Zastanawiasz się, jak odpowiednio dobrać parametry skrawania? Jest to jedna z większych trudności, z którymi boryka się frezer lub tokarz. Dzisiejszy artykuł kierujemy do osób mających wątpliwości co do tego, jakie są zalecane parametry skrawania dla narzędzia.Pamiętaj, że w internecie możesz znaleźć kalkulator parametrów skrawania, co ułatwi Ci wykonanie obliczeń. Zapraszamy do lektury artykułu. 

Dane najbardziej potrzebne frezerowi lub tokarzowi to następujące parametry skrawania:

f – posuw narzędzia

n – obroty narzędzia

Aby obliczyć parametry skrawania, powinniśmy znać dwa podstawowe parametry:

  • prędkość skrawania Vc,
  • posuw na ostrze fz.

Prędkość skrawania

Prędkość skrawania Vc zależy głównie od typu narzędzia, które posiadamy. Zwykle znaleźć można ją na opakowaniu narzędzia (jest podana przez producenta) albo w katalogu, gdzie znajdują się informacje techniczne. Z kolei posuw fz jest zależny od rodzaju materiału narzędzi, a także od liczby ostrzy narzędzia.

Wzór na prędkość skrawania Vc:

Obroty narzędzia

Obroty narzędzia lub detalu obliczymy z prostego wzoru:

w którym Dc jest średnicą narzędzia albo detalu w mm.

Posuw narzędzia 

Technologiczne parametry fz (posuw na ząb) informują nas, jaki posuw powinniśmy przyjąć dla jednego ostrza narzędzia. Oznacza to, że jeżeli posiadamy frez o 4 ostrzach, to należy pomnożyć posuw na ząb (fz) z liczbą ostrzy, jakie posiada narzędzie Z i razy obroty n.

f = fz * Z * n

tutaj:

f – posuw narzędzia

fz – posuw na jedno ostrze

Z – liczba ostrzy

n – obroty narzędzia albo detalu obrabianego

RL CNC – profesjonalne usługi

Mamy nadzieję, że nasze wskazówki okazały się pomocne, jeśli chodzi o właściwy dobór parametrów skrawania. A jeśli interesują Cię usługi, takie jak obróbka metali, aluminium i tworzyw sztucznych realizowane przez doświadczoną firmę, warto skorzystać z naszej oferty. Wyróżnia nas rzetelna wiedza, szerokie kompetencje oraz pasja do wykonywanej pracy. Do każdego zlecenia podchodzimy w sposób indywidualny, tak by maksymalnie spełnić oczekiwania klientów. Jesteśmy terminowi, kreatywni oraz elastyczni. Do dyspozycji mamy nowoczesny park maszynowy. 

Każdy z naszych produktów spełnia polskie i europejskie normy związane z jakością oraz bezpieczeństwem. Obróbka CNC, w tym obróbka wielkogabarytowa wykonywana jest przez specjalistów. Stale się rozwijamy, by móc zaproponować klientom korzystne rozwiązania, dopasowanie do ich potrzeb. Zamawiający zawsze mogą liczyć na profesjonalne doradztwo z naszej strony. Firma powstała w 2008 roku – od początku naszym celem było dostarczanie wyłącznie najlepszej jakości wyrobów. Zachęcamy do skorzystania z oferty RL CNC.

Formularz kontaktowy


4 + 5 =


Wypełnienie formularza oznacza, że podane w nim dane osobowe będą przetwarzane w celu udzielenia odpowiedzi, jeśli Twoje pytanie będzie odnosić się do naszych usług w odpowiedzi możemy przedstawić Ci ofertę.