Czy wiesz, jak wygląda cięcie piłą taśmową w praktyce? Profesjonalna obróbka metali umożliwia wycinanie skomplikowanych i nieregularnych kształtów, a także cięcie w linii prostej. Piła taśmowa jest wszechstronnym urządzeniem o szerokim zakresie funkcjonalności, dlatego korzystają z niego zarówno zawodowcy, jak i amatorzy. Cięcie piłą taśmową umożliwia obróbkę łatwo skrawalnych przedmiotów oraz bardziej wymagających materiałów, takich jak stal nierdzewna. W dzisiejszym artykule wyjaśniamy, jak przebiega ten proces oraz jakie są najważniejsze parametry cięcia piłą taśmową.

Na czym polega cięcie piłą taśmową?

Cięcie piłą taśmową wymaga nie tylko dostępu do odpowiedniego urządzenia, ale również zaawansowanych umiejętności, które umożliwiają precyzyjną obróbkę. Skuteczność obróbki zależy od takich parametrów cięcia piłą taśmową jak prędkość oraz posuw. Prędkość odnosi się do prędkości ostrza taśmy oraz posuwu taśmy w głąb materiału, dlatego konieczne jest zrównoważenie obu prędkości w odniesieniu do obrabianego w danym momencie materiału.

Piła taśmowa za pomocą, której wykonuje się cięcie, nazywana jest również piłą wstęgową bądź pilarką taśmową. Jest to urządzenie wyposażone w napęd elektryczny lub spalinowy. Cięcie piłą taśmową odbywa się za pomocą ząbkowanej, metalowej wstęgi w kształcie pętli, która jest zamontowana na kołach obracających się współbieżnie z dużą prędkością. Cena takiej usługi zależy od wielu czynników, dlatego najlepiej zwrócić się z tym pytaniem bezpośrednio do firmy, którą zatrudniasz. Jeśli jednak decydujesz się samodzielnie wykonać obróbkę, pamiętaj, że choć sam proces cięcia jest bardzo często zautomatyzowany, to konieczne jest uważne zaprogramowanie urządzenia.

Cięcie piłą taśmową krok po kroku

Zastanawiasz się, jak przebiega cięcie piłą taśmową krok po kroku? Zasadniczy wpływ na wydajność i efektywność cięcia mają trzy czynniki:

  • prędkość przesuwu taśmy,
  • posuw pionowy,
  • podziałka taśmy tnącej.

Szybkość ostrza piły taśmowej zależy od prędkości taśmy tnącej oraz posuwu pionowego – zmieniając te parametry, jesteś w stanie wpłynąć na głębokość cięcia. Jak już wspomnieliśmy, odpowiednie zaprogramowanie urządzenia przekłada się na efekty obróbki. To właśnie dlatego trzeba pamiętać, że prędkość taśmy tnącej zależy od rodzaju materiału poddawanego obróbce. Można też obliczyć czas cięcia i posuwu – musisz do tego znać wydajność taśmy tnącej oraz wielkość ciętego przedmiotu. W przypadku nowych urządzeń, warto pamiętać o docieraniu piły taśmowej, które pozwala wydłużyć jej żywotność nawet o 30%.

Na czym polega cięcie stali piłą taśmową?

Cena usługi cięcia piłą taśmową zależy między innymi od rodzaju obrabianego materiału. Cięcie twardszych metali takich jak stal szlachetna czy narzędziowa, wymaga zastosowania specjalnej piły taśmowej do metalu. Jest ona przystosowana do obróbki bardziej wymagających materiałów, dzięki czemu obróbka jest dużo bardziej precyzyjna.

Stal jest jednym z najczęściej wykorzystywanych surowców w branży przemysłowej, z których powstają elementy konstrukcyjne oraz części maszyn. Na czym polega cięcie stali piłą taśmową? Podobnie jak w przypadku innych materiałów, stal jest poddawana obróbce, której celem jest nadanie określonych wymiarów i kształtu. Skuteczność tego działania zależy od ustawienia parametrów cięcia piłą taśmową, która choć jest do pewnego stopnia zautomatyzowana, wymaga również manualnej obsługi.

Parametry cięcia piłą taśmową

Decyzja o tym, jak ciąć piłą taśmową, zależy od charakterystyki materiałów – ona też warunkuje ustawienia parametrów. Optymalne wartości parametrów cięcia piłą taśmową pozwalają osiągnąć cięcie wysokiej jakości, a do tego potrzebne są odpowiednie umiejętności. Co w sytuacji, kiedy nie posiadasz wymaganych kompetencji lub w Twojej firmie nie ma osoby, która mogłaby się podjąć wyzwania? Wówczas najlepszym rozwiązaniem jest skorzystanie z usług firmy zewnętrznej, która wie, czym jest cięcie piłą taśmową i specjalizuje się w obróbce. Pracownicy takiej firmy będą w stanie precyzyjnie określić parametry cięcia takie jak prędkość oraz posuw taśmy.

Podsumowanie

Masz już pewne wyobrażenie o tym, jak przebiega cięcie piłą taśmową. Najważniejsza rzecz do zapamiętania? Parametry cięcia zależą od materiału poddawanego obróbce. To właśnie dlatego warto zdecydować się na usługi zewnętrznej firmy, która ustali rozsądną cenę cięcia piłą taśmową i wykona zlecenie zgodnie z Twoimi wytycznymi. Narzędziownia RL CNC to wykwalifikowani specjaliści, dla których obróbka skrawaniem jest codziennością. Z naszą pomocą wykonasz cięcie stali piłą taśmową bez obaw o niedokładną obróbkę i źle ustawione parametry.

Zobacz również inne wpisy:

Oprogramowanie w firmie RL CNC cz.3 (Draftsight)

DraftSight to profesjonalny program do produkcji CNC oraz projektowania 2D i 3D. Pozwala na tworzenie, edycję i wyświetlanie plików DWG i DXF. Dzięki interfejsowi zbliżonemu do innych oprogramowań typu CAD, użytkownicy nie mają problemu z szybkim opanowaniem pracy na nim. Nasza firma korzysta z niego podczas przygotowywania procesów obróbki metali. 

Oprogramowanie w firmie RL CNC cz.2 (Siemens NX CAM)

Siemens NX CAM to jeden z modułów wchodzących w skład oprogramowania NX (CAD/CAM/CAE) – narzędzia ułatwiającego współpracę między projektantami, inżynierami i produkcją. Jego głównym zadaniem jest wygenerowanie kodu NC służącego do sterowania maszyną. Ponadto usprawnia programowanie maszyn sterowanych numerycznie. Jest to jeden z programów do CNC, który wykorzystujemy podczas wykonywanej przez nas obróbki metali.

Oprogramowanie w firmie RL CNC cz.1 (Siemens NX CAD)

Program NX Siemens CAD to jedno z narzędzi oprogramowania NX służące do projektowania wspomaganego komputerowo. Dzięki zastosowaniu Siemens NX współpraca między projektantami, inżynierami i produkcją jest łatwiejsza, gdyż zawiera on zintegrowane funkcje zarządzania danymi (CAD/CAM/CAE). Jego użycie pozwala znacznie skrócić czas programowania, a przez to również naszej obróbki metali.

Rodzaje obróbki metali nieżelaznych

Obróbka metali nieżelaznych umożliwia tworzenie wielu ważnych elementów. To proces, który pozwala na zmianę kształtu obrabianego materiału dzięki oddzieleniu poszczególnych fragmentów lub wywarcie nacisku mechanicznego. Zachęcamy do zapoznania się z naszym artykułem,...

Rodzaje obróbki stali

Osoby działające w branży przemysłowej z pewnością nie raz spotkały się z terminem obróbka metali. Jakie są zatem rodzaje obróbki metali i na czym dokładnie polega sam proces obróbki? Postaramy się w przystępny sposób wyjaśnić owo zagadnienie. Wszystkich zainteresowanych zapraszamy do lektury naszego artykułu.

Na czym polega obróbka otworów?

Obróbka otworów to proces technologiczny realizowany bardzo często, ponieważ znajdziemy je w większości produkowanych przedmiotów. Elementy stworzone z metali potrzebują precyzyjnej obróbki, która pozwoli nadać im właściwą formę, jak również polepszyć trwałość materiału. W tym celu stosowane są różne sposoby z zakresu obróbki ubytkowej. 

Rodzaje maszyn CNC

Maszyny CNC umożliwiają szybkie oraz precyzyjne otrzymywanie powtarzalnych kształtów. Jakie mamy rodzaje obrabiarek CNC i do czego można je wykorzystać? Więcej na ten temat dowiecie się z naszego artykułu – zachęcamy do przeczytania wszystkich zainteresowanych.

Co oznacza skrót CNC?

Skrót CNC znany jest wielu osobom, natomiast nie każdy wie, co dokładnie oznacza. Obecnie obróbka materiałów realizowana jest przeważnie przez zaprogramowany przez specjalistów sprzęt – zaliczamy do niego maszyny CNC. Jeżeli chcecie dowiedzieć się więcej na temat, zapraszamy do kontynuacji lektury naszego artykułu!

Optymalne zarządzanie jakością – ISO 9001

Certyfikacja mobilizuje do działań na rzecz klienta i ciągłego doskonalenia, zapewnia firmom stały rozwój oraz zadowolenie klientów. ZOBACZ CERTYFIKAT ISO 9001 System zarządzania jakością certyfikowany zgodnie z ISO 9001 określa, kto jest odpowiedzialny za...

Co to jest obrabiarka CNC? Jakie są jej zalety?

Wydajność, szybkość i niższe koszty produkcji to cechy pożądane w przemyśle. Zalety obrabiarek CNC są liczne i pozwalają na osiągnięcie wszystkich tych cech. Obróbka skrawaniem CNC czy frezowanie CNC to ekonomiczne usługi, znajdujące zastosowanie w wielu branżach, od medycznej po przemysłową. Z tego artykułu dowiesz się, czym jest obrabiarka CNC i jakie ma cechy.