Programowanie maszyn CNC jest jednym z głównych zadań wykwalifikowanego specjalisty, który wprowadza do urządzenia skomplikowany kod. Oprogramowanie umożliwia takie ustawienie urządzeń elektronicznych, by wykonywały żądane przez operatora zadania. Obrabiarka może być odpowiedzialna między innymi za frezowanie i toczenie CNC.

Maszyny CNC są kodowane z wykorzystaniem określonego formatu i języka. Celem tego procesu jest optymalizacja produkcji poprzez jej usprawnienie i skrócenie czasu potrzebnego na wytworzenie materiałów. W jaki sposób wykonuje się programowanie CNC?

Programowanie maszyn CNC — na czym dokładnie polega?

Numeryczne programowanie maszyn CNC nie należy do najłatwiejszych czynności i powinno być wykonane przez osobę o dużym doświadczeniu i znajomości działania obrabiarek. W jaki zatem sposób zaprogramować maszynę, by jej funkcjonowanie było w pełni prawidłowe? Najważniejszy element to wykonanie wskazanego oprogramowania samodzielnie lub zastosowanie pomocniczych narzędzi znacznie ułatwiających cały proces. Niezależnie od opcji, w której zostanie zrealizowane programowanie maszyn CNC, na uwadze powinno się mieć przede wszystkim optymalizację czasu produkcji.

Dwa sposoby programowania — ręczne i automatyczne

Programowanie CNC może być przeprowadzone z zastosowaniem jednej z dwóch możliwości. Wyróżnia się tutaj:

  • programowanie ręczne — polega na wdrożeniu tzw. kodu CN wyłącznie, gdy występuje konieczność obróbki mniej skomplikowanych części. Przydatne są tu poradniki, tablice i parametry skrawania,
  • programowanie automatyczne — wykorzystywane przy produkcji części o większej złożoności kształtów i bardziej skomplikowanym układzie. Zdecydowanie łatwiej i szybciej będzie przebiegać praca, kiedy maszyny CNC zostaną zaprogramowane w automatyczny sposób. By z jeszcze większą precyzją wykonać obróbkę metali, warto zastosować zintegrowane systemy CAD/CAM. Pomogą one zarówno w procesie, jakim jest programowanie CNC, jak i w utworzeniu dokładnego projektu.

Wyróżnia się również tzw. programowanie dialogowe, jednak ze względu na zbliżone wartości można je przypisać do obu opcji. Programuje się w nim pełne cykle obróbkowe, bezpośrednio na układzie sterowania. Nie ulega wątpliwości, że programowanie maszyn CNC jest istotne do prawidłowego funkcjonowania urządzenia. Warto tu zdać się na wiedzę i kwalifikacje specjalistów w tych fachu.

Jeśli poszukują Państwo specjalistycznego doradztwa i obsługi, możemy zaproponować między innymi fachowe programowanie maszyn CNC. Nasze profesjonalne usługi obejmują także inne działania na przykład.:

W RL CNC używamy maszyn wysokiej klasy, dzięki czemu obróbka metali wykonana jest z największą starannością i dbałością o szczegóły. W celu skorzystania z oferty prosimy o kontakt z naszymi doradcami, którzy przedstawią szczegóły. Obróbka CNC to wariant szczególnie polecany firmom z sektora przemysłu metalurgicznego i stalowego. Zapraszamy do współpracy!

Formularz kontaktowy


9 + 12 =


Wypełnienie formularza oznacza, że podane w nim dane osobowe będą przetwarzane w celu udzielenia odpowiedzi, jeśli Twoje pytanie będzie odnosić się do naszych usług w odpowiedzi możemy przedstawić Ci ofertę.