Obróbka CNC to metoda umożliwiająca precyzyjne kształtowanie surowców. Najpopularniejsze rodzaje obróbki skrawaniem to frezowanie, toczenie i cięcie. Specyfiką tego procesu jest pełna automatyzacja i powtarzalność sposobu obróbki części. Technologia obróbki skrawaniem CNC polega na przekazaniu informacji maszynie, która zgodnie z założeniem programu realizuje powierzoną pracę. Dzięki stałemu udoskonalaniu tej metody obecnie do obróbki CNC wykorzystuje się zaawansowany park maszynowy.

Na czym polegają usługi CNC?

Na czym polega obróbka CNC? Przede wszystkim jest to obróbka polegająca na skrawaniu, czyli usuwaniu wybranych części materiału.

Najczęściej wykorzystuje się usługi CNC przy takich rodzajach obróbki skrawaniem jak:

  • szlifowanie,
  • toczenie,
  • frezowanie,
  • wiercenie.

Zastosowanie obróbki CNC umożliwia bardzo precyzyjne usuwanie i wygładzanie operowanego materiału. Dzięki temu możliwe jest uzyskanie dokładnych wymiarów, zgodnych z założeniami projektu. Rozwój przemysłu technologicznego umożliwił pełną automatyzację procesu obróbki skrawaniem. Używa się do tego celu specjalnie zaprogramowanych maszyn, które wykonują powierzone zadania.

Jaki wpływ ma technologia skrawania CNC na produkcję?

Technologia obróbki skrawaniem stale się rozwija, dlatego większość procesów została usprawniona o techniki cyfrowe. Nowoczesna obróbka metali bazuje na precyzyjnie opracowanej dokumentacji technicznej, która zostaje wprowadzona do maszyny. Pozwala to zniwelować ewentualne błędy produkcyjne praktycznie do zera.

Dzięki temu możliwe jest wykorzystywanie technologii obróbki skrawaniem w branży:

  • motoryzacyjnej,
  • lotniczej,
  • budowniczej,
  • rolniczej,
  • medycznej,
  • energetycznej.

Zalety wykorzystania obróbki CNC w przemyśle

Automatyzacja procesów obróbki umożliwia kształtowanie elementów w sposób dokładny i masowy. Rodzaje maszynowej obróbki skrawaniem, jak frezowanie lub szlifowanie, dają możliwość oddzielenia warstwy materiału szybko i  z zachowaniem najwyższej precyzji. Inną zaletą zastosowania obróbki CNC jest powtarzalność procesu produkcji. W praktyce przekłada się to na możliwość produkcji wielu takich samych części z zachowaniem należytej precyzji. Jest to szczególnie istotne w przemyśle mechanicznym, gdzie nie ma miejsca na nie poprawnie spasowane części wynikające z przekroczenia tolerancji wymiarowych.

Wszystko oczywiście zależy od funkcjonowania konkretnego zakładu. Wiele przedsięwzięć byłoby jednak niemożliwych do wykonania, bez obróbki skrawaniem i użycia wyspecjalizowanego parku maszyn.

Możliwości sterowania numerycznego obrabiarek

Sterowanie numeryczne umożliwia przetwarzanie cyfrowych informacji na sygnały pozwalające sterować maszynami. Dzięki temu możliwe jest uzyskanie elementów określonych w oparciu o rysunek techniczny czy model. Elementy takie jak wirniki turbin czy formy wtryskowe powstają głównie z użyciem cyfrowej metody sterowania. Specyfika numerycznego sterowania osiami obrabiarki pozwala na niezależną i powtarzalną pracę każdej z nich, dając nieograniczone możliwości pozycjonowania narzędzia, nieosiągalne  przy sterowaniu ręcznym.

Nowoczesna obróbka skrawaniem pozwoliła osiągnąć automatyczną dokładność, nieporównywalną do starszych technologii. Pozwala ona także zlikwidować ryzyko powstania błędu i wytwarzać identyczne elementy masowo. Obecnie większość gałęzi przemysłu używa różnych rodzajów obróbki skrawaniem, ponieważ umożliwia to konstrukcję urządzeń zaawansowanych technologicznie.

Zobacz również inne wpisy:

Oprogramowanie w firmie RL CNC cz.3 (Draftsight)

DraftSight to profesjonalny program do produkcji CNC oraz projektowania 2D i 3D. Pozwala na tworzenie, edycję i wyświetlanie plików DWG i DXF. Dzięki interfejsowi zbliżonemu do innych oprogramowań typu CAD, użytkownicy nie mają problemu z szybkim opanowaniem pracy na nim. Nasza firma korzysta z niego podczas przygotowywania procesów obróbki metali. 

Oprogramowanie w firmie RL CNC cz.2 (Siemens NX CAM)

Siemens NX CAM to jeden z modułów wchodzących w skład oprogramowania NX (CAD/CAM/CAE) – narzędzia ułatwiającego współpracę między projektantami, inżynierami i produkcją. Jego głównym zadaniem jest wygenerowanie kodu NC służącego do sterowania maszyną. Ponadto usprawnia programowanie maszyn sterowanych numerycznie. Jest to jeden z programów do CNC, który wykorzystujemy podczas wykonywanej przez nas obróbki metali.

Oprogramowanie w firmie RL CNC cz.1 (Siemens NX CAD)

Program NX Siemens CAD to jedno z narzędzi oprogramowania NX służące do projektowania wspomaganego komputerowo. Dzięki zastosowaniu Siemens NX współpraca między projektantami, inżynierami i produkcją jest łatwiejsza, gdyż zawiera on zintegrowane funkcje zarządzania danymi (CAD/CAM/CAE). Jego użycie pozwala znacznie skrócić czas programowania, a przez to również naszej obróbki metali.

Rodzaje obróbki metali nieżelaznych

Obróbka metali nieżelaznych umożliwia tworzenie wielu ważnych elementów. To proces, który pozwala na zmianę kształtu obrabianego materiału dzięki oddzieleniu poszczególnych fragmentów lub wywarcie nacisku mechanicznego. Zachęcamy do zapoznania się z naszym artykułem,...

Rodzaje obróbki stali

Osoby działające w branży przemysłowej z pewnością nie raz spotkały się z terminem obróbka metali. Jakie są zatem rodzaje obróbki metali i na czym dokładnie polega sam proces obróbki? Postaramy się w przystępny sposób wyjaśnić owo zagadnienie. Wszystkich zainteresowanych zapraszamy do lektury naszego artykułu.

Na czym polega obróbka otworów?

Obróbka otworów to proces technologiczny realizowany bardzo często, ponieważ znajdziemy je w większości produkowanych przedmiotów. Elementy stworzone z metali potrzebują precyzyjnej obróbki, która pozwoli nadać im właściwą formę, jak również polepszyć trwałość materiału. W tym celu stosowane są różne sposoby z zakresu obróbki ubytkowej. 

Rodzaje maszyn CNC

Maszyny CNC umożliwiają szybkie oraz precyzyjne otrzymywanie powtarzalnych kształtów. Jakie mamy rodzaje obrabiarek CNC i do czego można je wykorzystać? Więcej na ten temat dowiecie się z naszego artykułu – zachęcamy do przeczytania wszystkich zainteresowanych.

Co oznacza skrót CNC?

Skrót CNC znany jest wielu osobom, natomiast nie każdy wie, co dokładnie oznacza. Obecnie obróbka materiałów realizowana jest przeważnie przez zaprogramowany przez specjalistów sprzęt – zaliczamy do niego maszyny CNC. Jeżeli chcecie dowiedzieć się więcej na temat, zapraszamy do kontynuacji lektury naszego artykułu!

Optymalne zarządzanie jakością – ISO 9001

Certyfikacja mobilizuje do działań na rzecz klienta i ciągłego doskonalenia, zapewnia firmom stały rozwój oraz zadowolenie klientów. ZOBACZ CERTYFIKAT ISO 9001 System zarządzania jakością certyfikowany zgodnie z ISO 9001 określa, kto jest odpowiedzialny za...

Co to jest obrabiarka CNC? Jakie są jej zalety?

Wydajność, szybkość i niższe koszty produkcji to cechy pożądane w przemyśle. Zalety obrabiarek CNC są liczne i pozwalają na osiągnięcie wszystkich tych cech. Obróbka skrawaniem CNC czy frezowanie CNC to ekonomiczne usługi, znajdujące zastosowanie w wielu branżach, od medycznej po przemysłową. Z tego artykułu dowiesz się, czym jest obrabiarka CNC i jakie ma cechy.