Wykonanie precyzyjnych, skomplikowanych elementów nie jest możliwe bez zaawansowanej technologii. Dowiedz się, na czym polega obróbka skrawaniem oraz dlaczego proces ten zwiększa efektywność działania przedsiębiorstwa. Zwróć uwagę, że klasyczne tokarki, szlifierki czy frezarki są powoli wypierane przez nowoczesne maszyny sterowane numerycznie. Dzieje się tak, ponieważ działają produktywnej, co pozwala zaoszczędzić czas i zmniejsza ryzyko błędu. Minimalizowanie strat surowcowych podczas obróbki skrawaniem to tylko jedna z wielu korzyści, które oferują specjalistyczne metody obróbki metali.

Obróbka skrawaniem – metody

Zastanawiasz się, na czym dokładnie polega obróbka skrawaniem? Zmiana kształtów poszczególnych elementów to podstawowe zadanie obróbki CNC. Każda metoda obróbki metali stanowi skomplikowane zadanie nie tylko dla grupy projektowej, ale także wykonawczej. Dobór odpowiednich materiałów czy narzędzi pozwala uzyskać prawidłowo wykonane wyroby, gwarantujące bezpieczeństwo użytkowania w różnych sektorach gospodarczych.

Obróbka skrawaniem to proces, który odbywa się za pomocą specjalnych narzędzi skrawających montowanych w obrabiarkach. Do standardowych sposobów kształtowania przedmiotów z rozmaitych materiałów konstrukcyjnych należą:

  • toczenie – obejmuje obróbkę powierzchni walcowych, stożkowych, a także kulistych,
  • frezowanie – to obróbka powierzchni kształtowych za pomocą narzędzia tnącego wprawionego w ruch obrotowy,
  • szlifowanie – polega na zastosowaniu poruszającej się obrotowo ściernicy, w czasie gdy obrabiany obiekt wykonuje ruch prostolinijny lub obrotowy,
  • wiercenie – metoda wykorzystywana do wykonywania otworów.

Natomiast w zależności od metody kształtowania powierzchni wyróżnia się obróbkę punktową, kształtową oraz obwiedniową.

Na czym polega obróbka CNC?

Obróbka CNC dokładnie tak samo, jak w przypadku obróbki konwencjonalnej (ręcznej) polega na usuwaniu warstwy materiału z naddatku obróbkowego przy użyciu narzędzia skrawającego. Niezależnie od tego, czy materiałem obrabianym jest element metalowy, drewniany lub sztuczny. Liczne obliczenia, zasady poruszania się narzędzia czy dobór odpowiednich narzędzi pozwala na usuwanie konkretnych warstw, dążąc do wstępnych założeń projektowych.

Obróbka skrawaniem CNC – zastosowanie

Wszechstronne zastosowanie obróbki CNC sprawia, że wiele gałęzi przemysłowych korzysta z możliwości wykonania różnogabarytowych elementów, precyzyjnych części maszyn, a nawet kompletnych podzespołów. Niejednokrotnie zdarza się, że obróbka skrawaniem CNC stanowi jedyne wyjście z sytuacji ze względu na szczegółowość elementu. Najczęstsze zastosowanie obróbki skrawaniem znajdziesz w:

  • przemyśle lotniczym,
  • branży motoryzacyjnej,
  • produkcji specjalistycznych maszyn,
  • elementach linii produkcyjnych,
  • przemyśle ciężkim,
  • przetwórstwie tworzyw sztucznych.

Podsumowanie

Teraz już wiesz, na czym polega obróbka skrawaniem CNC i dlaczego wymaga to starannej dbałości o szczegóły na każdym etapie produkcji. Proces obróbki metali wiąże się z zaawansowaną technologią, precyzyjnymi obliczeniami czy skrupulatnością w dobrze narzędzi. Mimo że automatyzacja obrabiarek sterowanych numerycznie pozwala na powtarzalność, to warto mieć na uwadze, że nie ma tu miejsca na rutynowe, schematyczne działania. Wykwalifikowana kadra odgrywa kluczową rolę, dbając o zachowanie prawidłowych parametrów oraz właściwości obrabianych przedmiotów.

Zobacz również inne wpisy:

Oprogramowanie w firmie RL CNC cz.3 (Draftsight)

DraftSight to profesjonalny program do produkcji CNC oraz projektowania 2D i 3D. Pozwala na tworzenie, edycję i wyświetlanie plików DWG i DXF. Dzięki interfejsowi zbliżonemu do innych oprogramowań typu CAD, użytkownicy nie mają problemu z szybkim opanowaniem pracy na nim. Nasza firma korzysta z niego podczas przygotowywania procesów obróbki metali. 

Oprogramowanie w firmie RL CNC cz.2 (Siemens NX CAM)

Siemens NX CAM to jeden z modułów wchodzących w skład oprogramowania NX (CAD/CAM/CAE) – narzędzia ułatwiającego współpracę między projektantami, inżynierami i produkcją. Jego głównym zadaniem jest wygenerowanie kodu NC służącego do sterowania maszyną. Ponadto usprawnia programowanie maszyn sterowanych numerycznie. Jest to jeden z programów do CNC, który wykorzystujemy podczas wykonywanej przez nas obróbki metali.

Oprogramowanie w firmie RL CNC cz.1 (Siemens NX CAD)

Program NX Siemens CAD to jedno z narzędzi oprogramowania NX służące do projektowania wspomaganego komputerowo. Dzięki zastosowaniu Siemens NX współpraca między projektantami, inżynierami i produkcją jest łatwiejsza, gdyż zawiera on zintegrowane funkcje zarządzania danymi (CAD/CAM/CAE). Jego użycie pozwala znacznie skrócić czas programowania, a przez to również naszej obróbki metali.

Rodzaje obróbki metali nieżelaznych

Obróbka metali nieżelaznych umożliwia tworzenie wielu ważnych elementów. To proces, który pozwala na zmianę kształtu obrabianego materiału dzięki oddzieleniu poszczególnych fragmentów lub wywarcie nacisku mechanicznego. Zachęcamy do zapoznania się z naszym artykułem,...

Rodzaje obróbki stali

Osoby działające w branży przemysłowej z pewnością nie raz spotkały się z terminem obróbka metali. Jakie są zatem rodzaje obróbki metali i na czym dokładnie polega sam proces obróbki? Postaramy się w przystępny sposób wyjaśnić owo zagadnienie. Wszystkich zainteresowanych zapraszamy do lektury naszego artykułu.

Na czym polega obróbka otworów?

Obróbka otworów to proces technologiczny realizowany bardzo często, ponieważ znajdziemy je w większości produkowanych przedmiotów. Elementy stworzone z metali potrzebują precyzyjnej obróbki, która pozwoli nadać im właściwą formę, jak również polepszyć trwałość materiału. W tym celu stosowane są różne sposoby z zakresu obróbki ubytkowej. 

Rodzaje maszyn CNC

Maszyny CNC umożliwiają szybkie oraz precyzyjne otrzymywanie powtarzalnych kształtów. Jakie mamy rodzaje obrabiarek CNC i do czego można je wykorzystać? Więcej na ten temat dowiecie się z naszego artykułu – zachęcamy do przeczytania wszystkich zainteresowanych.

Co oznacza skrót CNC?

Skrót CNC znany jest wielu osobom, natomiast nie każdy wie, co dokładnie oznacza. Obecnie obróbka materiałów realizowana jest przeważnie przez zaprogramowany przez specjalistów sprzęt – zaliczamy do niego maszyny CNC. Jeżeli chcecie dowiedzieć się więcej na temat, zapraszamy do kontynuacji lektury naszego artykułu!

Optymalne zarządzanie jakością – ISO 9001

Certyfikacja mobilizuje do działań na rzecz klienta i ciągłego doskonalenia, zapewnia firmom stały rozwój oraz zadowolenie klientów. ZOBACZ CERTYFIKAT ISO 9001 System zarządzania jakością certyfikowany zgodnie z ISO 9001 określa, kto jest odpowiedzialny za...

Co to jest obrabiarka CNC? Jakie są jej zalety?

Wydajność, szybkość i niższe koszty produkcji to cechy pożądane w przemyśle. Zalety obrabiarek CNC są liczne i pozwalają na osiągnięcie wszystkich tych cech. Obróbka skrawaniem CNC czy frezowanie CNC to ekonomiczne usługi, znajdujące zastosowanie w wielu branżach, od medycznej po przemysłową. Z tego artykułu dowiesz się, czym jest obrabiarka CNC i jakie ma cechy.