Podstawą działania przedsiębiorstw m.in. w przemyśle ciężkim, spożywczym oraz chemicznym, jest posiadanie niezawodnych maszyn. W jaki sposób obrabia się do nich części, aby urządzenia gwarantowały niezawodność i precyzję w procesach produkcyjnych?

Obróbka skrawaniem

Podstawową metodą, za pomocą której wytwarza się części do maszyn, jest obróbka skrawaniem, polegająca na usuwaniu naddatku tworzywa przy użyciu narzędzia skrawającego. Współcześnie najczęściej są to tokarki i frezarki, które są sterowane numerycznie. Sterowanie numeryczne to efekt automatyki cyfrowej, dzięki której odpowiednio zaprogramowane urządzenie obrabia części maszyn bez udziału człowieka. Sprawia to, że obróbka metali jest precyzyjna, co eliminuje odchylenia od norm zawartych w projekcie.

Frezowanie CNC

W przypadku frezowania CNC kształt elementom nadaje się dzięki ruchowi obrotowemu narzędzia skrawającego oraz ruchowi posuwowemu obrabianego tworzywa. Dzięki tej metodzie możliwe jest nadanie różnych kształtów, nacięć i profili, zgodnie ze specyfikacją dostarczaną przez klienta.

Toczenie CNC

Toczenie CNC polega na obróbce wiórowej, czyli oddzielaniu warstw materiału z elementu po to, aby uzyskać określony kształt. Za cięcie odpowiada nóż tokarski usuwający tworzywo z obracającego się przedmiotu, który może mieć kształt walcowaty, stożkowy oraz kulisty. Efekt obróbki zależy od wielu czynników, w tym od głębokości skrawania, prędkości procesu, a także kierunku przesuwania się noża. Oczywiście dzięki maszynom sterowanym numerycznie proces ten jest odpowiednio zaplanowany, a uzyskana część do maszyny wykonana z największą dozą precyzji.

Obróbka części do maszyn

Kluczem do precyzyjnej obróbki skrawaniem CNC przy użyciu maszyn CNC jest przede wszystkim stworzenie projektu komputerowego. Ten następnie jest przetwarzany na polecenia, które będą automatycznie wykonywane przez tokarki i frezarki CNC. Dlatego tak istotne jest zatrudnianie wykwalifikowanych w zakresie programowania inżynierów, którzy wiernie odwzorują projekt, dzięki czemu część do maszyn zostanie precyzyjnie wykonana. Właśnie taką kadrę zatrudniamy w naszym przedsiębiorstwie, dlatego zachęcamy do skorzystania z oferty.

Zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą

Zobacz również inne wpisy:

Oprogramowanie w firmie RL CNC cz.3 (Draftsight)

DraftSight to profesjonalny program do produkcji CNC oraz projektowania 2D i 3D. Pozwala na tworzenie, edycję i wyświetlanie plików DWG i DXF. Dzięki interfejsowi zbliżonemu do innych oprogramowań typu CAD, użytkownicy nie mają problemu z szybkim opanowaniem pracy na nim. Nasza firma korzysta z niego podczas przygotowywania procesów obróbki metali. 

Oprogramowanie w firmie RL CNC cz.2 (Siemens NX CAM)

Siemens NX CAM to jeden z modułów wchodzących w skład oprogramowania NX (CAD/CAM/CAE) – narzędzia ułatwiającego współpracę między projektantami, inżynierami i produkcją. Jego głównym zadaniem jest wygenerowanie kodu NC służącego do sterowania maszyną. Ponadto usprawnia programowanie maszyn sterowanych numerycznie. Jest to jeden z programów do CNC, który wykorzystujemy podczas wykonywanej przez nas obróbki metali.

Oprogramowanie w firmie RL CNC cz.1 (Siemens NX CAD)

Program NX Siemens CAD to jedno z narzędzi oprogramowania NX służące do projektowania wspomaganego komputerowo. Dzięki zastosowaniu Siemens NX współpraca między projektantami, inżynierami i produkcją jest łatwiejsza, gdyż zawiera on zintegrowane funkcje zarządzania danymi (CAD/CAM/CAE). Jego użycie pozwala znacznie skrócić czas programowania, a przez to również naszej obróbki metali.

Rodzaje obróbki metali nieżelaznych

Obróbka metali nieżelaznych umożliwia tworzenie wielu ważnych elementów. To proces, który pozwala na zmianę kształtu obrabianego materiału dzięki oddzieleniu poszczególnych fragmentów lub wywarcie nacisku mechanicznego. Zachęcamy do zapoznania się z naszym artykułem,...

Rodzaje obróbki stali

Osoby działające w branży przemysłowej z pewnością nie raz spotkały się z terminem obróbka metali. Jakie są zatem rodzaje obróbki metali i na czym dokładnie polega sam proces obróbki? Postaramy się w przystępny sposób wyjaśnić owo zagadnienie. Wszystkich zainteresowanych zapraszamy do lektury naszego artykułu.

Na czym polega obróbka otworów?

Obróbka otworów to proces technologiczny realizowany bardzo często, ponieważ znajdziemy je w większości produkowanych przedmiotów. Elementy stworzone z metali potrzebują precyzyjnej obróbki, która pozwoli nadać im właściwą formę, jak również polepszyć trwałość materiału. W tym celu stosowane są różne sposoby z zakresu obróbki ubytkowej. 

Rodzaje maszyn CNC

Maszyny CNC umożliwiają szybkie oraz precyzyjne otrzymywanie powtarzalnych kształtów. Jakie mamy rodzaje obrabiarek CNC i do czego można je wykorzystać? Więcej na ten temat dowiecie się z naszego artykułu – zachęcamy do przeczytania wszystkich zainteresowanych.

Co oznacza skrót CNC?

Skrót CNC znany jest wielu osobom, natomiast nie każdy wie, co dokładnie oznacza. Obecnie obróbka materiałów realizowana jest przeważnie przez zaprogramowany przez specjalistów sprzęt – zaliczamy do niego maszyny CNC. Jeżeli chcecie dowiedzieć się więcej na temat, zapraszamy do kontynuacji lektury naszego artykułu!

Optymalne zarządzanie jakością – ISO 9001

Certyfikacja mobilizuje do działań na rzecz klienta i ciągłego doskonalenia, zapewnia firmom stały rozwój oraz zadowolenie klientów. ZOBACZ CERTYFIKAT ISO 9001 System zarządzania jakością certyfikowany zgodnie z ISO 9001 określa, kto jest odpowiedzialny za...

Co to jest obrabiarka CNC? Jakie są jej zalety?

Wydajność, szybkość i niższe koszty produkcji to cechy pożądane w przemyśle. Zalety obrabiarek CNC są liczne i pozwalają na osiągnięcie wszystkich tych cech. Obróbka skrawaniem CNC czy frezowanie CNC to ekonomiczne usługi, znajdujące zastosowanie w wielu branżach, od medycznej po przemysłową. Z tego artykułu dowiesz się, czym jest obrabiarka CNC i jakie ma cechy.