Czym jest obróbka wibrościerna i jakie jest jej zastosowanie w różnych dziedzinach przemysłu? Otóż swoje przeznaczenie znajduje ona w wielu branżach takich jak np. metalowa, automotive czy jubilerska. W końcu niezwykle szybko postępujące zmiany technologiczne wymuszają niejako konieczność dostosowania procesów produkcyjnych do nowych standardów. Czy zatem wykorzystanie odpowiedniej maszyny do realizacji czynności takiej jak obróbka wibrościerna pozwoli je jeszcze bardziej zoptymalizować? Zapraszamy do dalszej części artykułu, by dowiedzieć się, dlaczego warto z niej skorzystać.

Na czym polega obróbka wibrościerna?

Obróbka wibrościerna wydaje się wyjątkowo złożonym i skomplikowanym zadaniem. By odpowiednio obrabiać dany materiał, potrzebne są specjalistyczne urządzenia znane jako tumblery. Dzięki nim możliwe jest gratowanie wibrościerne, określane mianem trowalizacji. Jest to proces obróbki mechanicznej, który może zostać wykonany na dwa różniące się zupełnie od siebie sposoby:

  • na sucho – korzysta się ze specjalnych past ściernych,
  • na mokro – z pomocą płynu technologicznego i wody.

Oba powyższe pozwalają na właściwe wypolerowanie powierzchni danego materiału od blachy, po naturalne kamienie używane w jubilerstwie. Działanie jest dość proste, gdyż wibracje tumblera wprawiają w ruch tzw. kształtki znajdujące się wewnątrz urządzenia, czego następującą bezpośrednią konsekwencją jest polerowanie.

Zalety obróbki wibrościernej

Warto wiedzieć, że wspomniana trowalizacja niesie za sobą mnóstwo korzyści. Wśród nich najczęściej wyróżnia się takie plusy jak m.in.:

  • skuteczne wypolerowanie materiałów – zostają one pozbawione ostrych krawędzi za pomocą ścierniwa,
  • pozbycie się zgorzeliny tj. korozji zbierającej się na powierzchni metalowych części,
  • nadanie blasku polerowanym przedmiotom,
  • zniwelowanie występujących nierównych powierzchni,
  • zautomatyzowanie procesów, pozwalających poprawić wydajność i jakość pracy.

Podsumowując, wysoka skuteczność, spektakularny efekt i możliwość zoptymalizowania produkcji sprawiają, że maszyny i urządzenia do obróbki wibrościernej są stosowane w wielu branżach.

Nowoczesne maszyny i kompleksowe usługi – innowacyjne technologie dla Ciebie

W RL CNC przy realizacji zleceń dla naszych klientów stawiamy na precyzję, która jest możliwa dzięki zastosowaniu najwyższej klasy nowoczesnych maszyn CNC. Daje nam to szerokie możliwości wykonywania profesjonalnych usług, dopasowanych do potrzeb, takich jak:

Nasza oferta skierowana jest do firm zajmujących się szeroko pojętą produkcją. Zapraszamy do kontaktu i nawiązania współpracy w zakresie wszelkiego rodzaju obróbki metalu z RL CNC.

Formularz kontaktowy


1 + 13 =


Wypełnienie formularza oznacza, że podane w nim dane osobowe będą przetwarzane w celu udzielenia odpowiedzi, jeśli Twoje pytanie będzie odnosić się do naszych usług w odpowiedzi możemy przedstawić Ci ofertę.