikacja najważniejszych celów. Zespół Utrzymania Ruchu musi wziąć pod uwagę ciągłość produkcji, czyli utrzymania stałej sprawności najważniejszych komponentów. Jeśli firmie zależy, by obróbka metali i obróbka skrawaniem przebiegała sprawnie – dział UR skupia się na tych elementach w pierwszej kolejności. Najczęściej wykorzystuje się w tym celu specjalne urządzenia diagnostyczne, które potrafią wykryć potencjalne zagrożenie jeszcze przed jego faktycznym wystąpieniem.

Utrzymanie ruchu a wybór strategii

Techniki utrzymania ruchu w zakładzie produkcyjnym stale się rozwijają, bazując na trzech strategiach.

 • Strategia predykcyjna opiera się na analizie pracy urządzeń. Odpowiednio opracowana pozwala przewidzieć termin wymiany poszczególnych komponentów, jeszcze przed wystąpieniem poważnej usterki.
 • Strategia prewencyjna pozwala ustalić plan serwisu i konserwacji maszyn. Łączy się to pośrednio z analizą oraz weryfikacją zaleceń ustalonych przez dystrybutora aparatury przemysłowej.
 • Strategia reaktywna polega na wdrożeniu działań już po wystąpieniu awarii urządzenia. Jej zaletą są bardzo niskie koszty wdrożeniowe, a wadą brak płynności pracy. Stosowana jest głównie przy aparaturze, która nie ma znaczącego wpływu na ciągłość produkcji.

Optymalizacja pracy w zakładzie jest konieczna w celu zachowania należytej jakości procesu produkcji. Powołanie wykwalifikowanej Służby Utrzymania Ruchu pozwoli firmie osiągnąć optymalną ciągłość pracy, a także lepiej zarządzać budżetem. Z tego względu warto zdecydować się na usługi sprawdzonej firmy.

Zobacz również inne wpisy:

Oprogramowanie w firmie RL CNC cz.3 (Draftsight)

DraftSight to profesjonalny program do produkcji CNC oraz projektowania 2D i 3D. Pozwala na tworzenie, edycję i wyświetlanie plików DWG i DXF. Dzięki interfejsowi zbliżonemu do innych oprogramowań typu CAD, użytkownicy nie mają problemu z szybkim opanowaniem pracy na nim. Nasza firma korzysta z niego podczas przygotowywania procesów obróbki metali. 

Oprogramowanie w firmie RL CNC cz.2 (Siemens NX CAM)

Siemens NX CAM to jeden z modułów wchodzących w skład oprogramowania NX (CAD/CAM/CAE) – narzędzia ułatwiającego współpracę między projektantami, inżynierami i produkcją. Jego głównym zadaniem jest wygenerowanie kodu NC służącego do sterowania maszyną. Ponadto usprawnia programowanie maszyn sterowanych numerycznie. Jest to jeden z programów do CNC, który wykorzystujemy podczas wykonywanej przez nas obróbki metali.

Oprogramowanie w firmie RL CNC cz.1 (Siemens NX CAD)

Program NX Siemens CAD to jedno z narzędzi oprogramowania NX służące do projektowania wspomaganego komputerowo. Dzięki zastosowaniu Siemens NX współpraca między projektantami, inżynierami i produkcją jest łatwiejsza, gdyż zawiera on zintegrowane funkcje zarządzania danymi (CAD/CAM/CAE). Jego użycie pozwala znacznie skrócić czas programowania, a przez to również naszej obróbki metali.

Rodzaje obróbki metali nieżelaznych

Obróbka metali nieżelaznych umożliwia tworzenie wielu ważnych elementów. To proces, który pozwala na zmianę kształtu obrabianego materiału dzięki oddzieleniu poszczególnych fragmentów lub wywarcie nacisku mechanicznego. Zachęcamy do zapoznania się z naszym artykułem,...

Rodzaje obróbki stali

Osoby działające w branży przemysłowej z pewnością nie raz spotkały się z terminem obróbka metali. Jakie są zatem rodzaje obróbki metali i na czym dokładnie polega sam proces obróbki? Postaramy się w przystępny sposób wyjaśnić owo zagadnienie. Wszystkich zainteresowanych zapraszamy do lektury naszego artykułu.

Na czym polega obróbka otworów?

Obróbka otworów to proces technologiczny realizowany bardzo często, ponieważ znajdziemy je w większości produkowanych przedmiotów. Elementy stworzone z metali potrzebują precyzyjnej obróbki, która pozwoli nadać im właściwą formę, jak również polepszyć trwałość materiału. W tym celu stosowane są różne sposoby z zakresu obróbki ubytkowej. 

Rodzaje maszyn CNC

Maszyny CNC umożliwiają szybkie oraz precyzyjne otrzymywanie powtarzalnych kształtów. Jakie mamy rodzaje obrabiarek CNC i do czego można je wykorzystać? Więcej na ten temat dowiecie się z naszego artykułu – zachęcamy do przeczytania wszystkich zainteresowanych.

Co oznacza skrót CNC?

Skrót CNC znany jest wielu osobom, natomiast nie każdy wie, co dokładnie oznacza. Obecnie obróbka materiałów realizowana jest przeważnie przez zaprogramowany przez specjalistów sprzęt – zaliczamy do niego maszyny CNC. Jeżeli chcecie dowiedzieć się więcej na temat, zapraszamy do kontynuacji lektury naszego artykułu!

Optymalne zarządzanie jakością – ISO 9001

Certyfikacja mobilizuje do działań na rzecz klienta i ciągłego doskonalenia, zapewnia firmom stały rozwój oraz zadowolenie klientów. ZOBACZ CERTYFIKAT ISO 9001 System zarządzania jakością certyfikowany zgodnie z ISO 9001 określa, kto jest odpowiedzialny za...

Co to jest obrabiarka CNC? Jakie są jej zalety?

Wydajność, szybkość i niższe koszty produkcji to cechy pożądane w przemyśle. Zalety obrabiarek CNC są liczne i pozwalają na osiągnięcie wszystkich tych cech. Obróbka skrawaniem CNC czy frezowanie CNC to ekonomiczne usługi, znajdujące zastosowanie w wielu branżach, od medycznej po przemysłową. Z tego artykułu dowiesz się, czym jest obrabiarka CNC i jakie ma cechy.