Inżynieria mechaniczna, elektryczna czy budowlana to tylko podstawowe sektory, w których program CAD/CAM znajduje zastosowanie. Sterowanie obrabiarką numeryczną, dzięki postępującej technologii, pozwala zoptymalizować procesy produkcyjne, zwiększa efektywność, ale przede wszystkim zmniejsza straty surowcowe.

Czym jest oprogramowanie CAM?

Oprogramowania CAM to programy stworzone w odpowiednim języku i formacie, służące do sterowania pracą maszyn CNC. Program CAM generuje kod NC na podstawie modelu gotowego detalu. Kod NC służy do opisu każdej czynności wykonywanej przez obrabiarkę numeryczną, według wcześniej ustalonej sekwencji. Średnica otworu, głębokość cięcia czy też rodzaj użytego narzędzia są ustawiane za pomocą programu. Pozwala to na wykonanie bardzo skomplikowanych operacji z niebywałą precyzją.

Który program wybrać? Catia, Solidworks czy Creo?

Wsparcie produkcji za pomocą właściwego programu umożliwia ergonomiczne wykorzystanie zasobów ludzkich oraz skraca czas wykonywanych elementów. Dokonując wyboru, należy dokładnie przeanalizować możliwości wykorzystania produktu oraz dokonać personalizacji. Poniżej znajdziesz informacje o programach: Catia, Solidworks i Creo, które pozwalają zwiększyć produktywność przedsiębiorstwa, co przekłada się na wyniki finansowe.

Program Catia

To wszechstronnie rozbudowany program wspomagający prace inżynierskie w zakresie projektowania, tworzenia powierzchni geometrii modelu, modyfikacji oraz rozwiązywania zaawansowanych problemów brzegowych metodą numeryczną (MES). Ponadto program Catia umożliwia wirtualne sprawdzenie ergonomii projektowanego wyrobu, dzięki precyzyjnej analizie złożonych elementów. Doskonale sprawdzi się przy produkcji wyrobów AGD, elementów blaszanych, tłoczników, wykrojników czy form wtryskowych. Tak szerokie możliwości stosowania wykorzystuje powszechnie przemysł lotniczy i samochodowym. Warto wiedzieć, że program ten wykorzystują największe koncerny światowe np. Boeing. Istnieją 3 wersje programu P1,P2,P3, a cena ich zależy od ilości narzędzi czy dodatkowych bardziej skomplikowanych modułów.

Program Creo

Creo to parametryczny program, który pozwala modelować bryły 3D, analizować symulacje elementów skończonych oraz przeglądać wizualizację projektu. To doskonałe narzędzie do sterowania geometrią za pomocą równań matematycznych, dzięki czemu można zaprojektować model, który będzie zachowywał się w sposób przewidywalny. Wiele funkcji programu pozwala projektować wymagające technicznie elementy, jak np. gwinty czy sprężyny. Świetnym przykładem jest funkcja przeciągnięcia śrubowego (Helical Sweep), która na podstawie zdefiniowanych wymiarów: długości, skoku, kształtu i rozmiaru profilu przeciąganego po linii śrubowej, pozwoli odtworzyć geometrię sprężyny.

Program Solidworks

Program ten oparty jest na solidnym silniku PARASOLID, który generuje geometrię przestrzenną projektowanego detalu. Charakteryzuje się intuicyjnym interfejsem oraz zawiera bogatą bibliotekę gotowych elementów, dzięki czemu dostarcza szerokich możliwości projektowych. Kolejną korzyścią programu Solidwork jest jego atrakcyjna cena. Najczęściej wykorzystywany jest to projektowania prostych urządzeń pomocniczych, znajdujących się przy liniach produkcyjnych czy do wyposażenia stanowisk pracy. Należy pamiętać, że tak dobrze zaopatrzy program, potrzebuje dużej ilości pamięci operacyjnej, dlatego wymagany jest mocny sprzęt komputerowy, który będzie w stanie realizować płynnie działania.

Podsumowanie

Wykorzystanie maszyn sterowanych numerycznie to efektywna optymalizacja działań, gwarantująca jakość produktów. Programy typu CAM doskonale sprawdzą się przy wspieraniu produkcji masowej, ale znajdą również zastosowanie w indywidualnych projektach. Warto zwrócić uwagę, że niewiele firm oferuje skrawanie wielkogabarytowe. Na wyróżnienie zasługuje firma RL CNC, przeprowadzająca klientów przez wszystkie etapy zamówienia. Wszystko dzięki szczegółowej analizie potrzeb. Obróbka skrawaniem czy obróbka metali nie musi wiązać się z trudnościami, a nowoczesne oprogramowanie wspiera wykwalifikowaną kadrę, dzięki czemu powierzone zadania są precyzyjnie wykonane.