Choć obróbka skrawaniem jest techniką uniwersalną, to frezowanie tworzyw sztucznych przebiega nieco inaczej niż frezowanie metali – wynika to ze specyficznych właściwości każdego z materiału. Obróbkę CNC stosuje się w celu nadania przedmiotom wcześniej określonego kształtu, a wykorzystuje się do tego narzędzie skrawające, które usuwa naddatek materiału. Uniwersalność techniki sprawia, że obejmuje ona obróbkę tworzyw różniących się ze względu na poziom twardości czy zastosowany polimer. Z tego właśnie względu frezowanie tworzyw sztucznych wygląda inaczej niż frezowanie metali.

Czym jest frezowanie metalu?

Frezowanie metali jest jedną z najczęściej stosowanych metod obróbki w przemyśle, ponieważ umożliwia wykonanie przedmiotów i elementów o dowolnym kształcie – sam materiał jest jednak twardszy od tworzyw sztucznych, co sprawia, że obróbka skrawaniem wymaga większego wysiłku. Niezbędne jest zatem wykorzystanie odpowiedniego sprzętu oraz zastosowanie wyższych prędkości obrotowych i frezów o dwóch lub trzech ostrzach. Popularna ze względu na doskonałą precyzję obróbka metali CNC wymaga również skutecznego systemu chłodzenia. Frezowanie sprawdza się w przypadku metali różnego rodzaju, w tym aluminium, stali nierdzewnej czy mosiądzu. Najlepsze efekty zapewnia obróbka metalu poprzez frezowanie współbieżne, dzięki któremu żywotność narzędzia jest dłuższa.

Na czym polega frezowanie tworzyw sztucznych?

Obróbka tworzyw sztucznych CNC wymaga dostosowania temperatury, w jakiej wykonywane jest frezowanie, do specyfiki danego materiału, którą określa między innymi rodzaj zastosowanego polimeru. Optymalną temperaturę określa się na podstawie właściwości zastosowanego tworzywa sztucznego – właściwa prędkość obrotowa ogranicza ryzyko zbyt wysokiego rozgrzania. Do prawidłowej obróbki potrzebny będzie sprzęt wyposażony we frezy o spiralnym kształcie, umożliwiające bezpieczną pracę oraz skuteczny system odsysania, który poradzi sobie z dużą ilością wytwarzanych wiórów. Zapewnienie odpowiednich warunków do frezowania tworzyw sztucznych wymaga doświadczenia osoby obsługującej maszynę.

Profesjonalna obróbka tworzyw sztucznych i metalu

Frezowanie tworzyw sztucznych czy bardzo dokładna obróbka metali nie zawsze jest w zasięgu możliwości zakładu. Z pomocą przychodzą firmy, które na co dzień zajmują się obróbką skrawaniem CNC – jak jednak wybrać najlepszego podwykonawcę? Wiele firm zmaga się z problemem obietnic niemających pokrycia w rzeczywistości. Narzędziownia RL CNC wykonuje narzędzia zgodnie z dokumentacją techniczną klienta, a efekty frezowania metali i tworzyw sztucznych potwierdzają raporty pomiarowe. Możesz również liczyć na precyzyjne toczenie tworzyw sztucznych z bezbłędną powtarzalnością. Przekonaj się, jak wygląda profesjonalna obróbka skrawaniem w wykonaniu narzędziowni RL CNC.

Polecamy:

Zobacz również inne wpisy:

Oprogramowanie w firmie RL CNC cz.3 (Draftsight)

DraftSight to profesjonalny program do produkcji CNC oraz projektowania 2D i 3D. Pozwala na tworzenie, edycję i wyświetlanie plików DWG i DXF. Dzięki interfejsowi zbliżonemu do innych oprogramowań typu CAD, użytkownicy nie mają problemu z szybkim opanowaniem pracy na nim. Nasza firma korzysta z niego podczas przygotowywania procesów obróbki metali. 

Oprogramowanie w firmie RL CNC cz.2 (Siemens NX CAM)

Siemens NX CAM to jeden z modułów wchodzących w skład oprogramowania NX (CAD/CAM/CAE) – narzędzia ułatwiającego współpracę między projektantami, inżynierami i produkcją. Jego głównym zadaniem jest wygenerowanie kodu NC służącego do sterowania maszyną. Ponadto usprawnia programowanie maszyn sterowanych numerycznie. Jest to jeden z programów do CNC, który wykorzystujemy podczas wykonywanej przez nas obróbki metali.

Oprogramowanie w firmie RL CNC cz.1 (Siemens NX CAD)

Program NX Siemens CAD to jedno z narzędzi oprogramowania NX służące do projektowania wspomaganego komputerowo. Dzięki zastosowaniu Siemens NX współpraca między projektantami, inżynierami i produkcją jest łatwiejsza, gdyż zawiera on zintegrowane funkcje zarządzania danymi (CAD/CAM/CAE). Jego użycie pozwala znacznie skrócić czas programowania, a przez to również naszej obróbki metali.

Rodzaje obróbki metali nieżelaznych

Obróbka metali nieżelaznych umożliwia tworzenie wielu ważnych elementów. To proces, który pozwala na zmianę kształtu obrabianego materiału dzięki oddzieleniu poszczególnych fragmentów lub wywarcie nacisku mechanicznego. Zachęcamy do zapoznania się z naszym artykułem,...

Rodzaje obróbki stali

Osoby działające w branży przemysłowej z pewnością nie raz spotkały się z terminem obróbka metali. Jakie są zatem rodzaje obróbki metali i na czym dokładnie polega sam proces obróbki? Postaramy się w przystępny sposób wyjaśnić owo zagadnienie. Wszystkich zainteresowanych zapraszamy do lektury naszego artykułu.

Na czym polega obróbka otworów?

Obróbka otworów to proces technologiczny realizowany bardzo często, ponieważ znajdziemy je w większości produkowanych przedmiotów. Elementy stworzone z metali potrzebują precyzyjnej obróbki, która pozwoli nadać im właściwą formę, jak również polepszyć trwałość materiału. W tym celu stosowane są różne sposoby z zakresu obróbki ubytkowej. 

Rodzaje maszyn CNC

Maszyny CNC umożliwiają szybkie oraz precyzyjne otrzymywanie powtarzalnych kształtów. Jakie mamy rodzaje obrabiarek CNC i do czego można je wykorzystać? Więcej na ten temat dowiecie się z naszego artykułu – zachęcamy do przeczytania wszystkich zainteresowanych.

Co oznacza skrót CNC?

Skrót CNC znany jest wielu osobom, natomiast nie każdy wie, co dokładnie oznacza. Obecnie obróbka materiałów realizowana jest przeważnie przez zaprogramowany przez specjalistów sprzęt – zaliczamy do niego maszyny CNC. Jeżeli chcecie dowiedzieć się więcej na temat, zapraszamy do kontynuacji lektury naszego artykułu!

Optymalne zarządzanie jakością – ISO 9001

Certyfikacja mobilizuje do działań na rzecz klienta i ciągłego doskonalenia, zapewnia firmom stały rozwój oraz zadowolenie klientów. ZOBACZ CERTYFIKAT ISO 9001 System zarządzania jakością certyfikowany zgodnie z ISO 9001 określa, kto jest odpowiedzialny za...

Co to jest obrabiarka CNC? Jakie są jej zalety?

Wydajność, szybkość i niższe koszty produkcji to cechy pożądane w przemyśle. Zalety obrabiarek CNC są liczne i pozwalają na osiągnięcie wszystkich tych cech. Obróbka skrawaniem CNC czy frezowanie CNC to ekonomiczne usługi, znajdujące zastosowanie w wielu branżach, od medycznej po przemysłową. Z tego artykułu dowiesz się, czym jest obrabiarka CNC i jakie ma cechy.