Obróbka metali nieżelaznych umożliwia tworzenie wielu ważnych elementów. To proces, który pozwala na zmianę kształtu obrabianego materiału dzięki oddzieleniu poszczególnych fragmentów lub wywarcie nacisku mechanicznego. Zachęcamy do zapoznania się z naszym artykułem, jeśli chcecie dowiedzieć się więcej na temat obróbki metali nieżelaznych.

Rodzaje metali nieżelaznych

Metale nieżelazne podzielić można na dwie kategorie:

  • metale ciężkie – posiadające wysoki współczynnik topliwości, np. cyna, ołów, kadm, cynk oraz te trudno topliwe, takie jak kobalt, złoto, platyna, cyrkon albo bardzo ciężko topliwe – wolfram, tantal;
  • metale lekkie – łatwo topliwe (magnez, aluminium), trudno topliwe (tytan).

Na czym polega obróbka metali nieżelaznych?

Obróbka metali może być realizowana na różne sposoby. Najczęściej wykorzystywane rodzaje obróbki metali to cięcie, gięcie, skrawanie, tłoczenie, walcowanie, prasowanie, a także cięcie plazmowe oraz kucie. Wykonywana jest również obróbka cieplna metali nieżelaznych. Interesującym sposobem obróbki mechanicznej jest skrawanie – zalicza się do niego frezowanie, szlifowanie, toczenie, a także wiercenie. Dzięki tym procesom materiał może zyskać zamierzony kształt i rozmiar.

Zastosowanie metali nieżelaznych

Z metali nieżelaznych wyprodukować można blachy, elementy przeznaczone do podłączeń elektrycznych, wykorzystuje się je również w medycynie – tworzy się z nich narzędzia stosowane w trakcie przeprowadzanych operacji. Metale nieżelazne są bardzo ważne w wielu gałęziach przemysłu. Ich unikatowe właściwości pozwalają na produkcję wielu istotnych elementów. Trudno dziś wyobrazić sobie niektóre z przedmiotów wykonane z metali innych niż nieżelazne. Przykładowo dzięki aluminium możemy otrzymać bardzo trwałe, a jednocześnie lekkie konstrukcje. To materiał stosowany m.in. do produkcji ram rowerów.

Jakiej obróbce można poddawać aluminium?

Aluminum to metal nieżelazny, którego używa się do produkcji różnego typu aparatury chemicznej, przewodów elektrycznych, a także do wyrobów codziennego użytku. Stosowany w przemyśle lotniczym, transporcie, budowie maszyn. Aluminium posiada niezwykłe właściwości. Jest plastyczne i dobrze przewodzi ciepło oraz prąd. Wytrzymałe na korozję, działanie wody, związki azotowe oraz kwasy organiczne.

Obróbka CNC aluminium jest możliwa, natomiast powinna być realizowana przez specjalistów posiadających profesjonalny park maszynowy. W trakcie obróbki aluminium trzeba schładzać, a jednocześnie kontrolować, by tworzące się wióry nie zblokowały narzędzia skrawającego. Z pomocą techniki CNC podczas skrawania aluminium, wykorzystuje się komputerowo sterowane narzędzia skrawające połączone z układem chłodzenia i spłukiwania wiórów.

RL CNC – profesjonalna obróbka metali nieżelaznych

RL CNC to narzędziownia z doświadczeniem, dla której dostarczanie wyrobów najwyższej jakości jest priorytetem. Warto skontaktować się z firmą, jeśli interesuje Cię profesjonalna obróbka metali. Nasz zespół cały czas się rozwija, by móc doskonalić swoje działania. Mamy świadomość, że rynek jest coraz bardziej wymagający, a my staramy się maksymalnie dostosować do potrzeb naszych klientów. Zapewniamy różnorodność obrabianych materiałów oraz usług.

Do obszaru naszej działalności należy obróbka CNC, w tym frezowanie CNC. Nasz nowoczesny park maszynowy pozwala na tworzenie wytrzymałych oraz funkcjonalnych narzędzi.

Zobacz również inne wpisy:

Oprogramowanie w firmie RL CNC cz.3 (Draftsight)

DraftSight to profesjonalny program do produkcji CNC oraz projektowania 2D i 3D. Pozwala na tworzenie, edycję i wyświetlanie plików DWG i DXF. Dzięki interfejsowi zbliżonemu do innych oprogramowań typu CAD, użytkownicy nie mają problemu z szybkim opanowaniem pracy na nim. Nasza firma korzysta z niego podczas przygotowywania procesów obróbki metali. 

Oprogramowanie w firmie RL CNC cz.2 (Siemens NX CAM)

Siemens NX CAM to jeden z modułów wchodzących w skład oprogramowania NX (CAD/CAM/CAE) – narzędzia ułatwiającego współpracę między projektantami, inżynierami i produkcją. Jego głównym zadaniem jest wygenerowanie kodu NC służącego do sterowania maszyną. Ponadto usprawnia programowanie maszyn sterowanych numerycznie. Jest to jeden z programów do CNC, który wykorzystujemy podczas wykonywanej przez nas obróbki metali.

Oprogramowanie w firmie RL CNC cz.1 (Siemens NX CAD)

Program NX Siemens CAD to jedno z narzędzi oprogramowania NX służące do projektowania wspomaganego komputerowo. Dzięki zastosowaniu Siemens NX współpraca między projektantami, inżynierami i produkcją jest łatwiejsza, gdyż zawiera on zintegrowane funkcje zarządzania danymi (CAD/CAM/CAE). Jego użycie pozwala znacznie skrócić czas programowania, a przez to również naszej obróbki metali.

Rodzaje obróbki metali nieżelaznych

Obróbka metali nieżelaznych umożliwia tworzenie wielu ważnych elementów. To proces, który pozwala na zmianę kształtu obrabianego materiału dzięki oddzieleniu poszczególnych fragmentów lub wywarcie nacisku mechanicznego. Zachęcamy do zapoznania się z naszym artykułem,...

Rodzaje obróbki stali

Osoby działające w branży przemysłowej z pewnością nie raz spotkały się z terminem obróbka metali. Jakie są zatem rodzaje obróbki metali i na czym dokładnie polega sam proces obróbki? Postaramy się w przystępny sposób wyjaśnić owo zagadnienie. Wszystkich zainteresowanych zapraszamy do lektury naszego artykułu.

Na czym polega obróbka otworów?

Obróbka otworów to proces technologiczny realizowany bardzo często, ponieważ znajdziemy je w większości produkowanych przedmiotów. Elementy stworzone z metali potrzebują precyzyjnej obróbki, która pozwoli nadać im właściwą formę, jak również polepszyć trwałość materiału. W tym celu stosowane są różne sposoby z zakresu obróbki ubytkowej. 

Rodzaje maszyn CNC

Maszyny CNC umożliwiają szybkie oraz precyzyjne otrzymywanie powtarzalnych kształtów. Jakie mamy rodzaje obrabiarek CNC i do czego można je wykorzystać? Więcej na ten temat dowiecie się z naszego artykułu – zachęcamy do przeczytania wszystkich zainteresowanych.

Co oznacza skrót CNC?

Skrót CNC znany jest wielu osobom, natomiast nie każdy wie, co dokładnie oznacza. Obecnie obróbka materiałów realizowana jest przeważnie przez zaprogramowany przez specjalistów sprzęt – zaliczamy do niego maszyny CNC. Jeżeli chcecie dowiedzieć się więcej na temat, zapraszamy do kontynuacji lektury naszego artykułu!

Optymalne zarządzanie jakością – ISO 9001

Certyfikacja mobilizuje do działań na rzecz klienta i ciągłego doskonalenia, zapewnia firmom stały rozwój oraz zadowolenie klientów. ZOBACZ CERTYFIKAT ISO 9001 System zarządzania jakością certyfikowany zgodnie z ISO 9001 określa, kto jest odpowiedzialny za...

Co to jest obrabiarka CNC? Jakie są jej zalety?

Wydajność, szybkość i niższe koszty produkcji to cechy pożądane w przemyśle. Zalety obrabiarek CNC są liczne i pozwalają na osiągnięcie wszystkich tych cech. Obróbka skrawaniem CNC czy frezowanie CNC to ekonomiczne usługi, znajdujące zastosowanie w wielu branżach, od medycznej po przemysłową. Z tego artykułu dowiesz się, czym jest obrabiarka CNC i jakie ma cechy.