Utrzymanie ruchu i planowanie produkcji umożliwiają efektywne zarządzanie przedsiębiorstwem, jednocześnie stanowiąc wsparcie dla działu produkcyjnego. Jest to natomiast wyzwanie logistyczne, które wymaga stworzenia przemyślanej strategii działania, nakładu finansowego oraz poświęcenia czasu. W dzisiejszym artykule wyjaśniamy, na czym polega utrzymanie ruchu oraz wskazujemy, dlaczego tak ważne jest powiązanie tego procesu z planowaniem produkcji, w tym produkcji części zamiennych.

Czym jest utrzymanie ruchu?

Utrzymanie ruchu (ang. maintenance) to szereg działań i procesów odpowiedzialnych za maksymalną efektywność maszyn i urządzeń – polega na maksymalnym wykorzystaniu dostępnego czasu danej maszyny do produkcji wyrobów dobrej i powtarzalnej jakości. Utrzymanie ruchu oznacza zapewnienie dostępu do infrastruktury technicznej oraz gwarancję jej prawidłowego eksploatowania, dzięki czemu przedsiębiorstwo nieprzerwanie realizuje zlecenia produkcyjne. Usługi utrzymania ruchu może wykonywać zewnętrzna firma, która specjalizuje się w tym zakresie (np. odpowiada za wsparcie procesu produkcyjnego, między innymi poprzez produkcję części zamiennych) lub wewnętrzna służba utrzymania ruchu (SUR). Do standardowych obowiązków takiej służby należą:

  • inwentaryzacja wyposażenia przedsiębiorstwa,
  • utrzymanie zdolności produkcyjnej na oczekiwanym poziomie,
  • utrzymywanie stanów magazynowych,
  • przeglądy i konserwacje maszyn oraz urządzeń,
  • zarządzanie częściami zamiennymi,
  • zapewnienie bezpieczeństwa pracowników i środowiska pracy.

Dlaczego planowanie produkcji jest ściśle związane z utrzymaniem ruchu?

Efektywne planowanie produkcji wymaga gromadzenia danych z poszczególnych działów przedsiębiorstwa, w tym działu utrzymania ruchu – nieuwzględnienie w harmonogramie konserwacji urządzenia lub konieczności zamówienia części zamiennych. Skutki braku współpracy pomiędzy planistami a służbą utrzymania ruchu mogą być różne, od awarii maszyn po brak części zamiennych. Efekt zawsze będzie ten sam – straty finansowe i brak płynności procesów produkcyjnych. Aby uniknąć takich sytuacji warto rozważyć wdrożenie automatyzacji planowania produkcji, która usprawni proces tworzenia harmonogramu, uwzględniając skomplikowaną (i często trudną do przewidzenia) rzeczywistość produkcyjną. Informatyzacja pozwala ograniczyć ryzyko błędów w planowaniu produkcji, które mogą wynikać np. z nadmiaru danych do opracowania. Dzięki temu przedsiębiorstwo uniknie sytuacji takich jak niezbędne dla utrzymania ruchu, ale zbyt późne pojawienie się dostawcy części zamiennych.
 

Produkcja części zamiennych

Dostępność części eksploatacyjnych jest niezbędna do utrzymania ruchu, bowiem zapewnia ciągłość produkcyjną. Bezpiecznym rozwiązaniem z punktu widzenia przedsiębiorstwa jest zatrudnienie dostawcy części zamiennych, który działa w trybie krótkich terminów realizacji, dzięki czemu możliwe jest bezproblemowe utrzymywanie stanów magazynowych. Takie wsparcie oferuje narzędziownia RL CNC – obróbka skrawaniem, w tym obróbka metali, umożliwia dorabianie części eksploatacyjnych, tworzenie osłon i zabudowy w celu zapewnienia pracownikom bezpieczeństwa oraz odpowiednie przygotowanie maszyny do pracy. Planowanie produkcji części zamiennych, a tym samym utrzymywanie stanów magazynowych pozwala na szybką reakcję w przypadku awarii lub innej sytuacji wymagającej ze strony służb utrzymania ruchu.

Polecamy:

Zobacz również inne wpisy:

Oprogramowanie w firmie RL CNC cz.3 (Draftsight)

DraftSight to profesjonalny program do produkcji CNC oraz projektowania 2D i 3D. Pozwala na tworzenie, edycję i wyświetlanie plików DWG i DXF. Dzięki interfejsowi zbliżonemu do innych oprogramowań typu CAD, użytkownicy nie mają problemu z szybkim opanowaniem pracy na nim. Nasza firma korzysta z niego podczas przygotowywania procesów obróbki metali. 

Oprogramowanie w firmie RL CNC cz.2 (Siemens NX CAM)

Siemens NX CAM to jeden z modułów wchodzących w skład oprogramowania NX (CAD/CAM/CAE) – narzędzia ułatwiającego współpracę między projektantami, inżynierami i produkcją. Jego głównym zadaniem jest wygenerowanie kodu NC służącego do sterowania maszyną. Ponadto usprawnia programowanie maszyn sterowanych numerycznie. Jest to jeden z programów do CNC, który wykorzystujemy podczas wykonywanej przez nas obróbki metali.

Oprogramowanie w firmie RL CNC cz.1 (Siemens NX CAD)

Program NX Siemens CAD to jedno z narzędzi oprogramowania NX służące do projektowania wspomaganego komputerowo. Dzięki zastosowaniu Siemens NX współpraca między projektantami, inżynierami i produkcją jest łatwiejsza, gdyż zawiera on zintegrowane funkcje zarządzania danymi (CAD/CAM/CAE). Jego użycie pozwala znacznie skrócić czas programowania, a przez to również naszej obróbki metali.

Rodzaje obróbki metali nieżelaznych

Obróbka metali nieżelaznych umożliwia tworzenie wielu ważnych elementów. To proces, który pozwala na zmianę kształtu obrabianego materiału dzięki oddzieleniu poszczególnych fragmentów lub wywarcie nacisku mechanicznego. Zachęcamy do zapoznania się z naszym artykułem,...

Rodzaje obróbki stali

Osoby działające w branży przemysłowej z pewnością nie raz spotkały się z terminem obróbka metali. Jakie są zatem rodzaje obróbki metali i na czym dokładnie polega sam proces obróbki? Postaramy się w przystępny sposób wyjaśnić owo zagadnienie. Wszystkich zainteresowanych zapraszamy do lektury naszego artykułu.

Na czym polega obróbka otworów?

Obróbka otworów to proces technologiczny realizowany bardzo często, ponieważ znajdziemy je w większości produkowanych przedmiotów. Elementy stworzone z metali potrzebują precyzyjnej obróbki, która pozwoli nadać im właściwą formę, jak również polepszyć trwałość materiału. W tym celu stosowane są różne sposoby z zakresu obróbki ubytkowej. 

Rodzaje maszyn CNC

Maszyny CNC umożliwiają szybkie oraz precyzyjne otrzymywanie powtarzalnych kształtów. Jakie mamy rodzaje obrabiarek CNC i do czego można je wykorzystać? Więcej na ten temat dowiecie się z naszego artykułu – zachęcamy do przeczytania wszystkich zainteresowanych.

Co oznacza skrót CNC?

Skrót CNC znany jest wielu osobom, natomiast nie każdy wie, co dokładnie oznacza. Obecnie obróbka materiałów realizowana jest przeważnie przez zaprogramowany przez specjalistów sprzęt – zaliczamy do niego maszyny CNC. Jeżeli chcecie dowiedzieć się więcej na temat, zapraszamy do kontynuacji lektury naszego artykułu!

Optymalne zarządzanie jakością – ISO 9001

Certyfikacja mobilizuje do działań na rzecz klienta i ciągłego doskonalenia, zapewnia firmom stały rozwój oraz zadowolenie klientów. ZOBACZ CERTYFIKAT ISO 9001 System zarządzania jakością certyfikowany zgodnie z ISO 9001 określa, kto jest odpowiedzialny za...

Co to jest obrabiarka CNC? Jakie są jej zalety?

Wydajność, szybkość i niższe koszty produkcji to cechy pożądane w przemyśle. Zalety obrabiarek CNC są liczne i pozwalają na osiągnięcie wszystkich tych cech. Obróbka skrawaniem CNC czy frezowanie CNC to ekonomiczne usługi, znajdujące zastosowanie w wielu branżach, od medycznej po przemysłową. Z tego artykułu dowiesz się, czym jest obrabiarka CNC i jakie ma cechy.