Inżynieria mechaniczna, elektryczna czy budowlana to tylko podstawowe sektory, w których program CAD/CAM znajduje zastosowanie. Sterowanie obrabiarką numeryczną, dzięki postępującej technologii, pozwala zoptymalizować procesy produkcyjne, zwiększa efektywność, ale przede wszystkim zmniejsza straty surowcowe.

Czym jest oprogramowanie CAM?

Oprogramowania CAM to programy stworzone w odpowiednim języku i formacie, służące do sterowania pracą maszyn CNC. Program CAM generuje kod NC na podstawie modelu gotowego detalu. Kod NC służy do opisu każdej czynności wykonywanej przez obrabiarkę numeryczną, według wcześniej ustalonej sekwencji. Średnica otworu, głębokość cięcia czy też rodzaj użytego narzędzia są ustawiane za pomocą programu. Pozwala to na wykonanie bardzo skomplikowanych operacji z niebywałą precyzją.

Który program wybrać? Catia, Solidworks czy Creo?

Wsparcie produkcji za pomocą właściwego programu umożliwia ergonomiczne wykorzystanie zasobów ludzkich oraz skraca czas wykonywanych elementów. Dokonując wyboru, należy dokładnie przeanalizować możliwości wykorzystania produktu oraz dokonać personalizacji. Poniżej znajdziesz informacje o programach: Catia, Solidworks i Creo, które pozwalają zwiększyć produktywność przedsiębiorstwa, co przekłada się na wyniki finansowe.

Program Catia

To wszechstronnie rozbudowany program wspomagający prace inżynierskie w zakresie projektowania, tworzenia powierzchni geometrii modelu, modyfikacji oraz rozwiązywania zaawansowanych problemów brzegowych metodą numeryczną (MES). Ponadto program Catia umożliwia wirtualne sprawdzenie ergonomii projektowanego wyrobu, dzięki precyzyjnej analizie złożonych elementów. Doskonale sprawdzi się przy produkcji wyrobów AGD, elementów blaszanych, tłoczników, wykrojników czy form wtryskowych. Tak szerokie możliwości stosowania wykorzystuje powszechnie przemysł lotniczy i samochodowym. Warto wiedzieć, że program ten wykorzystują największe koncerny światowe np. Boeing. Istnieją 3 wersje programu P1,P2,P3, a cena ich zależy od ilości narzędzi czy dodatkowych bardziej skomplikowanych modułów.

Program Creo

Creo to parametryczny program, który pozwala modelować bryły 3D, analizować symulacje elementów skończonych oraz przeglądać wizualizację projektu. To doskonałe narzędzie do sterowania geometrią za pomocą równań matematycznych, dzięki czemu można zaprojektować model, który będzie zachowywał się w sposób przewidywalny. Wiele funkcji programu pozwala projektować wymagające technicznie elementy, jak np. gwinty czy sprężyny. Świetnym przykładem jest funkcja przeciągnięcia śrubowego (Helical Sweep), która na podstawie zdefiniowanych wymiarów: długości, skoku, kształtu i rozmiaru profilu przeciąganego po linii śrubowej, pozwoli odtworzyć geometrię sprężyny.

Program Solidworks

Program ten oparty jest na solidnym silniku PARASOLID, który generuje geometrię przestrzenną projektowanego detalu. Charakteryzuje się intuicyjnym interfejsem oraz zawiera bogatą bibliotekę gotowych elementów, dzięki czemu dostarcza szerokich możliwości projektowych. Kolejną korzyścią programu Solidwork jest jego atrakcyjna cena. Najczęściej wykorzystywany jest to projektowania prostych urządzeń pomocniczych, znajdujących się przy liniach produkcyjnych czy do wyposażenia stanowisk pracy. Należy pamiętać, że tak dobrze zaopatrzy program, potrzebuje dużej ilości pamięci operacyjnej, dlatego wymagany jest mocny sprzęt komputerowy, który będzie w stanie realizować płynnie działania.

Podsumowanie

Wykorzystanie maszyn sterowanych numerycznie to efektywna optymalizacja działań, gwarantująca jakość produktów. Programy typu CAM doskonale sprawdzą się przy wspieraniu produkcji masowej, ale znajdą również zastosowanie w indywidualnych projektach. Warto zwrócić uwagę, że niewiele firm oferuje skrawanie wielkogabarytowe. Na wyróżnienie zasługuje firma RL CNC, przeprowadzająca klientów przez wszystkie etapy zamówienia. Wszystko dzięki szczegółowej analizie potrzeb. Obróbka skrawaniem czy obróbka metali nie musi wiązać się z trudnościami, a nowoczesne oprogramowanie wspiera wykwalifikowaną kadrę, dzięki czemu powierzone zadania są precyzyjnie wykonane.

Zobacz również inne wpisy:

Oprogramowanie w firmie RL CNC cz.3 (Draftsight)

DraftSight to profesjonalny program do produkcji CNC oraz projektowania 2D i 3D. Pozwala na tworzenie, edycję i wyświetlanie plików DWG i DXF. Dzięki interfejsowi zbliżonemu do innych oprogramowań typu CAD, użytkownicy nie mają problemu z szybkim opanowaniem pracy na nim. Nasza firma korzysta z niego podczas przygotowywania procesów obróbki metali. 

Oprogramowanie w firmie RL CNC cz.2 (Siemens NX CAM)

Siemens NX CAM to jeden z modułów wchodzących w skład oprogramowania NX (CAD/CAM/CAE) – narzędzia ułatwiającego współpracę między projektantami, inżynierami i produkcją. Jego głównym zadaniem jest wygenerowanie kodu NC służącego do sterowania maszyną. Ponadto usprawnia programowanie maszyn sterowanych numerycznie. Jest to jeden z programów do CNC, który wykorzystujemy podczas wykonywanej przez nas obróbki metali.

Oprogramowanie w firmie RL CNC cz.1 (Siemens NX CAD)

Program NX Siemens CAD to jedno z narzędzi oprogramowania NX służące do projektowania wspomaganego komputerowo. Dzięki zastosowaniu Siemens NX współpraca między projektantami, inżynierami i produkcją jest łatwiejsza, gdyż zawiera on zintegrowane funkcje zarządzania danymi (CAD/CAM/CAE). Jego użycie pozwala znacznie skrócić czas programowania, a przez to również naszej obróbki metali.

Rodzaje obróbki metali nieżelaznych

Obróbka metali nieżelaznych umożliwia tworzenie wielu ważnych elementów. To proces, który pozwala na zmianę kształtu obrabianego materiału dzięki oddzieleniu poszczególnych fragmentów lub wywarcie nacisku mechanicznego. Zachęcamy do zapoznania się z naszym artykułem,...

Rodzaje obróbki stali

Osoby działające w branży przemysłowej z pewnością nie raz spotkały się z terminem obróbka metali. Jakie są zatem rodzaje obróbki metali i na czym dokładnie polega sam proces obróbki? Postaramy się w przystępny sposób wyjaśnić owo zagadnienie. Wszystkich zainteresowanych zapraszamy do lektury naszego artykułu.

Na czym polega obróbka otworów?

Obróbka otworów to proces technologiczny realizowany bardzo często, ponieważ znajdziemy je w większości produkowanych przedmiotów. Elementy stworzone z metali potrzebują precyzyjnej obróbki, która pozwoli nadać im właściwą formę, jak również polepszyć trwałość materiału. W tym celu stosowane są różne sposoby z zakresu obróbki ubytkowej. 

Rodzaje maszyn CNC

Maszyny CNC umożliwiają szybkie oraz precyzyjne otrzymywanie powtarzalnych kształtów. Jakie mamy rodzaje obrabiarek CNC i do czego można je wykorzystać? Więcej na ten temat dowiecie się z naszego artykułu – zachęcamy do przeczytania wszystkich zainteresowanych.

Co oznacza skrót CNC?

Skrót CNC znany jest wielu osobom, natomiast nie każdy wie, co dokładnie oznacza. Obecnie obróbka materiałów realizowana jest przeważnie przez zaprogramowany przez specjalistów sprzęt – zaliczamy do niego maszyny CNC. Jeżeli chcecie dowiedzieć się więcej na temat, zapraszamy do kontynuacji lektury naszego artykułu!

Optymalne zarządzanie jakością – ISO 9001

Certyfikacja mobilizuje do działań na rzecz klienta i ciągłego doskonalenia, zapewnia firmom stały rozwój oraz zadowolenie klientów. ZOBACZ CERTYFIKAT ISO 9001 System zarządzania jakością certyfikowany zgodnie z ISO 9001 określa, kto jest odpowiedzialny za...

Co to jest obrabiarka CNC? Jakie są jej zalety?

Wydajność, szybkość i niższe koszty produkcji to cechy pożądane w przemyśle. Zalety obrabiarek CNC są liczne i pozwalają na osiągnięcie wszystkich tych cech. Obróbka skrawaniem CNC czy frezowanie CNC to ekonomiczne usługi, znajdujące zastosowanie w wielu branżach, od medycznej po przemysłową. Z tego artykułu dowiesz się, czym jest obrabiarka CNC i jakie ma cechy.