Maszyny CNC umożliwiają szybkie oraz precyzyjne otrzymywanie powtarzalnych kształtów. Jakie mamy rodzaje obrabiarek CNC i do czego można je wykorzystać? Więcej na ten temat dowiecie się z naszego artykułu – zachęcamy do przeczytania wszystkich zainteresowanych.

Czym są maszyny CNC?

Obecnie urządzenia CNC (Computerized Numerical Control) stosuje się bardzo powszechnie podczas obróbki materiałów, takich jak metal, drewno, tworzywa syntetyczne, a także szkło. Dzięki sterowanym cyfrowo układom, zapewniają doskonałą precyzję wykonania oraz znakomite odwzorowywanie wybranych kształtów. Do maszyn CNC zaliczamy przeważnie tokarki, frezarki i elektrodrążarki. Ręczne ustawianie maszyny nie byłoby w stanie zapewnić takich rezultatów jak układy sterowane cyfrowo.

Jakie są rodzaje obrabiarek CNC?

Poniżej przedstawiamy rodzaje maszyn CNC do metalu, które podzielono ze względu na różne kryteria – m.in. przeznaczenie, skalę automatyzacji oraz konstrukcję.

Przeznaczenie:

 • o ogólnym przeznaczeniu – wykorzystywane do różnych prac. Ich uniwersalność pozwala stosować je we wszystkich gałęziach przemysłu;
 • specjalne – używa się ich w przypadku zadań opartych na realizacji jednej, powtarzalnej operacji albo seryjnej obróbki identycznych przedmiotów;
 • specjalizowane – za ich pomocą wykonasz prace w węższym zakresie (można tu wymienić frezarki, tokarki itp.). Dostosowane pod względem technologicznym do realizacji określonych działań, przykładowo do obróbki otworów albo frezowania.

Skala automatyzacji:

 • automatyczne;
 • półautomatyczne;
 • obsługiwane ręczne/za pomocą programu sterującego.

Poziom precyzji obróbki:

 • wysoko dokładne;
 • o zwykłej dokładności.

Sposób obróbki:

 • wiertarki;
 • szlifierki;
 • frezarki;
 • tokarki.

Konstrukcja – tutaj wyróżniamy obrabiarki:

 • pionowe;
 • poziome;
 • bębnowe;
 • karuzelowe;
 • jednostojakowe;
 • dwustojakowe;
 • jednowrzecionowe;
 • wielowrzecionowe.

RL CNC – sprawdzone usługi związane z obróbką materiałów

Różne rodzaje obrabiarek CNC pozwalają na wykonywanie dokładnych oraz komfortowych prac. Firma RL CNC posiada wysokiej klasy sprzęt, który umożliwia realizację rzetelnych usług. To grono specjalistów wykonujących prace, takie jak obróbka CNC, w tym frezowanie CNC oraz toczenie CNC. Firma podczas swoich działań kładzie nacisk na jakość wyrobów, terminowość wykonania oraz nieustanny rozwój.

Narzędziownia RL CNC istnieje na rynku od 2009 roku i od początku swojej pracy wyróżnia się niezwykłym zaangażowaniem oraz zamiłowaniem do branży. Ciągłe podnoszenie kwalifikacji pracowników oraz otwartość na nowe rozwiązania, pozwala na dostosowanie się do zmieniających się potrzeb Klienta. Korzystający z naszych usług, mają zapewnione pełne wsparcie na każdym etapie produkcji. Bardzo istotne jest dla nas indywidualne podejście do Klienta. Jeśli interesuje Cię profesjonalna obróbka metali, koniecznie skontaktuj się z RL CNC.

Zobacz również inne wpisy:

Rodzaje obróbki tworzyw sztucznych

Obróbka tworzyw sztucznych polega na usuwaniu we właściwych miejscach zbędnego naddatku materiału z produktu. Jej metody mogą być różne, na przykład wycinanie elementów z arkusza za pomocą lasera lub wody pod ciśnieniem. Może to być także obróbka CNC, w tym frezowanie CNC, czyli usuwanie materiału z bloku przy pomocy frezarki aż do osiągnięcia zamierzonego kształtu. W artykule omówimy podstawowe metody obróbki skrawaniem tworzyw sztucznych. 

Procesy technologiczne w firmach (trendy w 2021-22r.)

Nowoczesne procesy technologiczne oferują całkiem nowe możliwości, które można wykorzystywać podczas konwencjonalnej produkcji. Dotyczy to również obróbki CNC. Nowe rozwiązania zwiększają wydajność, precyzję wykonania, obniżają koszty operacyjne, a także są proekologiczne. Współczesna obróbka metali różni się znacząco od tej tradycyjnej, wykonywanej ręcznie przy pomocy tokarek czy frezarek. W artykule przedstawiamy najnowsze trendy w procesach produkcyjnych, które będą mieć wpływ na rozwój metod obróbki skrawaniem, takich jak np. frezowanie CNC. 

Oprogramowanie w firmie RL CNC cz.3 (Draftsight)

DraftSight to profesjonalny program do produkcji CNC oraz projektowania 2D i 3D. Pozwala na tworzenie, edycję i wyświetlanie plików DWG i DXF. Dzięki interfejsowi zbliżonemu do innych oprogramowań typu CAD, użytkownicy nie mają problemu z szybkim opanowaniem pracy na nim. Nasza firma korzysta z niego podczas przygotowywania procesów obróbki metali. 

Oprogramowanie w firmie RL CNC cz.2 (Siemens NX CAM)

Siemens NX CAM to jeden z modułów wchodzących w skład oprogramowania NX (CAD/CAM/CAE) – narzędzia ułatwiającego współpracę między projektantami, inżynierami i produkcją. Jego głównym zadaniem jest wygenerowanie kodu NC służącego do sterowania maszyną. Ponadto usprawnia programowanie maszyn sterowanych numerycznie. Jest to jeden z programów do CNC, który wykorzystujemy podczas wykonywanej przez nas obróbki metali.

Oprogramowanie w firmie RL CNC cz.1 (Siemens NX CAD)

Program NX Siemens CAD to jedno z narzędzi oprogramowania NX służące do projektowania wspomaganego komputerowo. Dzięki zastosowaniu Siemens NX współpraca między projektantami, inżynierami i produkcją jest łatwiejsza, gdyż zawiera on zintegrowane funkcje zarządzania danymi (CAD/CAM/CAE). Jego użycie pozwala znacznie skrócić czas programowania, a przez to również naszej obróbki metali.

Rodzaje obróbki metali nieżelaznych

Obróbka metali nieżelaznych umożliwia tworzenie wielu ważnych elementów. To proces, który pozwala na zmianę kształtu obrabianego materiału dzięki oddzieleniu poszczególnych fragmentów lub wywarcie nacisku mechanicznego. Zachęcamy do zapoznania się z naszym artykułem,...

Rodzaje obróbki stali

Osoby działające w branży przemysłowej z pewnością nie raz spotkały się z terminem obróbka metali. Jakie są zatem rodzaje obróbki metali i na czym dokładnie polega sam proces obróbki? Postaramy się w przystępny sposób wyjaśnić owo zagadnienie. Wszystkich zainteresowanych zapraszamy do lektury naszego artykułu.

Na czym polega obróbka otworów?

Obróbka otworów to proces technologiczny realizowany bardzo często, ponieważ znajdziemy je w większości produkowanych przedmiotów. Elementy stworzone z metali potrzebują precyzyjnej obróbki, która pozwoli nadać im właściwą formę, jak również polepszyć trwałość materiału. W tym celu stosowane są różne sposoby z zakresu obróbki ubytkowej. 

Rodzaje maszyn CNC

Maszyny CNC umożliwiają szybkie oraz precyzyjne otrzymywanie powtarzalnych kształtów. Jakie mamy rodzaje obrabiarek CNC i do czego można je wykorzystać? Więcej na ten temat dowiecie się z naszego artykułu – zachęcamy do przeczytania wszystkich zainteresowanych.

Co oznacza skrót CNC?

Skrót CNC znany jest wielu osobom, natomiast nie każdy wie, co dokładnie oznacza. Obecnie obróbka materiałów realizowana jest przeważnie przez zaprogramowany przez specjalistów sprzęt – zaliczamy do niego maszyny CNC. Jeżeli chcecie dowiedzieć się więcej na temat, zapraszamy do kontynuacji lektury naszego artykułu!