Planując obróbkę materiałów, należy odpowiednio zinterpretować zalecane przy różnych technikach parametry. Jednym z nich jest prędkość skrawania. Co oznacza ten termin? Jaki ma wpływ na efekt pracy oraz jak się ją wyznacza? Przedstawiamy najważniejsze informacje dotyczące tej wartości używanej podczas skrawania materiałów z metalu, stali, aluminium czy tworzyw sztucznych.

Obróbka metali, podobnie jak i innych materiałów, cieszy się dużym zainteresowaniem ze strony zakładów produkcyjnych różnych branż. Obróbka CNC, to jeden z częściej wybieranych sposobów wykrawania części, przygotowywania płaszczyzn do dalszej pracy, która wymaga użycia urządzeń sterowanych numerycznie. Jedna z odmian, obróbka wielkogabarytowa, pozwala na profesjonalne przygotowanie większych komponentów i części zamiennych. Skrawanie CNC za pomocą frezarek, tokarek jest dziś cenionym i niezbędnym elementem zautomatyzowanych procesów produkcji, dlatego warto się do niego dobrze przygotować.

Wzór na prędkość skrawania

Dla obliczenia parametrów procesu skrawania niezbędnych jest kilka parametrów technicznych, jak na przykład prędkość posuwu oraz prędkość skrawania. Omawiana tu prędkość skrawania jest to inaczej szybkość, z jaką porusza się używane przez nas narzędzie względem obrabianego materiału lub materiał względem narzędzia. Zależy ona między innymi od tego, z jakiego materiału zbudowane jest ostrze urządzenia, jaką technikę obróbki właśnie stosujemy i jest jednym z najważniejszych parametrów obróbki. Zastanawiasz się jak obliczyć prędkość skrawania? Warto skorzystać ze wzoru, który pomoże w dokonaniu niezbędnych przygotowań:

Vc = d*π*n/1000

Vc – prędkość skrawania

d – średnica narzędzia

n – prędkość obrotowa (obroty/min)

Jej prawidłowe wyliczenie jest istotne, gdyż stosowanie zbyt niskich wartości może powodować pojawienie się narostów, stępienie krawędzi, co może powodować, że proces staje się nieekonomiczny dla wykonawcy. Poprawki stają się kosztowne i zwiększają koszty produkcji. Z kolei stosowanie zbyt wysokiej prędkości może powodować zbyt szybkie starcie narzędzia, powstawanie zadziorów i kraterów w materiale, odkształcanie i nieestetyczne wykończenie danego elementu. Prędkość skrawania – wzór – pomaga obliczyć jakie obroty oraz posuw są konieczne podczas obróbki konkretnego przedmiotu.

Podsumowanie

Obróbka skrawaniem CNC to bardzo precyzyjne procesy, które wymagają dokładnych obliczeń, wybrania stosownych narzędzi oraz optymalizacji warunków pracy. Dla lepszego efektu i uzyskania precyzyjnie opracowanych elementów warto wyliczać prędkość skrawania. Jak widać, jest to jeden z ważniejszych parametrów, który może wpłynąć na wydajność, koszty i czas produkcji zamówionych części i elementów. W katalogach narzędzi znaleźć można wskazówki producentów co do tego, jaka prędkość jest niezbędna do pracy z poszczególnymi materiałami, ale wiedza skąd się ona wzięła i jak ją samodzielnie sprawdzić jest bardzo przydatna podczas planowania pracy. Pozwala uniknąć błędów i skorygować na bieżąco wartości przez osobę odpowiedzialną za skrawanie.

Formularz kontaktowy


8 + 9 =


Wypełnienie formularza oznacza, że podane w nim dane osobowe będą przetwarzane w celu udzielenia odpowiedzi, jeśli Twoje pytanie będzie odnosić się do naszych usług w odpowiedzi możemy przedstawić Ci ofertę.