Inżynieria odwrotna to proces badania obiektów rzeczywistych poprzez wprowadzenie ich do wirtualnej rzeczywistości – w tym celu wykorzystuje się szereg metod o różnym poziomie zaawansowania. Obecnie najpowszechniej stosowaną techniką jest skanowanie 3D przy użyciu specjalnego oprogramowania CAD, które umożliwia stworzenie uniwersalnego modelu. Inżynieria odwrotna jest skutecznym sposobem na wprowadzanie innowacyjnych rozwiązań, dlatego pokrótce opiszemy, na czym polega oraz, jakie jest jej zastosowanie.

Na czym polega inżynieria odwrotna?

Inżynieria odwrotna (ang. reverse engineering) umożliwia stworzenie modelu obiektu rzeczywistego (np. podzespołów) w formie trójwymiarowej, co pozwala zdobyć niezbędne i precyzyjne dane na jego temat. Nie jest to współczesny wynalazek – najbardziej znanym historycznym przykładem inżynierii wstecznej jest powstanie radzieckiego samolotu Tu-4, który był wierną kopią amerykańskiego Boeinga B-29. Obecnie reverse engineering polega na wykorzystaniu skanowania 3D, dzięki czemu uzyskuje się dostęp do precyzyjnych pomiarów konstrukcji wielkogabarytowych oraz znacznie mniejszych obiektów.

Jak to działa? Skanowane części pokrywane są środkiem matującym, co zapobiega wszelkim zakłóceniom oraz umożliwia skanowanie szklanych i przezroczystych elementów. Dobrze wykonana inżynieria odwrotna wymaga wykonania serii skanów, następnie łączonych ze sobą, co pozwala uzyskać pełen obraz. Na podstawie zgromadzonych danych przy wsparciu specjalistycznego programu CAD tworzy się cyfrowy obiekt, który podlega modyfikacji.

Inżynieria wsteczna – zalety i zastosowanie

Inżynieria odwrotna umożliwia tworzenie innowacyjnych rozwiązań ułatwiających pracę oraz projektowanie form i matryc dopasowanych do istniejących już podzespołów. Co więcej, pozwala na kontrolowaną modyfikację obiektu poprzez wprowadzanie zmian wewnątrz struktury oraz testowanie wytrzymałości poszczególnych części. Jednak przede wszystkim inżynieria wsteczna to oszczędność czasu i środków finansowych, które firma może przeznaczyć na rozwój działalności. Dzięki wykorzystaniu jednego z podstawowych modeli (powierzchniowy, parametryczny lub hybrydowy) można w krótkim czasie wprowadzać aktualizacje w obiektach rzeczywistych lub opracować precyzyjne narzędzia przystosowane do określonego produktu.

Obecnie inżynierię odwrotną wykorzystuje się w takich branżach jak:

  • motoryzacja,
  • lotnictwo,
  • medycyna,
  • energetyka,
  • archeologia,
  • architektura,
  • rozrywka.

Dzięki reverse engineering możliwe jest odtwarzanie elementów pozbawionych kompletnej dokumentacji technicznej oraz tworzenie skomplikowanych implantów niezbędnych w medycynie. Skanowanie 3D wykorzystuje się również do analizy produktów konkurencyjnych firm, dzięki czemu możliwe jest dostosowanie oferty do aktualnego zapotrzebowania rynku.

Narzędziownia RL CNC to profesjonalna obróbka skrawaniem wspomagana inżynierią wsteczną, dzięki której zlecenia są odpowiednio zoptymalizowane oraz realizowane z ogromną dokładnością.

Zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą

Zobacz również inne wpisy:

Oprogramowanie w firmie RL CNC cz.3 (Draftsight)

DraftSight to profesjonalny program do produkcji CNC oraz projektowania 2D i 3D. Pozwala na tworzenie, edycję i wyświetlanie plików DWG i DXF. Dzięki interfejsowi zbliżonemu do innych oprogramowań typu CAD, użytkownicy nie mają problemu z szybkim opanowaniem pracy na nim. Nasza firma korzysta z niego podczas przygotowywania procesów obróbki metali. 

Oprogramowanie w firmie RL CNC cz.2 (Siemens NX CAM)

Siemens NX CAM to jeden z modułów wchodzących w skład oprogramowania NX (CAD/CAM/CAE) – narzędzia ułatwiającego współpracę między projektantami, inżynierami i produkcją. Jego głównym zadaniem jest wygenerowanie kodu NC służącego do sterowania maszyną. Ponadto usprawnia programowanie maszyn sterowanych numerycznie. Jest to jeden z programów do CNC, który wykorzystujemy podczas wykonywanej przez nas obróbki metali.

Oprogramowanie w firmie RL CNC cz.1 (Siemens NX CAD)

Program NX Siemens CAD to jedno z narzędzi oprogramowania NX służące do projektowania wspomaganego komputerowo. Dzięki zastosowaniu Siemens NX współpraca między projektantami, inżynierami i produkcją jest łatwiejsza, gdyż zawiera on zintegrowane funkcje zarządzania danymi (CAD/CAM/CAE). Jego użycie pozwala znacznie skrócić czas programowania, a przez to również naszej obróbki metali.

Rodzaje obróbki metali nieżelaznych

Obróbka metali nieżelaznych umożliwia tworzenie wielu ważnych elementów. To proces, który pozwala na zmianę kształtu obrabianego materiału dzięki oddzieleniu poszczególnych fragmentów lub wywarcie nacisku mechanicznego. Zachęcamy do zapoznania się z naszym artykułem,...

Rodzaje obróbki stali

Osoby działające w branży przemysłowej z pewnością nie raz spotkały się z terminem obróbka metali. Jakie są zatem rodzaje obróbki metali i na czym dokładnie polega sam proces obróbki? Postaramy się w przystępny sposób wyjaśnić owo zagadnienie. Wszystkich zainteresowanych zapraszamy do lektury naszego artykułu.

Na czym polega obróbka otworów?

Obróbka otworów to proces technologiczny realizowany bardzo często, ponieważ znajdziemy je w większości produkowanych przedmiotów. Elementy stworzone z metali potrzebują precyzyjnej obróbki, która pozwoli nadać im właściwą formę, jak również polepszyć trwałość materiału. W tym celu stosowane są różne sposoby z zakresu obróbki ubytkowej. 

Rodzaje maszyn CNC

Maszyny CNC umożliwiają szybkie oraz precyzyjne otrzymywanie powtarzalnych kształtów. Jakie mamy rodzaje obrabiarek CNC i do czego można je wykorzystać? Więcej na ten temat dowiecie się z naszego artykułu – zachęcamy do przeczytania wszystkich zainteresowanych.

Co oznacza skrót CNC?

Skrót CNC znany jest wielu osobom, natomiast nie każdy wie, co dokładnie oznacza. Obecnie obróbka materiałów realizowana jest przeważnie przez zaprogramowany przez specjalistów sprzęt – zaliczamy do niego maszyny CNC. Jeżeli chcecie dowiedzieć się więcej na temat, zapraszamy do kontynuacji lektury naszego artykułu!

Optymalne zarządzanie jakością – ISO 9001

Certyfikacja mobilizuje do działań na rzecz klienta i ciągłego doskonalenia, zapewnia firmom stały rozwój oraz zadowolenie klientów. ZOBACZ CERTYFIKAT ISO 9001 System zarządzania jakością certyfikowany zgodnie z ISO 9001 określa, kto jest odpowiedzialny za...

Co to jest obrabiarka CNC? Jakie są jej zalety?

Wydajność, szybkość i niższe koszty produkcji to cechy pożądane w przemyśle. Zalety obrabiarek CNC są liczne i pozwalają na osiągnięcie wszystkich tych cech. Obróbka skrawaniem CNC czy frezowanie CNC to ekonomiczne usługi, znajdujące zastosowanie w wielu branżach, od medycznej po przemysłową. Z tego artykułu dowiesz się, czym jest obrabiarka CNC i jakie ma cechy.