Firma bez wykwalifikowanych pracowników nie może realizować celów i założeń produkcyjnych. Operator CNC to doskonały przykład osoby obarczonej ogromną odpowiedzialnością. Z racji ogromnych kosztów obrabiarek numerycznych, używanych narzędzi oraz samej kultury pracy, zawód ten cechuje skrupulatność wykonywanych obowiązków. Operator maszyn CNC poza znajomością wszystkich funkcji obrabiarki sterowanej numerycznie musi wykazać się trafną oceną sposobu obróbki materiałów. Nie wspominając o umiejętności czytania rysunku technicznego oraz stosowania zasad bezpieczeństwa. Operator maszyny CNC musi zdać egzamin teoretyczny i praktyczny potwierdzający nabytą wiedzę podczas kursu zawodowego.

Czym zajmuje się operator maszyn CNC, jak wygląda jego praca?

Praca na maszynach CNC wymaga specjalistycznych umiejętności. Należy pamiętać, że jest to praca samodzielna. Przed przystąpieniem do zadań należy przygotować obrabiarkę sterowaną numerycznie do pracy i sprawdzić jej prawidłowe funkcjonowanie. Pamiętajmy, że maszyny bywają zawodne. Jeśli zauważymy coś niepokojącego, należy niezwłocznie zgłosić usterkę do naszego przełożonego. Kolejnym etapem jest zapoznanie się z rysunkiem technicznym i właściwa obróbka metali. Po zakończonym procesie niezbędne jest wykonanie pomiarów detali zgodnie z dokumentacją techniczną. Praca niesie za sobą szeroki rozwój kompetencji, w związku z wykorzystywaniem nowych gałęzi przemysłu. Obsługa maszyn CNC to odpowiedzialne zajęcie, lecz ze względu na charakter pracy, bardzo satysfakcjonujące.

Jakie kwalifikacje musi posiadać operator maszyn CNC?

Przed kandydatami na operatora maszyn CNC stoi duże wyzwanie, przede wszystkim dlatego, że praca ta wymaga koncentracji i skupienia się przez długi czas na jednej czynności. To może powodować dyskomfort psychiczny, szczególnie gdy mamy w planach kolejne zadania. Niezbędne są także zdolności matematyczne oraz doskonała sprawność manualna. Zdarzają się projekty grupowe, w których operatorzy CNC muszą wykazać się umiejętnościami pracy zespołowej, nie dopuszczając tym samym do niedomówień bądź nieprzyjemnej atmosfery. Takie chwile powodują zbyteczne napięcia, zwiększają ryzyko błędów, które mogą być naprawdę kosztowne.

Ile zarabia operator CNC?

Wysokość wynagrodzenia operatora maszyny CNC uzależniona jest od kilku czynników. Pierwszym z nich jest doświadczenie, drugim natomiast, niemniej ważnym jest wielkość przedsiębiorstwa. Na kształtowanie się zarobków ma również wpływ lokalizacja firmy. Należy zaznaczyć, że pracodawca na rozmowie kwalifikacyjnej pyta nie tylko o doświadczenie, ale również o dotychczasowy życiorys. Wyciągnięte wnioski pomagają odpowiednio dostosować wynagrodzenie do pracownika. Średnia arytmetyczna dochodów na tym stanowisku wynosi 4000–5000 zł brutto. W tym zawodzie system premiowy zależny jest od staranności, efektywności, ale przede wszystkim od chęci poszerzania wiedzy.

Podsumowanie

Wykorzystanie obrabiarek sterowanych numerycznie wymaga wykwalifikowanej kadry wykonawczej i nadzorującej. Firma RL CNC skutecznie poszerza horyzonty pracowników, umożliwia rozwój zawodowy, ale przede wszystkim dzięki solidarnej polityce gwarantuje przyjazną atmosferą. To skutecznie zwiększa produktywność i mobilizuje pracowników do doskonalenia umiejętności. Obróbka skrawaniem to przede wszystkim okazja dla naszych fachowców do pokazania Państwu, jak precyzyjnie powinien być wykonany produkt.

Zobacz również inne wpisy:

Oprogramowanie w firmie RL CNC cz.3 (Draftsight)

DraftSight to profesjonalny program do produkcji CNC oraz projektowania 2D i 3D. Pozwala na tworzenie, edycję i wyświetlanie plików DWG i DXF. Dzięki interfejsowi zbliżonemu do innych oprogramowań typu CAD, użytkownicy nie mają problemu z szybkim opanowaniem pracy na nim. Nasza firma korzysta z niego podczas przygotowywania procesów obróbki metali. 

Oprogramowanie w firmie RL CNC cz.2 (Siemens NX CAM)

Siemens NX CAM to jeden z modułów wchodzących w skład oprogramowania NX (CAD/CAM/CAE) – narzędzia ułatwiającego współpracę między projektantami, inżynierami i produkcją. Jego głównym zadaniem jest wygenerowanie kodu NC służącego do sterowania maszyną. Ponadto usprawnia programowanie maszyn sterowanych numerycznie. Jest to jeden z programów do CNC, który wykorzystujemy podczas wykonywanej przez nas obróbki metali.

Oprogramowanie w firmie RL CNC cz.1 (Siemens NX CAD)

Program NX Siemens CAD to jedno z narzędzi oprogramowania NX służące do projektowania wspomaganego komputerowo. Dzięki zastosowaniu Siemens NX współpraca między projektantami, inżynierami i produkcją jest łatwiejsza, gdyż zawiera on zintegrowane funkcje zarządzania danymi (CAD/CAM/CAE). Jego użycie pozwala znacznie skrócić czas programowania, a przez to również naszej obróbki metali.

Rodzaje obróbki metali nieżelaznych

Obróbka metali nieżelaznych umożliwia tworzenie wielu ważnych elementów. To proces, który pozwala na zmianę kształtu obrabianego materiału dzięki oddzieleniu poszczególnych fragmentów lub wywarcie nacisku mechanicznego. Zachęcamy do zapoznania się z naszym artykułem,...

Rodzaje obróbki stali

Osoby działające w branży przemysłowej z pewnością nie raz spotkały się z terminem obróbka metali. Jakie są zatem rodzaje obróbki metali i na czym dokładnie polega sam proces obróbki? Postaramy się w przystępny sposób wyjaśnić owo zagadnienie. Wszystkich zainteresowanych zapraszamy do lektury naszego artykułu.

Na czym polega obróbka otworów?

Obróbka otworów to proces technologiczny realizowany bardzo często, ponieważ znajdziemy je w większości produkowanych przedmiotów. Elementy stworzone z metali potrzebują precyzyjnej obróbki, która pozwoli nadać im właściwą formę, jak również polepszyć trwałość materiału. W tym celu stosowane są różne sposoby z zakresu obróbki ubytkowej. 

Rodzaje maszyn CNC

Maszyny CNC umożliwiają szybkie oraz precyzyjne otrzymywanie powtarzalnych kształtów. Jakie mamy rodzaje obrabiarek CNC i do czego można je wykorzystać? Więcej na ten temat dowiecie się z naszego artykułu – zachęcamy do przeczytania wszystkich zainteresowanych.

Co oznacza skrót CNC?

Skrót CNC znany jest wielu osobom, natomiast nie każdy wie, co dokładnie oznacza. Obecnie obróbka materiałów realizowana jest przeważnie przez zaprogramowany przez specjalistów sprzęt – zaliczamy do niego maszyny CNC. Jeżeli chcecie dowiedzieć się więcej na temat, zapraszamy do kontynuacji lektury naszego artykułu!

Optymalne zarządzanie jakością – ISO 9001

Certyfikacja mobilizuje do działań na rzecz klienta i ciągłego doskonalenia, zapewnia firmom stały rozwój oraz zadowolenie klientów. ZOBACZ CERTYFIKAT ISO 9001 System zarządzania jakością certyfikowany zgodnie z ISO 9001 określa, kto jest odpowiedzialny za...

Co to jest obrabiarka CNC? Jakie są jej zalety?

Wydajność, szybkość i niższe koszty produkcji to cechy pożądane w przemyśle. Zalety obrabiarek CNC są liczne i pozwalają na osiągnięcie wszystkich tych cech. Obróbka skrawaniem CNC czy frezowanie CNC to ekonomiczne usługi, znajdujące zastosowanie w wielu branżach, od medycznej po przemysłową. Z tego artykułu dowiesz się, czym jest obrabiarka CNC i jakie ma cechy.