Frezowanie należy do jednej z najczęściej wykorzystywanych metod obróbki skrawaniem, dlatego warto znać poszczególne rodzaje frezów, czyli narzędzi wieloostrzowych. Klasyfikacji dokonuje się między innymi według takich kryteriów jak kształt, geometria ostrzy oraz materiał, z którego zostały wykonane frezy. Frezowanie jest obróbką ubytkową, a głównym ruchem narzędzia jest ruch obrotowy dookoła własnej osi – metoda stosowana jest do obróbki płaszczyzn, wykonywania kół zębatych i rowków oraz przy nacinaniu gwintów. Dostępne są różne rodzaje frezów, a zadaniem specjalisty jest wybór odpowiedniego, który pozwoli osiągnąć oczekiwane efekty. W dzisiejszym wpisie prezentujemy standardowy podział frezów.

Rodzaje narzędzi frezarskich

Frezowanie wymaga odpowiedniego zaplecza technicznego – od tego, po jaki rodzaj frezów sięgniesz, zależy jakość produktu końcowego, który będzie prezentowany klientowi. Obróbka skrawaniem wiąże się z precyzją działań, a ta z kolei zobowiązuje nie tylko do wysokich kwalifikacji wykonawcy, ale również użycia narzędzi wysokiej jakości. Podstawowy podział frezów jest taki sam jak w przypadku innych narzędzi skrawających:

 • frezy normalne – objęte normami krajowymi, służą między innymi do obróbki płaszczyzn, rowków, gwintów oraz uzębień;
 • frezy specjalne – wykonywane na zamówienie i stosowane przede wszystkim w produkcji masowej i wielkoseryjnej do obróbki przedmiotów o niestandardowych powierzchniach. Określane mianem frezów kształtowych, posiadają zarys odpowiadający kształtowi obrabianej powierzchni.

Frezy są zróżnicowane nie bez powodu – wybór odpowiedniego rodzaju frezu zapewnia pożądany rozmiar, kształt i chropowatość obrabianego przedmiotu. W dalszej części artykułu przedstawiamy szczegółowy podział frezów, który potwierdza nieograniczone wręcz możliwości w zakresie obróbki metalu i innych materiałów.

Podział ze względu na przeznaczenie frezów

Wyróżnia się również rodzaje frezów ze względu na ich zastosowanie – wśród narzędzi skrawających znajdziesz frezy:

 • do obróbki powierzchni płaskich – frezy walcowe, frezy walcowo-czołowe oraz głowice frezarskie,
 • do rowków prostokątnych – frezy tarczowe jedno- lub trzystronne palcowe,
 • do rowków kątowych – frezy kątowe symetryczne, niesymetryczne bądź jednostronne,
 • do gwintów – frezy jedno- lub wieloostrzowe,
 • do kół zębatych – frezy krążkowe lub ślimakowe.

Podział frezów ze względu na materiał ostrza

 • Frezy ze stali stopowych
 • Frezy ze stali szybkotnących:
  • frezy jednolite,
  • frezy zgrzewane stykowo,
  • frezy z wymiennymi, wstawianymi ostrzami.
 • Frezy z płytkami z węglików spiekanych – rozróżniane ze względu na sposób łączenia ostrza z korpusem freza:
  • frezy z płytkami przylutowanymi,
  • frezy z płytkami mocowanymi mechanicznie,
  • frezy z wkładkami ze stali konstrukcyjnej, które mocuje się mechanicznie i są zaopatrzone w przylutowane płytki z węglików spiekanych.

Podział ze względu na sposób mocowania

 • Frezy nasadzane – w korpusie frezy znajduje się otwór służący do osadzenia na trzpieniu frezarskim
 • Frezy trzpieniowe – części robocza i chwytowa stanowią całość, która jest mocowana w gnieździe wrzeciona obrabiarki (bezpośrednio) lub w tulei redukcyjnej (pośrednio)

Na czym polega frezowanie CNC i dlaczego jest tak popularne

Podział ze względu na kierunek pracy

W obu przypadkach kierunek skrawania dotyczy obserwatora patrzącego od strony mocowania, jednak w przypadku:

 • frezów prawotnących kierunek skrawania jest zgodny z ruchem wskazówek zegara,
 • frezów lewotnących kierunek skrawania jest przeciwny do ruchu wskazówek zegara.

Podział ze względu na rodzaj ostrzy

 • Frezy z ostrzami ścinowymi – jednościnowymi, dwuścinowymi lub z grzbietem krzywoliniowym
 • Frezy z ostrzami zataczanymi – po spirali bądź po linii prostej

Podsumowanie

Zaprezentowane rodzaje frezów i ich szerokie zastosowanie pokazują jak trudne zadanie mają do wykonania wykwalifikowani pracownicy, którzy odpowiadają za frezowanie. Obróbka metali oraz innych surowców (np. tworzyw sztucznych) wymaga specjalistycznej wiedzy, jakiego narzędzia użyć, aby uzyskać efekt oczekiwany przez klienta. Prawidłowy dobór jednego z typów frezów umożliwia precyzję i dokładną realizację zlecenia. Inne rodzaje frezów będą stosowane do metalu, inne zaś do tworzyw sztucznych czy aluminium. Firma, która wykorzystuje w swojej pracy różne typy frezów, jest w stanie zrealizować nawet najbardziej oryginalne i niestandardowe projekty. Warto o tym pamiętać, szukając wykonawcy – sprawdź narzędziownię RL CNC i przekonaj się, że nie tylko doskonale znamy podział frezów, ale potrafimy je umiejętnie wykonać.

Polecamy:

Zobacz również inne wpisy:

Oprogramowanie w firmie RL CNC cz.3 (Draftsight)

DraftSight to profesjonalny program do produkcji CNC oraz projektowania 2D i 3D. Pozwala na tworzenie, edycję i wyświetlanie plików DWG i DXF. Dzięki interfejsowi zbliżonemu do innych oprogramowań typu CAD, użytkownicy nie mają problemu z szybkim opanowaniem pracy na nim. Nasza firma korzysta z niego podczas przygotowywania procesów obróbki metali. 

Oprogramowanie w firmie RL CNC cz.2 (Siemens NX CAM)

Siemens NX CAM to jeden z modułów wchodzących w skład oprogramowania NX (CAD/CAM/CAE) – narzędzia ułatwiającego współpracę między projektantami, inżynierami i produkcją. Jego głównym zadaniem jest wygenerowanie kodu NC służącego do sterowania maszyną. Ponadto usprawnia programowanie maszyn sterowanych numerycznie. Jest to jeden z programów do CNC, który wykorzystujemy podczas wykonywanej przez nas obróbki metali.

Oprogramowanie w firmie RL CNC cz.1 (Siemens NX CAD)

Program NX Siemens CAD to jedno z narzędzi oprogramowania NX służące do projektowania wspomaganego komputerowo. Dzięki zastosowaniu Siemens NX współpraca między projektantami, inżynierami i produkcją jest łatwiejsza, gdyż zawiera on zintegrowane funkcje zarządzania danymi (CAD/CAM/CAE). Jego użycie pozwala znacznie skrócić czas programowania, a przez to również naszej obróbki metali.

Rodzaje obróbki metali nieżelaznych

Obróbka metali nieżelaznych umożliwia tworzenie wielu ważnych elementów. To proces, który pozwala na zmianę kształtu obrabianego materiału dzięki oddzieleniu poszczególnych fragmentów lub wywarcie nacisku mechanicznego. Zachęcamy do zapoznania się z naszym artykułem,...

Rodzaje obróbki stali

Osoby działające w branży przemysłowej z pewnością nie raz spotkały się z terminem obróbka metali. Jakie są zatem rodzaje obróbki metali i na czym dokładnie polega sam proces obróbki? Postaramy się w przystępny sposób wyjaśnić owo zagadnienie. Wszystkich zainteresowanych zapraszamy do lektury naszego artykułu.

Na czym polega obróbka otworów?

Obróbka otworów to proces technologiczny realizowany bardzo często, ponieważ znajdziemy je w większości produkowanych przedmiotów. Elementy stworzone z metali potrzebują precyzyjnej obróbki, która pozwoli nadać im właściwą formę, jak również polepszyć trwałość materiału. W tym celu stosowane są różne sposoby z zakresu obróbki ubytkowej. 

Rodzaje maszyn CNC

Maszyny CNC umożliwiają szybkie oraz precyzyjne otrzymywanie powtarzalnych kształtów. Jakie mamy rodzaje obrabiarek CNC i do czego można je wykorzystać? Więcej na ten temat dowiecie się z naszego artykułu – zachęcamy do przeczytania wszystkich zainteresowanych.

Co oznacza skrót CNC?

Skrót CNC znany jest wielu osobom, natomiast nie każdy wie, co dokładnie oznacza. Obecnie obróbka materiałów realizowana jest przeważnie przez zaprogramowany przez specjalistów sprzęt – zaliczamy do niego maszyny CNC. Jeżeli chcecie dowiedzieć się więcej na temat, zapraszamy do kontynuacji lektury naszego artykułu!

Optymalne zarządzanie jakością – ISO 9001

Certyfikacja mobilizuje do działań na rzecz klienta i ciągłego doskonalenia, zapewnia firmom stały rozwój oraz zadowolenie klientów. ZOBACZ CERTYFIKAT ISO 9001 System zarządzania jakością certyfikowany zgodnie z ISO 9001 określa, kto jest odpowiedzialny za...

Co to jest obrabiarka CNC? Jakie są jej zalety?

Wydajność, szybkość i niższe koszty produkcji to cechy pożądane w przemyśle. Zalety obrabiarek CNC są liczne i pozwalają na osiągnięcie wszystkich tych cech. Obróbka skrawaniem CNC czy frezowanie CNC to ekonomiczne usługi, znajdujące zastosowanie w wielu branżach, od medycznej po przemysłową. Z tego artykułu dowiesz się, czym jest obrabiarka CNC i jakie ma cechy.