Różne rodzaje frezowania wykorzystywane w centrach obróbczych umożliwiają uzyskanie określonego, zamierzonego efektu wykończenia danego materiału. Dopasowuje się je do indywidualnych potrzeb i oczekiwań produkcyjnych, jak również do indywidualnych właściwości i wielkości wybranego materiału konstrukcyjnego. Wyjaśniamy, jakie są specjalistyczne rodzaje frezowania i kiedy warto z nich skorzystać.

Co to jest frezowanie?

Zanim opiszemy dostępne rodzaje frezowania, w pierwszej kolejności przybliżymy samą jego definicję. To specjalistyczny proces obróbki skrawaniem, w którym wykorzystywane są narzędzia wykonujące szybkie ruchy obrotowe. Specjalne głowice modelują wybrany materiał konstrukcyjny zgodnie z dostarczonym projektem. Obrabiarka, na której wykonuje się frezowanie nazywa się fachowo frezarką.

Podczas frezowania kluczową rolę odgrywa precyzja oraz odpowiednie parametry technologiczne narzędzi. Należą do nich prędkość obrotowa, średnica frezu, prędkość skrawania i posuwu, szerokość i głębokość skrawania. Przekrój warstwy skrawanej nie jest wartością stałą. Zmienia się wraz z wartościami parametrów geometrycznych, takimi jak grubość i szerokość warstwy skrawanej. Zachowanie właściwych parametrów technologicznych jest kluczowe dla uzyskania pożądanych rezultatów obróbki. Dlatego całokształt procesów związanych z obróbką należy zlecić doświadczonej firmie.

Rodzaje frezowania

W branży istnieje wiele rodzajów frezowania, z których każdy jest przeznaczony do określonego rodzaju materiału, kształtu i głębokości cięcia. Poniżej przedstawiamy jego podstawowe rodzaje.

Frezowanie obwodowe (walcowe)

Frezowanie obwodowe polega na obrabianiu obrzeży przedmiotu. Narzędzie frezujące jest ustawione równolegle do osi obrabianego przedmiotu. Frezowanie obwodowe może być stosowane do obróbki materiałów o różnych twardościach, w tym metali, tworzyw sztucznych i innych materiałów konstrukcyjnych.

Frezowanie czołowe

Frezowanie czołowe to przeciwieństwo frezowania obwodowego, ponieważ tutaj oś frezu ułożona jest prostopadle do obrabianej powierzchni. Taki sposób obróbki skrawaniem ma sporo zalet — frezarka jest w tym wypadku bardzo dokładna i zapewnia spokojną pracę. Aktualnie podczas obróbki płaszczyzn zazwyczaj wybiera się frezowanie czołowe, a nie obwodowe.

Frezowanie skośne

Skośne frezowanie (frezowanie kształtowe) polega na obróbce, podczas której kąt osi frezu mieści się w przedziale od 0 do 90 stopni. Ta technika wymaga korzystania z frezów kątowych.

Metale, które można poddać frezowaniu:

 • stal narzędziowa,
 • stal kwasoodporna,
 • stal konstrukcyjna,
 • stal węglowa,
 • aluminium,
 • brąz,
 • mosiądz.

Tworzywa sztuczne, które można poddać frezowaniu to m.in.:

 • pleksi,
 • poliwęglan,
 • PVC,
 • poliester,
 • polistyren,
 • polietylen,

Podsumowanie

Wymienione rodzaje frezowania mają swoje przeznaczenie do obróbki określonego rodzaju materiału, kształtu i głębokości cięcia. Bardzo ważne jest zachowanie precyzji i odpowiednich parametrów technologicznych, takich jak prędkość obrotowa, średnica frezu, prędkość skrawania i posuwu, szerokość i głębokość skrawania. Znajomość rodzajów frezowania i ich zastosowań może pomóc w wyborze odpowiedniego narzędzia i parametrów obróbki, co przekłada się na efektywność i jakość procesu obróbki skrawaniem. Frezowanie to nasza specjalność! Zachęcamy do skorzystania z usług takich jak np.:

Formularz kontaktowy


14 + 10 =


Wypełnienie formularza oznacza, że podane w nim dane osobowe będą przetwarzane w celu udzielenia odpowiedzi, jeśli Twoje pytanie będzie odnosić się do naszych usług w odpowiedzi możemy przedstawić Ci ofertę.