Choć obróbka skrawaniem jest techniką uniwersalną, to frezowanie tworzyw sztucznych przebiega nieco inaczej niż frezowanie metali – wynika to ze specyficznych właściwości każdego z materiału. Obróbkę CNC stosuje się w celu nadania przedmiotom wcześniej określonego kształtu, a wykorzystuje się do tego narzędzie skrawające, które usuwa naddatek materiału. Uniwersalność techniki sprawia, że obejmuje ona obróbkę tworzyw różniących się ze względu na poziom twardości czy zastosowany polimer. Z tego właśnie względu frezowanie tworzyw sztucznych wygląda inaczej niż frezowanie metali.

Czym jest frezowanie metalu?

Frezowanie metali jest jedną z najczęściej stosowanych metod obróbki w przemyśle, ponieważ umożliwia wykonanie przedmiotów i elementów o dowolnym kształcie – sam materiał jest jednak twardszy od tworzyw sztucznych, co sprawia, że obróbka skrawaniem wymaga większego wysiłku. Niezbędne jest zatem wykorzystanie odpowiedniego sprzętu oraz zastosowanie wyższych prędkości obrotowych i frezów o dwóch lub trzech ostrzach. Popularna ze względu na doskonałą precyzję obróbka metali CNC wymaga również skutecznego systemu chłodzenia. Frezowanie sprawdza się w przypadku metali różnego rodzaju, w tym aluminium, stali nierdzewnej czy mosiądzu. Najlepsze efekty zapewnia obróbka metalu poprzez frezowanie współbieżne, dzięki któremu żywotność narzędzia jest dłuższa.

Na czym polega frezowanie tworzyw sztucznych?

Obróbka tworzyw sztucznych CNC wymaga dostosowania temperatury, w jakiej wykonywane jest frezowanie, do specyfiki danego materiału, którą określa między innymi rodzaj zastosowanego polimeru. Optymalną temperaturę określa się na podstawie właściwości zastosowanego tworzywa sztucznego – właściwa prędkość obrotowa ogranicza ryzyko zbyt wysokiego rozgrzania. Do prawidłowej obróbki potrzebny będzie sprzęt wyposażony we frezy o spiralnym kształcie, umożliwiające bezpieczną pracę oraz skuteczny system odsysania, który poradzi sobie z dużą ilością wytwarzanych wiórów. Zapewnienie odpowiednich warunków do frezowania tworzyw sztucznych wymaga doświadczenia osoby obsługującej maszynę.

Profesjonalna obróbka tworzyw sztucznych i metalu

Frezowanie tworzyw sztucznych czy bardzo dokładna obróbka metali nie zawsze jest w zasięgu możliwości zakładu. Z pomocą przychodzą firmy, które na co dzień zajmują się obróbką skrawaniem CNC – jak jednak wybrać najlepszego podwykonawcę? Wiele firm zmaga się z problemem obietnic niemających pokrycia w rzeczywistości. Narzędziownia RL CNC wykonuje narzędzia zgodnie z dokumentacją techniczną klienta, a efekty frezowania metali i tworzyw sztucznych potwierdzają raporty pomiarowe. Możesz również liczyć na precyzyjne toczenie tworzyw sztucznych z bezbłędną powtarzalnością. Przekonaj się, jak wygląda profesjonalna obróbka skrawaniem w wykonaniu narzędziowni RL CNC.

Polecamy: