Podstawą działania przedsiębiorstw m.in. w przemyśle ciężkim, spożywczym oraz chemicznym, jest posiadanie niezawodnych maszyn. W jaki sposób obrabia się do nich części, aby urządzenia gwarantowały niezawodność i precyzję w procesach produkcyjnych?

Obróbka skrawaniem

Podstawową metodą, za pomocą której wytwarza się części do maszyn, jest obróbka skrawaniem, polegająca na usuwaniu naddatku tworzywa przy użyciu narzędzia skrawającego. Współcześnie najczęściej są to tokarki i frezarki, które są sterowane numerycznie. Sterowanie numeryczne to efekt automatyki cyfrowej, dzięki której odpowiednio zaprogramowane urządzenie obrabia części maszyn bez udziału człowieka. Sprawia to, że obróbka metali jest precyzyjna, co eliminuje odchylenia od norm zawartych w projekcie.

Frezowanie CNC

W przypadku frezowania CNC kształt elementom nadaje się dzięki ruchowi obrotowemu narzędzia skrawającego oraz ruchowi posuwowemu obrabianego tworzywa. Dzięki tej metodzie możliwe jest nadanie różnych kształtów, nacięć i profili, zgodnie ze specyfikacją dostarczaną przez klienta.

Toczenie CNC

Toczenie CNC polega na obróbce wiórowej, czyli oddzielaniu warstw materiału z elementu po to, aby uzyskać określony kształt. Za cięcie odpowiada nóż tokarski usuwający tworzywo z obracającego się przedmiotu, który może mieć kształt walcowaty, stożkowy oraz kulisty. Efekt obróbki zależy od wielu czynników, w tym od głębokości skrawania, prędkości procesu, a także kierunku przesuwania się noża. Oczywiście dzięki maszynom sterowanym numerycznie proces ten jest odpowiednio zaplanowany, a uzyskana część do maszyny wykonana z największą dozą precyzji.

Obróbka części do maszyn

Kluczem do precyzyjnej obróbki skrawaniem CNC przy użyciu maszyn CNC jest przede wszystkim stworzenie projektu komputerowego. Ten następnie jest przetwarzany na polecenia, które będą automatycznie wykonywane przez tokarki i frezarki CNC. Dlatego tak istotne jest zatrudnianie wykwalifikowanych w zakresie programowania inżynierów, którzy wiernie odwzorują projekt, dzięki czemu część do maszyn zostanie precyzyjnie wykonana. Właśnie taką kadrę zatrudniamy w naszym przedsiębiorstwie, dlatego zachęcamy do skorzystania z oferty.

Zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą