Osoby działające w branży przemysłowej z pewnością nie raz spotkały się z terminem obróbka metali. Jakie są zatem rodzaje obróbki metali i na czym dokładnie polega sam proces obróbki? Postaramy się w przystępny sposób wyjaśnić owo zagadnienie. Wszystkich zainteresowanych zapraszamy do lektury naszego artykułu.

Co to jest obróbka metali?

Na obróbkę metalu składa się wiele procesów zmieniających obrabiany materiał pod względem wymiarów i gramatury. Najprostszy podział dotyczący rodzajów obróbki metalu to cięcie, formowanie i łączenie. To na nich bazują inne procesy. Często jako podstawowe procesy podaje się skrawanie, obróbkę plastyczną, obróbkę chemiczną i cieplną. W gruncie rzeczy są one dodatkowymi procesami, które zmieniają właściwości metalu.

Rodzaje obróbki metali

Po zapoznaniu się z podstawowym podziałem rodzajów obróbki metali, możemy przejść do bardziej szczegółowych.

Proces cięcia – stosowany do rozdzielania materiału, można go sklasyfikować w następujący sposób:

  1. obróbka metali na zimno – w jej trakcie tworzy się materiał ubytkowy (nazywany również obróbką ubytkową). Zalicza się do niej frezowanie CNC, toczenie, struganie, dłutowanie, wiercenie;
  2. obróbka termiczna – tutaj do cięcia dochodzi przez odparowanie albo wytopienie materiału. Jest to wycinanie laserowe i cięcie gazem;
  3. obróbka pozostała – to wszystkie procesy, których nie możemy zakwalifikować do tych powyżej. Jako przykład niech posłuży obróbka chemiczno-ścierna.

Proces formowania – to plastyczna obróbka, której celem jest osiągnięcie zaplanowanego kształtu oraz wymiarów poprzez działanie sił z zewnątrz. Można podzielić ją także na podprocesy, czyli:

  1. walcowanie – realizowane z pomocą walcarek – tutaj materiał kształtuje się dzięki obracaniu między rolkami, walcami oraz tarczami;
  2. ciągnienie – wykorzystywane w przypadku formowania drutu albo pręta. Proces zachodzi przy działaniu siły osiowej, wywoływanej przez ciągarkę;
  3. kucie – to sposób formowania metalu na gorąco, zachodzi podczas uderzenia albo nacisku, np. poprzez młot lub walcarki kuźnicze.
  4. wyciskanie – dochodzi do niego pod wpływem nacisku właściwego narzędzia – stempla i matrycy;
  5. tłoczenie – to procesy technologiczne obróbki plastycznej przebiegające przeważnie na zimno. Zachodzą dzięki narzędziom, takim jak tłoczniki na specjalistycznych prasach mechanicznych i hydraulicznych.

Łączenie metalu, które rozdzielamy na dwie kategorie:

  1. połączenia rozłączne – można je wiele razy montować i rozmontowywać. Są to połączenia wciskowe, kołkowe, sworzniowe, wpistowe i gwintowe.
  2. nierozłączne – połączenia stałe, w tym przypadku podczas próby rozłączenia dochodzi do uszkodzenia albo zniszczenia łączonych elementów. Można wymienić tu metody, takie jak nitowanie pośrednie i bezpośrednie, połączenia za pomocą łapek, połączenie poprzez zawalcowanie oraz zawinięcie, połączenie zgrzewane, spawanie i lutowanie.

Istnieje możliwość rozdzielenia ich jeszcze bardziej szczegółowo, jednak podstawowy podział rodzajów obróbki metalu wygląda w przedstawiony powyżej sposób.

RL CNC – rzetelne usługi

Firma RL CNC to zespół profesjonalistów w zakresie obróbki skrawaniem. Do obszaru naszej działalności należy obróbka stali (wszystkich gatunków), w tym obróbka CNC stali nierdzewnej, a także obróbka metali nieżelaznych i tworzyw sztucznych. Lata doświadczenia i duża wiedza merytoryczna pozwalają nam świadczyć rzetelne usługi. Do każdego zlecenia podchodzimy z pełnym zaangażowaniem, jesteśmy precyzyjni oraz terminowi. Z oferty RL CNC korzystają firmy z branż przemysłu ciężkiego, spożywczego, chemicznego, a także farmaceutycznego. Klienci mogą liczyć na nasze wsparcie na każdym z etapów produkcji. Dysponujemy wysokiej klasy sprzętem opartym na najnowocześniejszych rozwiązaniach technologicznych. Podczas pracy jesteśmy elastyczni i kreatywni – dobry kontakt z klientem to dla nas priorytet.

Jeśli interesuje Cię fachowa obróbka CNC, taka jak toczenie czy frezowanie stali CNC, zgłoś się do nas.

Zobacz również inne wpisy:

Oprogramowanie w firmie RL CNC cz.3 (Draftsight)

DraftSight to profesjonalny program do produkcji CNC oraz projektowania 2D i 3D. Pozwala na tworzenie, edycję i wyświetlanie plików DWG i DXF. Dzięki interfejsowi zbliżonemu do innych oprogramowań typu CAD, użytkownicy nie mają problemu z szybkim opanowaniem pracy na nim. Nasza firma korzysta z niego podczas przygotowywania procesów obróbki metali. 

Oprogramowanie w firmie RL CNC cz.2 (Siemens NX CAM)

Siemens NX CAM to jeden z modułów wchodzących w skład oprogramowania NX (CAD/CAM/CAE) – narzędzia ułatwiającego współpracę między projektantami, inżynierami i produkcją. Jego głównym zadaniem jest wygenerowanie kodu NC służącego do sterowania maszyną. Ponadto usprawnia programowanie maszyn sterowanych numerycznie. Jest to jeden z programów do CNC, który wykorzystujemy podczas wykonywanej przez nas obróbki metali.

Oprogramowanie w firmie RL CNC cz.1 (Siemens NX CAD)

Program NX Siemens CAD to jedno z narzędzi oprogramowania NX służące do projektowania wspomaganego komputerowo. Dzięki zastosowaniu Siemens NX współpraca między projektantami, inżynierami i produkcją jest łatwiejsza, gdyż zawiera on zintegrowane funkcje zarządzania danymi (CAD/CAM/CAE). Jego użycie pozwala znacznie skrócić czas programowania, a przez to również naszej obróbki metali.

Rodzaje obróbki metali nieżelaznych

Obróbka metali nieżelaznych umożliwia tworzenie wielu ważnych elementów. To proces, który pozwala na zmianę kształtu obrabianego materiału dzięki oddzieleniu poszczególnych fragmentów lub wywarcie nacisku mechanicznego. Zachęcamy do zapoznania się z naszym artykułem,...

Rodzaje obróbki stali

Osoby działające w branży przemysłowej z pewnością nie raz spotkały się z terminem obróbka metali. Jakie są zatem rodzaje obróbki metali i na czym dokładnie polega sam proces obróbki? Postaramy się w przystępny sposób wyjaśnić owo zagadnienie. Wszystkich zainteresowanych zapraszamy do lektury naszego artykułu.

Na czym polega obróbka otworów?

Obróbka otworów to proces technologiczny realizowany bardzo często, ponieważ znajdziemy je w większości produkowanych przedmiotów. Elementy stworzone z metali potrzebują precyzyjnej obróbki, która pozwoli nadać im właściwą formę, jak również polepszyć trwałość materiału. W tym celu stosowane są różne sposoby z zakresu obróbki ubytkowej. 

Rodzaje maszyn CNC

Maszyny CNC umożliwiają szybkie oraz precyzyjne otrzymywanie powtarzalnych kształtów. Jakie mamy rodzaje obrabiarek CNC i do czego można je wykorzystać? Więcej na ten temat dowiecie się z naszego artykułu – zachęcamy do przeczytania wszystkich zainteresowanych.

Co oznacza skrót CNC?

Skrót CNC znany jest wielu osobom, natomiast nie każdy wie, co dokładnie oznacza. Obecnie obróbka materiałów realizowana jest przeważnie przez zaprogramowany przez specjalistów sprzęt – zaliczamy do niego maszyny CNC. Jeżeli chcecie dowiedzieć się więcej na temat, zapraszamy do kontynuacji lektury naszego artykułu!

Optymalne zarządzanie jakością – ISO 9001

Certyfikacja mobilizuje do działań na rzecz klienta i ciągłego doskonalenia, zapewnia firmom stały rozwój oraz zadowolenie klientów. ZOBACZ CERTYFIKAT ISO 9001 System zarządzania jakością certyfikowany zgodnie z ISO 9001 określa, kto jest odpowiedzialny za...

Co to jest obrabiarka CNC? Jakie są jej zalety?

Wydajność, szybkość i niższe koszty produkcji to cechy pożądane w przemyśle. Zalety obrabiarek CNC są liczne i pozwalają na osiągnięcie wszystkich tych cech. Obróbka skrawaniem CNC czy frezowanie CNC to ekonomiczne usługi, znajdujące zastosowanie w wielu branżach, od medycznej po przemysłową. Z tego artykułu dowiesz się, czym jest obrabiarka CNC i jakie ma cechy.