Konserwacja maszyn CNC to z niezwykle ważne zadanie, wymagające czasu i przede wszystkim specjalistycznej wiedzy pozwalającej odpowiednio o nie zadbać. Jest to istotne nie tylko ze względu na właściwe działanie urządzenia, lecz także bezpieczeństwo pracowników. By utrzymać maszyny CNC w całkowitej i ciągłej sprawności, wymagana jest cykliczna kontrola i ich serwis. W końcu te popularne obrabiarki stanowią niejako podstawowe wyposażenie firm m.in. z sektora przemysłu metalowego. Ich zastosowanie pozwala firmom zoptymalizować procesy, zwiększyć precyzję i wydajność. Co oczywiste dzięki temu przedsiębiorstwa zyskują również czas, a to wpływa bezpośrednio na zdecydowaną redukcję kosztów i poprawę opłacalności działań. Na co zwrócić szczególną uwagę wykonując wspomniany serwis maszyn CNC? Zachęcamy do lektury!

Jak wygląda codzienna konserwacja maszyn CNC?

CNC to skrót terminu Computerized Numerical Control, który w tłumaczeniu oznacza komputerowe sterowanie urządzeń numerycznych. Urządzenia elektryczne, jakimi są tokarki czy frezarki CNC, wymagają więc bieżącej podstawowej kontroli, którą wykwalifikowany pracownik powinien przeprowadzać każdego dnia. Na czym zatem polega wspomniana konserwacja maszyn CNC? Podstawowe czynności, których należy doglądać i w razie potrzeby wykonać to:

  • zadbanie o prawidłowy poziom oleju smarującego tryby i inne elementy maszyny CNC,
  • zweryfikowanie czy ciśnienie płynu znajdującego się w układzie hydraulicznym jest właściwie, a w razie potrzeby uzupełnienie jego stanu produktem wysokiej jakości,
  • dopilnowanie by po zakończonym toczeniu lub frezowaniu maszyna CNC, została dokładnie wyczyszczona z wszelkich wiórów i opiłków i innych powstałych zanieczyszczeń,
  • pamiętanie o odpowiednim chłodzeniu narzędzia i przedmiotu obrabianego — ze względu na bardzo intensywną pracę, narzędzia nagrzewają się do wysokich temperatur, co w przypadku braku zapewnienia odpowiedniego chłodzenia może grozić przegraniem i zatarciem.

Powyższe cztery kroki to krótka instrukcja jak powinno się postępować, by maszyny CNC zachowały długą żywotność.

Serwisowanie CNC — przeglądy długookresowe

Po pierwsze codzienne przeglądy pozwalają uniknąć drobnych awarii, które w przyszłości mogą mieć realny wpływ na poważne uszkodzenia maszyny CNC. Nie zmienia to jednak faktu, że maszyny CNC powinny przechodzić kompleksowy serwis przynajmniej raz na rok. Najważniejsze kwestie, które powinny zostać zrealizowane w tym przypadku to m.in.:

  • przegląd i ewentualna naprawa napędów maszyny CNC, jednocześnie inspekcja wałka serwo,
  • dokładne i kompletne umycie zabrudzonej maszyny,
  • uzupełnienie i jeśli zajdzie konieczność wymiana płynów, olejów i smarów odpowiedzialnych za prawidłowe działanie i funkcjonowanie napędów czy systemów hydraulicznych,
  • serwis CNC obejmuje również dokręcenie wszelkich poluzowanych części.

Są to oczywiście tylko niektóre z czynności wykonywanych przy okazji konserwacji maszyn i serwisowania rocznego CNC. Natomiast dzięki nim jest pewność, że obrabiarka zachowa swą funkcjonalność.

W RL CNC obróbka metali to pasja, którą realizujemy z pełnym profesjonalizmem za pomocą maszyn CNC. Używamy wyłącznie wysokiej klasy maszyn CNC, a to daje pewność wyrobu jakościowego produktu. Oferujemy specjalistyczne usługi takie jak m.in.:

Ofertę kierujemy głównie do firm produkcyjnych. Zapewniamy, że obróbka CNC w naszej firmie to dokładność i precyzja. Serdecznie zapraszamy do kontaktu!

Formularz kontaktowy


10 + 15 =


Wypełnienie formularza oznacza, że podane w nim dane osobowe będą przetwarzane w celu udzielenia odpowiedzi, jeśli Twoje pytanie będzie odnosić się do naszych usług w odpowiedzi możemy przedstawić Ci ofertę.