Frezowanie gwintu jest jedną z metod wykonywania gwintów zewnętrznych i wewnętrznych, która pozwala osiągnąć oczekiwane rezultaty. Sposób formowania jest niezwykle istotny, ponieważ połączenia gwintowe są elementem najczęściej stosowanym w konstrukcjach maszyn, urządzeń oraz innych przedmiotów. Z tego względu wyjaśniamy, na czym polegają frezowanie gwintu oraz pozostałe metody wykorzystywane w przemyśle.

Połączenia gwintowe – czym są i do czego służą?

Połączenia gwintowe to połączenia rozłączne – elementem spajającym są gwintowane łączniki. Ze względu na przeznaczenie powinny zapewniać niezmienną i wysoką wartość siły dociskowej, jednocześnie nie utrudniając demontażu. Aby osiągnąć taki efekt, niezbędne jest precyzyjne frezowanie gwintów lub inna metoda gwarantująca sprawne funkcjonowanie maszyn. Połączenia gwintowe wykorzystuje się np. w mechanizmach odpowiedzialnych za zmianę ruchu obrotowego na postępowy tak jak dzieje się to w prasach czy napędach obrabiarek. Gwinty tworzy się poprzez wycięcie rowków o określonym kształcie wzdłuż linii śrubowej – za chwilę dowiesz się, jak wygląda frezowanie gwintów oraz pozostałe metody obróbki.

Metody formowania gwintów

Ze względu na powszechność połączeń gwintowych w przemyśle, istnieje kilka metod formowania gwintów. Do standardowych sposobów wykonywania gwintów zewnętrznych należą:

  • metoda ubytkowa – między innymi nacinanie narzynkami, nacinanie nożem do gwintów;
  • obróbka plastyczna – bardziej skomplikowana od nacinania, wykonywana poprzez walcowanie.

Natomiast do standardowych metod wykonywania gwintów wewnętrznych należą:

  • metoda ubytkowa – między innymi frezowanie frezem do gwintów (obrabiarki CNC), gwintowanie gwintownikami,
  • obróbka plastyczna – np. wygniatanie gwintu wygniatakiem.

Każda z metod frezowania gwintów wiąże się z określonymi efektami, dlatego operator urządzenia musi być nie tylko doświadczony, ale przede wszystkim posiadać specjalistyczną wiedzę. Wybór sposobu wykonywania gwintów wewnętrznych i zewnętrznych ma kluczowe znaczenie dla jakości przedmiotu obrabianego – aby nacięcie lub walcowanie było precyzyjne, niezbędny jest dobór narzędzia odpowiedniej wielkości.

Profesjonalne frezowanie gwintu

W przypadku frezowania gwintów wewnętrznych i zewnętrznych warto przekazać stery specjalistom, przed którymi precyzyjna obróbka metali nie ma tajemnic. Narzędziownia RL CNC doskonale radzi sobie z każdą z metod formowania gwintów, wykorzystując do tego zaawansowaną technologię obróbki skrawaniem. Dzięki temu możliwa jest wysoka jakość przedmiotu obrabianego, czyli trwałe i solidnie wykonane gwinty zewnętrzne.

Polecamy:

Zobacz również inne wpisy:

Oprogramowanie w firmie RL CNC cz.3 (Draftsight)

DraftSight to profesjonalny program do produkcji CNC oraz projektowania 2D i 3D. Pozwala na tworzenie, edycję i wyświetlanie plików DWG i DXF. Dzięki interfejsowi zbliżonemu do innych oprogramowań typu CAD, użytkownicy nie mają problemu z szybkim opanowaniem pracy na nim. Nasza firma korzysta z niego podczas przygotowywania procesów obróbki metali. 

Oprogramowanie w firmie RL CNC cz.2 (Siemens NX CAM)

Siemens NX CAM to jeden z modułów wchodzących w skład oprogramowania NX (CAD/CAM/CAE) – narzędzia ułatwiającego współpracę między projektantami, inżynierami i produkcją. Jego głównym zadaniem jest wygenerowanie kodu NC służącego do sterowania maszyną. Ponadto usprawnia programowanie maszyn sterowanych numerycznie. Jest to jeden z programów do CNC, który wykorzystujemy podczas wykonywanej przez nas obróbki metali.

Oprogramowanie w firmie RL CNC cz.1 (Siemens NX CAD)

Program NX Siemens CAD to jedno z narzędzi oprogramowania NX służące do projektowania wspomaganego komputerowo. Dzięki zastosowaniu Siemens NX współpraca między projektantami, inżynierami i produkcją jest łatwiejsza, gdyż zawiera on zintegrowane funkcje zarządzania danymi (CAD/CAM/CAE). Jego użycie pozwala znacznie skrócić czas programowania, a przez to również naszej obróbki metali.

Rodzaje obróbki metali nieżelaznych

Obróbka metali nieżelaznych umożliwia tworzenie wielu ważnych elementów. To proces, który pozwala na zmianę kształtu obrabianego materiału dzięki oddzieleniu poszczególnych fragmentów lub wywarcie nacisku mechanicznego. Zachęcamy do zapoznania się z naszym artykułem,...

Rodzaje obróbki stali

Osoby działające w branży przemysłowej z pewnością nie raz spotkały się z terminem obróbka metali. Jakie są zatem rodzaje obróbki metali i na czym dokładnie polega sam proces obróbki? Postaramy się w przystępny sposób wyjaśnić owo zagadnienie. Wszystkich zainteresowanych zapraszamy do lektury naszego artykułu.

Na czym polega obróbka otworów?

Obróbka otworów to proces technologiczny realizowany bardzo często, ponieważ znajdziemy je w większości produkowanych przedmiotów. Elementy stworzone z metali potrzebują precyzyjnej obróbki, która pozwoli nadać im właściwą formę, jak również polepszyć trwałość materiału. W tym celu stosowane są różne sposoby z zakresu obróbki ubytkowej. 

Rodzaje maszyn CNC

Maszyny CNC umożliwiają szybkie oraz precyzyjne otrzymywanie powtarzalnych kształtów. Jakie mamy rodzaje obrabiarek CNC i do czego można je wykorzystać? Więcej na ten temat dowiecie się z naszego artykułu – zachęcamy do przeczytania wszystkich zainteresowanych.

Co oznacza skrót CNC?

Skrót CNC znany jest wielu osobom, natomiast nie każdy wie, co dokładnie oznacza. Obecnie obróbka materiałów realizowana jest przeważnie przez zaprogramowany przez specjalistów sprzęt – zaliczamy do niego maszyny CNC. Jeżeli chcecie dowiedzieć się więcej na temat, zapraszamy do kontynuacji lektury naszego artykułu!

Optymalne zarządzanie jakością – ISO 9001

Certyfikacja mobilizuje do działań na rzecz klienta i ciągłego doskonalenia, zapewnia firmom stały rozwój oraz zadowolenie klientów. ZOBACZ CERTYFIKAT ISO 9001 System zarządzania jakością certyfikowany zgodnie z ISO 9001 określa, kto jest odpowiedzialny za...

Co to jest obrabiarka CNC? Jakie są jej zalety?

Wydajność, szybkość i niższe koszty produkcji to cechy pożądane w przemyśle. Zalety obrabiarek CNC są liczne i pozwalają na osiągnięcie wszystkich tych cech. Obróbka skrawaniem CNC czy frezowanie CNC to ekonomiczne usługi, znajdujące zastosowanie w wielu branżach, od medycznej po przemysłową. Z tego artykułu dowiesz się, czym jest obrabiarka CNC i jakie ma cechy.