Czym są maszyny CNC?

Do czego służą maszyny CNC? Przede wszystkim musisz zrozumieć, czym są i po co maszyny CNC wykorzystuje się w przemyśle wytwórczym. Zgodnie z tłumaczeniem skrót CNC oznacza obrabiarkę sterowaną numerycznie. Jak widzisz sama definicja po części wyjaśnia, czym są maszyny CNC. Jest to technologia wykorzystywana do usprawnienia procesu produkcji części i ich obróbki. Nowoczesne rozwiązania pozwalają również na prototypowanie projektów, co sprzyja seryjnej produkcji.

Najczęściej spotykane urządzenia usprawnione o sterowanie numeryczne to:

 • frezarki,
 • tokarki,
 • szlifierki,
 • wycinarki.

Do czego służą maszyny CNC?

Wyjaśniliśmy, czym są maszyny CNC, jednak jak wykorzystać ich możliwości w praktyce? Obecnie urządzenia wykorzystujące sterowanie numeryczne stosowane są w przemyśle ciężkim, samochodowym, kolejowym, kosmicznym oraz transporcie wewnętrznym. Obróbka metali z wykorzystaniem technologii CNC może zostać zautomatyzowana, co pozwala osiągnąć niespotykaną dotąd precyzję. Maszyn numerycznych używa się również do wycinki elementów tworzyw sztucznych i szklanych, co znacząco ułatwia proces ich wytwarzania.

Jednakże nie są to jedyne gałęzie przemysłu, w których specyfika maszyn CNC jest ważna. Maszyny CNC i to do czego są, jest istotne także w branży:

 • lotniczej,
 • obróbki drewna,
 • jubilerskiej,
 • warsztatowej,
 • edukacyjnej,
 • budowlanej,
 • rolniczej.

Na co zwrócić uwagę kupując maszyny CNC?

Możliwości, jakie dają maszyny CNC, nie ogranicza ich zastosowanie do większych firm i fabryk. Tak naprawdę każda praca warsztatowa może zostać usprawniona dzięki temu, do czego służą maszyny CNC. Trzeba jednak wybrać urządzenie świadomie, sprawdzając dokładnie producenta i konkretny model.

Kiedy wiesz już, czym dokładnie jest CNC i zweryfikowałeś interesującą Cię maszynę, warto udać się po poradę do eksperta. Dzięki temu zyskasz pewność, że wybrana maszyna CNC i jej charakterystyka jest zgodna z potrzebami firmy. Dla przykładu obróbka skrawaniem wymaga zakupu zaawansowanych urządzeń i umiejętności specjalistycznych. Przed inwestycją w maszyny CNC dobrze zweryfikować możliwości pracowników.

Cechy współczesnych obrabiarek CNC

Istotne jest to, do czego służyć będzie maszyna CNC, gdyż przekłada się to na opłacalność zakupu urządzenia. Nowoczesna maszyna CNC powinna posiadać szeroką charakterystykę, ponieważ wpływa to na automatyzację pracy.

Wybierając odpowiednią obrabiarkę, musisz zwrócić uwagę na:

 • rodzaj napędu,
 • regulacje trybu pracy,
 • rodzaj prowadnic,
 • wymiary przestrzeni roboczej,
 • podatność układu mechanicznego,
 • system nadzoru i diagnostyki,
 • możliwość równoległej obróbki.
 • systemy bezpieczeństwa.

Wykorzystując maszyny CNC w swojej firmie, możesz zautomatyzować większość procesów produkcyjnych. Przekłada się to na mniejsze zapotrzebowanie pracownicze, a także dokładniejszą obróbkę każdego elementu. Proces wytwórczy przebiega sprawniej, a możliwość optymalizacji powtarzalności obróbki umożliwia otrzymania wielu, jednakowych części.

Zobacz również inne wpisy:

Rodzaje obróbki tworzyw sztucznych

Obróbka tworzyw sztucznych polega na usuwaniu we właściwych miejscach zbędnego naddatku materiału z produktu. Jej metody mogą być różne, na przykład wycinanie elementów z arkusza za pomocą lasera lub wody pod ciśnieniem. Może to być także obróbka CNC, w tym frezowanie CNC, czyli usuwanie materiału z bloku przy pomocy frezarki aż do osiągnięcia zamierzonego kształtu. W artykule omówimy podstawowe metody obróbki skrawaniem tworzyw sztucznych. 

Procesy technologiczne w firmach (trendy w 2021-22r.)

Nowoczesne procesy technologiczne oferują całkiem nowe możliwości, które można wykorzystywać podczas konwencjonalnej produkcji. Dotyczy to również obróbki CNC. Nowe rozwiązania zwiększają wydajność, precyzję wykonania, obniżają koszty operacyjne, a także są proekologiczne. Współczesna obróbka metali różni się znacząco od tej tradycyjnej, wykonywanej ręcznie przy pomocy tokarek czy frezarek. W artykule przedstawiamy najnowsze trendy w procesach produkcyjnych, które będą mieć wpływ na rozwój metod obróbki skrawaniem, takich jak np. frezowanie CNC. 

Oprogramowanie w firmie RL CNC cz.3 (Draftsight)

DraftSight to profesjonalny program do produkcji CNC oraz projektowania 2D i 3D. Pozwala na tworzenie, edycję i wyświetlanie plików DWG i DXF. Dzięki interfejsowi zbliżonemu do innych oprogramowań typu CAD, użytkownicy nie mają problemu z szybkim opanowaniem pracy na nim. Nasza firma korzysta z niego podczas przygotowywania procesów obróbki metali. 

Oprogramowanie w firmie RL CNC cz.2 (Siemens NX CAM)

Siemens NX CAM to jeden z modułów wchodzących w skład oprogramowania NX (CAD/CAM/CAE) – narzędzia ułatwiającego współpracę między projektantami, inżynierami i produkcją. Jego głównym zadaniem jest wygenerowanie kodu NC służącego do sterowania maszyną. Ponadto usprawnia programowanie maszyn sterowanych numerycznie. Jest to jeden z programów do CNC, który wykorzystujemy podczas wykonywanej przez nas obróbki metali.

Oprogramowanie w firmie RL CNC cz.1 (Siemens NX CAD)

Program NX Siemens CAD to jedno z narzędzi oprogramowania NX służące do projektowania wspomaganego komputerowo. Dzięki zastosowaniu Siemens NX współpraca między projektantami, inżynierami i produkcją jest łatwiejsza, gdyż zawiera on zintegrowane funkcje zarządzania danymi (CAD/CAM/CAE). Jego użycie pozwala znacznie skrócić czas programowania, a przez to również naszej obróbki metali.

Rodzaje obróbki metali nieżelaznych

Obróbka metali nieżelaznych umożliwia tworzenie wielu ważnych elementów. To proces, który pozwala na zmianę kształtu obrabianego materiału dzięki oddzieleniu poszczególnych fragmentów lub wywarcie nacisku mechanicznego. Zachęcamy do zapoznania się z naszym artykułem,...

Rodzaje obróbki stali

Osoby działające w branży przemysłowej z pewnością nie raz spotkały się z terminem obróbka metali. Jakie są zatem rodzaje obróbki metali i na czym dokładnie polega sam proces obróbki? Postaramy się w przystępny sposób wyjaśnić owo zagadnienie. Wszystkich zainteresowanych zapraszamy do lektury naszego artykułu.

Na czym polega obróbka otworów?

Obróbka otworów to proces technologiczny realizowany bardzo często, ponieważ znajdziemy je w większości produkowanych przedmiotów. Elementy stworzone z metali potrzebują precyzyjnej obróbki, która pozwoli nadać im właściwą formę, jak również polepszyć trwałość materiału. W tym celu stosowane są różne sposoby z zakresu obróbki ubytkowej. 

Rodzaje maszyn CNC

Maszyny CNC umożliwiają szybkie oraz precyzyjne otrzymywanie powtarzalnych kształtów. Jakie mamy rodzaje obrabiarek CNC i do czego można je wykorzystać? Więcej na ten temat dowiecie się z naszego artykułu – zachęcamy do przeczytania wszystkich zainteresowanych.

Co oznacza skrót CNC?

Skrót CNC znany jest wielu osobom, natomiast nie każdy wie, co dokładnie oznacza. Obecnie obróbka materiałów realizowana jest przeważnie przez zaprogramowany przez specjalistów sprzęt – zaliczamy do niego maszyny CNC. Jeżeli chcecie dowiedzieć się więcej na temat, zapraszamy do kontynuacji lektury naszego artykułu!