Większość firm produkcyjnych zmierza w kierunku cyfryzacji. Standardem staje się wykorzystywanie metod obróbki materiału takich jak frezowanie CNC. Specjaliści wskazują, że na rynku pracownika-inżyniera liczy się zdolność łączenia wiedzy z obszarów automatyki, mechatroniki, robotyki oraz programowania oraz umiejętności miękkie takie jak kreatywność i gotowość do zmian. Obróbka skrawaniem łączy w sobie większość z tych kompetencji, przynosząc firmom realne korzyści. Dowiedz się, na czym polega frezowanie CNC oraz jakie są najważniejsze zalety tej metody.

Frezowanie CNC – co to jest?

Usługi CNC (komputerowe sterowanie urządzeń numerycznych, ang. Computerized Numerical Control) to określenie układu sterowniczego, który można dowolnie zaprogramować, dzięki czemu klient zyskuje produkt o wymaganych wymiarach, kształcie i właściwościach powierzchni. Frezowanie CNC jest jedną z metod obróbki skrawaniem i polega na obrabianiu nieruchomego przedmiotu, podczas gdy narzędzie frezarki wykonuje ruch obrotowy. Obracające się ostrza narzędzia ścinają wierzchnią warstwę części aż do uzyskania oczekiwanego efektu. Frezowanie CNC jest w pełni zautomatyzowane, zapewniając maksymalną precyzję wykonania, dzięki czemu jest to metoda popularna w wielu zakładach produkcyjnych.

Zalety frezowania CNC

Usługi CNC takie jak frezowanie wielkogabarytowe umożliwiają tworzenie nawet bardzo skomplikowanych kształtów obrabianego elementu z dużą precyzją. Metoda komputerowego sterowania urządzeń numerycznych jest w pełni zautomatyzowana, co pozwala w krótkim czasie uzyskać efekty, o które trudno w przypadku sterowania manualnego. Zalety frezowania CNC, które zasługują na szczególną uwagę to:

  • obróbka skrawaniem o wysokiej precyzji,
  • idealnie odwzorowanie założeń projektu,
  • powtarzalność elementów, bez obniżenia jakości produkcji,
  • ograniczenie zużycia materiału, dzięki precyzyjnie określonym parametrom,
  • elastyczność linii produkcyjnej,
  • uniwersalność – usługi CNC umożliwiają frezowanie metalu, stali, drewna i tworzyw sztucznych.

Frezowanie CNC – zastosowanie

Frezowanie z powodzeniem wykorzystuje branża przemysłu ciężkiego, chemicznego i spożywczego. Wycinanie CNC doskonale sprawdza się również w branży reklamowej, której podstawą są gadżety o niestandardowych kształtach. Zakłady produkcyjne, które wykorzystują frezowanie CNC można podzielić ze względu na wielkość produkcji:

  • produkcja jednostkowa polega na tworzeniu niepowtarzalnych elementów takich jak prototypy, dobrym przykładem są również narzędziownie produkujące matryce, tłoczniki czy formy wtryskowe,
  • produkcja seryjna wykorzystywana między innymi w produkcji maszyn – frezowanie wielkogabarytowe CNC umożliwia optymalizację konstrukcji kluczowej przy wprowadzaniu nowych rozwiązań, zapewniając oszczędności w budżecie oraz większą swobodę w projektowaniu,
  • produkcja masowa – klasycznym przykładem jest branża motoryzacyjna, której obróbka metali pozwala utrzymać dynamiczne tempo produkcji i obniżyć jej koszty.

Zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą

Zobacz również inne wpisy:

Oprogramowanie w firmie RL CNC cz.3 (Draftsight)

DraftSight to profesjonalny program do produkcji CNC oraz projektowania 2D i 3D. Pozwala na tworzenie, edycję i wyświetlanie plików DWG i DXF. Dzięki interfejsowi zbliżonemu do innych oprogramowań typu CAD, użytkownicy nie mają problemu z szybkim opanowaniem pracy na nim. Nasza firma korzysta z niego podczas przygotowywania procesów obróbki metali. 

Oprogramowanie w firmie RL CNC cz.2 (Siemens NX CAM)

Siemens NX CAM to jeden z modułów wchodzących w skład oprogramowania NX (CAD/CAM/CAE) – narzędzia ułatwiającego współpracę między projektantami, inżynierami i produkcją. Jego głównym zadaniem jest wygenerowanie kodu NC służącego do sterowania maszyną. Ponadto usprawnia programowanie maszyn sterowanych numerycznie. Jest to jeden z programów do CNC, który wykorzystujemy podczas wykonywanej przez nas obróbki metali.

Oprogramowanie w firmie RL CNC cz.1 (Siemens NX CAD)

Program NX Siemens CAD to jedno z narzędzi oprogramowania NX służące do projektowania wspomaganego komputerowo. Dzięki zastosowaniu Siemens NX współpraca między projektantami, inżynierami i produkcją jest łatwiejsza, gdyż zawiera on zintegrowane funkcje zarządzania danymi (CAD/CAM/CAE). Jego użycie pozwala znacznie skrócić czas programowania, a przez to również naszej obróbki metali.

Rodzaje obróbki metali nieżelaznych

Obróbka metali nieżelaznych umożliwia tworzenie wielu ważnych elementów. To proces, który pozwala na zmianę kształtu obrabianego materiału dzięki oddzieleniu poszczególnych fragmentów lub wywarcie nacisku mechanicznego. Zachęcamy do zapoznania się z naszym artykułem,...

Rodzaje obróbki stali

Osoby działające w branży przemysłowej z pewnością nie raz spotkały się z terminem obróbka metali. Jakie są zatem rodzaje obróbki metali i na czym dokładnie polega sam proces obróbki? Postaramy się w przystępny sposób wyjaśnić owo zagadnienie. Wszystkich zainteresowanych zapraszamy do lektury naszego artykułu.

Na czym polega obróbka otworów?

Obróbka otworów to proces technologiczny realizowany bardzo często, ponieważ znajdziemy je w większości produkowanych przedmiotów. Elementy stworzone z metali potrzebują precyzyjnej obróbki, która pozwoli nadać im właściwą formę, jak również polepszyć trwałość materiału. W tym celu stosowane są różne sposoby z zakresu obróbki ubytkowej. 

Rodzaje maszyn CNC

Maszyny CNC umożliwiają szybkie oraz precyzyjne otrzymywanie powtarzalnych kształtów. Jakie mamy rodzaje obrabiarek CNC i do czego można je wykorzystać? Więcej na ten temat dowiecie się z naszego artykułu – zachęcamy do przeczytania wszystkich zainteresowanych.

Co oznacza skrót CNC?

Skrót CNC znany jest wielu osobom, natomiast nie każdy wie, co dokładnie oznacza. Obecnie obróbka materiałów realizowana jest przeważnie przez zaprogramowany przez specjalistów sprzęt – zaliczamy do niego maszyny CNC. Jeżeli chcecie dowiedzieć się więcej na temat, zapraszamy do kontynuacji lektury naszego artykułu!

Optymalne zarządzanie jakością – ISO 9001

Certyfikacja mobilizuje do działań na rzecz klienta i ciągłego doskonalenia, zapewnia firmom stały rozwój oraz zadowolenie klientów. ZOBACZ CERTYFIKAT ISO 9001 System zarządzania jakością certyfikowany zgodnie z ISO 9001 określa, kto jest odpowiedzialny za...

Co to jest obrabiarka CNC? Jakie są jej zalety?

Wydajność, szybkość i niższe koszty produkcji to cechy pożądane w przemyśle. Zalety obrabiarek CNC są liczne i pozwalają na osiągnięcie wszystkich tych cech. Obróbka skrawaniem CNC czy frezowanie CNC to ekonomiczne usługi, znajdujące zastosowanie w wielu branżach, od medycznej po przemysłową. Z tego artykułu dowiesz się, czym jest obrabiarka CNC i jakie ma cechy.