Dlaczego tak wyraźnie zarysowane są różnice między obróbką CNC, a obróbką tradycyjną? Kluczowy jest aspekt technologiczny, który w znacznym stopniu przesądza o wyborze konkretnego urządzenia. Z reguły zaawansowane technologie charakteryzują się wyższą ceną, dlatego często zatrudnia się w tym celu firmy zewnętrzne, które dysponują odpowiednimi urządzeniami. Przeczytaj artykuł, a dowiesz się, czym różni się obróbka CNC od obróbki tradycyjnej oraz w jaki sposób działają poszczególne z nich.

Obrabiarki konwencjonalne – jak działają?

Obrabiarki konwencjonalne, potocznie zwane ręcznymi, sterowane są przez człowieka. Oznacza to w praktyce, że pracownik ma bezpośredni kontakt z mocowaniem elementu, ustawianiem parametrów czy doboru narzędzia do konkretnego zadania. Wykonywanie czynności pomiarowych i weryfikowanie wyrobu w zakresie ściśle ustalonych norm, również należy do zadań pracownika. Obróbka metali lub innych tworzyw za pomocą tradycyjnych urządzeń zwiększa ryzyko błędu, co może prowadzić do strat surowcowych oraz niegospodarności czasu.

Na czym polega działanie obrabiarki CNC?

Urządzenie sterowane numerycznie, tzw. obrabiarka CNC pozwala przeprowadzać skomplikowane operacje na materiałach z niebywałą precyzją. Skomputeryzowany system steruje pracą maszyny, co umożliwia wykonywanie elementów na skalę masową. Program stale monitoruje pracę narzędzi czy parametry, dzięki czemu w razie nieprawidłowości, uniemożliwia dalszą pracę. Człowiek obserwuje cały proces zza hartowanej szyby, dzięki czemu nie jest narażony na bezpośrednie działanie maszyny CNC

Różnice pomiędzy obrabiarkami

To, czym różni się obrabiarka sterowana numerycznie od obrabiarki konwencjonalnej, zarysowane jest już nieco powyżej, warto jednak usystematyzować wiedzę, aby być w pełni świadomym możliwości obu maszyn. Poniżej znajduje się porównanie obrabiarek konwencjonalnych i CNC. Pierwszą z nich są obrabiarki konwencjonalne, drugą z kolei obrabiarki CNC.

Obrabiarki konwencjonalne:

  • operator obrabiarki ręcznie montuje oraz demontuje narzędzia i przedmiot obrabiany.  Ustawia maszynę w zależności od rysunku i zlecenia,
  • pracownik ręcznie ustawia parametry i steruje pracą obrabiarki ręcznej za pomocą dźwigi, przycisków czy pokręteł,
  • wykonawca ręcznie mierzy i sprawdza wytworzony element, uwzględniając zasady dokładności kształtowo-wymiarowej.

Obrabiarki CNC:

  • program obróbki wprowadzany jest do układu sterowania obrabiarki CNC ręcznie za pomocą klawiatury lub wczytać program z nośnika. Maszyna umożliwia zapisanie programu w pamięci wewnętrznej bądź na dysku twardym.
  • Funkcje sterowania i regulacji parametrów (danych narzędzi czy wymiarów) możliwe są, dzięki komputerowi znajdującemu się w maszynie CNC. System umożliwia analizowanie i diagnozowanie błędów.
  • Stała kontrola wymiarowości elementu za pomocą wymiany informacji pochodzących z komputerowych zespołów pomiarowych.

Podsumowanie

Różnice między obróbką CNC a obróbką tradycyjną są widoczne nie tylko w zakresie efektywności, ale także powtarzalności skrawania elementów oraz szybkości produkcji wyrobów. Coraz większa ilość skomplikowanych technologicznie elementów w różnych gałęziach przemysłu wymaga stosowania nowoczesnych maszyn CNC, które umożliwiają wykonanie rozbudowanych elementów z doskonała precyzją. Obróbka skrawaniem CNC w dużo mniejszym stopniu niż obróbka konwencjonalna powoduje starty materiałów, a co za tym idzie, nie zwiększa kosztów operacyjnych przedsiębiorstwa.

Zobacz również inne wpisy:

Oprogramowanie w firmie RL CNC cz.3 (Draftsight)

DraftSight to profesjonalny program do produkcji CNC oraz projektowania 2D i 3D. Pozwala na tworzenie, edycję i wyświetlanie plików DWG i DXF. Dzięki interfejsowi zbliżonemu do innych oprogramowań typu CAD, użytkownicy nie mają problemu z szybkim opanowaniem pracy na nim. Nasza firma korzysta z niego podczas przygotowywania procesów obróbki metali. 

Oprogramowanie w firmie RL CNC cz.2 (Siemens NX CAM)

Siemens NX CAM to jeden z modułów wchodzących w skład oprogramowania NX (CAD/CAM/CAE) – narzędzia ułatwiającego współpracę między projektantami, inżynierami i produkcją. Jego głównym zadaniem jest wygenerowanie kodu NC służącego do sterowania maszyną. Ponadto usprawnia programowanie maszyn sterowanych numerycznie. Jest to jeden z programów do CNC, który wykorzystujemy podczas wykonywanej przez nas obróbki metali.

Oprogramowanie w firmie RL CNC cz.1 (Siemens NX CAD)

Program NX Siemens CAD to jedno z narzędzi oprogramowania NX służące do projektowania wspomaganego komputerowo. Dzięki zastosowaniu Siemens NX współpraca między projektantami, inżynierami i produkcją jest łatwiejsza, gdyż zawiera on zintegrowane funkcje zarządzania danymi (CAD/CAM/CAE). Jego użycie pozwala znacznie skrócić czas programowania, a przez to również naszej obróbki metali.

Rodzaje obróbki metali nieżelaznych

Obróbka metali nieżelaznych umożliwia tworzenie wielu ważnych elementów. To proces, który pozwala na zmianę kształtu obrabianego materiału dzięki oddzieleniu poszczególnych fragmentów lub wywarcie nacisku mechanicznego. Zachęcamy do zapoznania się z naszym artykułem,...

Rodzaje obróbki stali

Osoby działające w branży przemysłowej z pewnością nie raz spotkały się z terminem obróbka metali. Jakie są zatem rodzaje obróbki metali i na czym dokładnie polega sam proces obróbki? Postaramy się w przystępny sposób wyjaśnić owo zagadnienie. Wszystkich zainteresowanych zapraszamy do lektury naszego artykułu.

Na czym polega obróbka otworów?

Obróbka otworów to proces technologiczny realizowany bardzo często, ponieważ znajdziemy je w większości produkowanych przedmiotów. Elementy stworzone z metali potrzebują precyzyjnej obróbki, która pozwoli nadać im właściwą formę, jak również polepszyć trwałość materiału. W tym celu stosowane są różne sposoby z zakresu obróbki ubytkowej. 

Rodzaje maszyn CNC

Maszyny CNC umożliwiają szybkie oraz precyzyjne otrzymywanie powtarzalnych kształtów. Jakie mamy rodzaje obrabiarek CNC i do czego można je wykorzystać? Więcej na ten temat dowiecie się z naszego artykułu – zachęcamy do przeczytania wszystkich zainteresowanych.

Co oznacza skrót CNC?

Skrót CNC znany jest wielu osobom, natomiast nie każdy wie, co dokładnie oznacza. Obecnie obróbka materiałów realizowana jest przeważnie przez zaprogramowany przez specjalistów sprzęt – zaliczamy do niego maszyny CNC. Jeżeli chcecie dowiedzieć się więcej na temat, zapraszamy do kontynuacji lektury naszego artykułu!

Optymalne zarządzanie jakością – ISO 9001

Certyfikacja mobilizuje do działań na rzecz klienta i ciągłego doskonalenia, zapewnia firmom stały rozwój oraz zadowolenie klientów. ZOBACZ CERTYFIKAT ISO 9001 System zarządzania jakością certyfikowany zgodnie z ISO 9001 określa, kto jest odpowiedzialny za...

Co to jest obrabiarka CNC? Jakie są jej zalety?

Wydajność, szybkość i niższe koszty produkcji to cechy pożądane w przemyśle. Zalety obrabiarek CNC są liczne i pozwalają na osiągnięcie wszystkich tych cech. Obróbka skrawaniem CNC czy frezowanie CNC to ekonomiczne usługi, znajdujące zastosowanie w wielu branżach, od medycznej po przemysłową. Z tego artykułu dowiesz się, czym jest obrabiarka CNC i jakie ma cechy.