Inżynieria odwrotna umożliwia precyzyjne projektowanie części maszyn – szczególnie tych, które są już niedostępne lub ich uzyskanie jest utrudnione. Zastosowanie odwrotnej inżynierii jest skutecznym sposobem na odwzorowanie oryginału, jednocześnie dając przestrzeń do wprowadzenia modyfikacji, dzięki którym maszyna będzie sprawniejsza. Przekonaj się, jak wygląda projektowanie części maszyn w praktyce oraz dlaczego jego nieodłączną częścią jest dzisiaj wspomaganie komputerowe (CAD – ang. Computer Aided Design).

Jak wygląda projektowanie części maszyn krok po kroku?

Projektowanie części maszyn jest procesem złożonym, dlatego do jego przeprowadzenia jest niezbędna grupa techniczna, czyli zespół specjalistów w zakresie konstrukcji poszczególnych elementów i maszyn, technologii ich wytwarzania, optymalizacji procesów produkcyjnych oraz zarządzania projektami. Celem ich pracy jest obniżenie kosztów wytwarzania części poprzez tworzenie nowych rozwiązań technologicznych lub udoskonalenie dotychczasowych. Poniżej znajdziesz informacje, jak krok po kroku przebiega projektowanie podzespołów.

  1. Zebranie danych wejściowych – pierwszym etapem projektowania części maszyn jest zgromadzenie danych od klienta. To może być pomysł lub istniejąca już dokumentacja detalu, który klient chce powielić. Dokumenty są podstawą do zastosowania inżynierii odwrotnej, która umożliwia stworzenie cyfrowego modelu części.
  2. Precyzyjny pomiar – kompleksowy pomiar za pomocą maszyny pomiarowej umożliwia precyzyjne określenie geometrii detalu. W ten sposób odbywa się doprecyzowanie danych wejściowych, co jest kluczowe dla dalszych etapów projektowania.
  3. Projektowanie CAD – ostatnim etapem projektowania części maszyn jest wizualizacja i optymalizacja, dzięki którym powstaje model 3D. Grupa techniczna wykorzystuje do tego specjalistyczne programy CAD, a także programy wspierające proces programowania obrabiarek CNC, dzięki którym możliwa jest obróbka skrawaniem (w tym obróbka metali).

Gotowy, wirtualny model części przedstawiany jest klientowi do weryfikacji – jeżeli projekt części maszyny zostaje zaakceptowany, można przejść do wykonania prototypu. Wówczas następuje badanie produktu, który poddawany jest testom w symulowanych warunkach pracy danego podzespołu. Ten etap umożliwia wprowadzenie modyfikacji i optymalizację parametrów, zanim dokumentacja techniczna zostanie ostatecznie przekazana do działu produkcyjnego. Jeżeli badanie produktu zostanie pomyślnie zakończone, a klient ponownie zaakceptuje projekt, konieczne jest opracowanie kompletnej dokumentacji technicznej. Na podstawie zgromadzonych danych dział produkcyjny wytwarza daną część.

 

RL CNC – firma specjalizująca się w projektowaniu części maszyn

Projektowanie CAD jest nieodłącznym elementem procesu tworzenia części maszyn – RL CNC to narzędziownia, która oferuje usługi w zakresie wytwarzania podzespołów, między innymi wykorzystując do tego programy CAD. Od wczesnych etapów projektowania przeprowadzamy różnego rodzaju symulacje, co pozwala nam dopracować model w każdym detalu. Efekty naszej pracy konsultujemy z klientem, dzięki czemu przed przekazaniem dokumentacji do działu produkcyjnego, można nanieść niezbędne poprawki. Umiejętne projektowanie części maszyn sprawia, że osiągamy doskonałą jakość wytwarzanych podzespołów.

Polecamy:

Zobacz również inne wpisy:

Oprogramowanie w firmie RL CNC cz.3 (Draftsight)

DraftSight to profesjonalny program do produkcji CNC oraz projektowania 2D i 3D. Pozwala na tworzenie, edycję i wyświetlanie plików DWG i DXF. Dzięki interfejsowi zbliżonemu do innych oprogramowań typu CAD, użytkownicy nie mają problemu z szybkim opanowaniem pracy na nim. Nasza firma korzysta z niego podczas przygotowywania procesów obróbki metali. 

Oprogramowanie w firmie RL CNC cz.2 (Siemens NX CAM)

Siemens NX CAM to jeden z modułów wchodzących w skład oprogramowania NX (CAD/CAM/CAE) – narzędzia ułatwiającego współpracę między projektantami, inżynierami i produkcją. Jego głównym zadaniem jest wygenerowanie kodu NC służącego do sterowania maszyną. Ponadto usprawnia programowanie maszyn sterowanych numerycznie. Jest to jeden z programów do CNC, który wykorzystujemy podczas wykonywanej przez nas obróbki metali.

Oprogramowanie w firmie RL CNC cz.1 (Siemens NX CAD)

Program NX Siemens CAD to jedno z narzędzi oprogramowania NX służące do projektowania wspomaganego komputerowo. Dzięki zastosowaniu Siemens NX współpraca między projektantami, inżynierami i produkcją jest łatwiejsza, gdyż zawiera on zintegrowane funkcje zarządzania danymi (CAD/CAM/CAE). Jego użycie pozwala znacznie skrócić czas programowania, a przez to również naszej obróbki metali.

Rodzaje obróbki metali nieżelaznych

Obróbka metali nieżelaznych umożliwia tworzenie wielu ważnych elementów. To proces, który pozwala na zmianę kształtu obrabianego materiału dzięki oddzieleniu poszczególnych fragmentów lub wywarcie nacisku mechanicznego. Zachęcamy do zapoznania się z naszym artykułem,...

Rodzaje obróbki stali

Osoby działające w branży przemysłowej z pewnością nie raz spotkały się z terminem obróbka metali. Jakie są zatem rodzaje obróbki metali i na czym dokładnie polega sam proces obróbki? Postaramy się w przystępny sposób wyjaśnić owo zagadnienie. Wszystkich zainteresowanych zapraszamy do lektury naszego artykułu.

Na czym polega obróbka otworów?

Obróbka otworów to proces technologiczny realizowany bardzo często, ponieważ znajdziemy je w większości produkowanych przedmiotów. Elementy stworzone z metali potrzebują precyzyjnej obróbki, która pozwoli nadać im właściwą formę, jak również polepszyć trwałość materiału. W tym celu stosowane są różne sposoby z zakresu obróbki ubytkowej. 

Rodzaje maszyn CNC

Maszyny CNC umożliwiają szybkie oraz precyzyjne otrzymywanie powtarzalnych kształtów. Jakie mamy rodzaje obrabiarek CNC i do czego można je wykorzystać? Więcej na ten temat dowiecie się z naszego artykułu – zachęcamy do przeczytania wszystkich zainteresowanych.

Co oznacza skrót CNC?

Skrót CNC znany jest wielu osobom, natomiast nie każdy wie, co dokładnie oznacza. Obecnie obróbka materiałów realizowana jest przeważnie przez zaprogramowany przez specjalistów sprzęt – zaliczamy do niego maszyny CNC. Jeżeli chcecie dowiedzieć się więcej na temat, zapraszamy do kontynuacji lektury naszego artykułu!

Optymalne zarządzanie jakością – ISO 9001

Certyfikacja mobilizuje do działań na rzecz klienta i ciągłego doskonalenia, zapewnia firmom stały rozwój oraz zadowolenie klientów. ZOBACZ CERTYFIKAT ISO 9001 System zarządzania jakością certyfikowany zgodnie z ISO 9001 określa, kto jest odpowiedzialny za...

Co to jest obrabiarka CNC? Jakie są jej zalety?

Wydajność, szybkość i niższe koszty produkcji to cechy pożądane w przemyśle. Zalety obrabiarek CNC są liczne i pozwalają na osiągnięcie wszystkich tych cech. Obróbka skrawaniem CNC czy frezowanie CNC to ekonomiczne usługi, znajdujące zastosowanie w wielu branżach, od medycznej po przemysłową. Z tego artykułu dowiesz się, czym jest obrabiarka CNC i jakie ma cechy.