Nie bez powodu wolimy przekazywać spawanie aluminium w ręce specjalistów – niestety, podobnie jak w przypadku usług remontowych, nie zawsze jednak możemy spodziewać się pełnego profesjonalizmu, nawet mimo licznych obietnic. Aluminium należy do metali wyjątkowo trudnych w obróbce, stąd też niezbędna jest odpowiednia wiedza pozwalająca na poprawne scalenie wszystkich elementów. Jakie kryteria powinna spełniać firma oferująca spawanie aluminium? Dzisiaj odpowiemy właśnie na to pytanie, dzięki czemu unikniesz niepotrzebnego rozczarowania.  

Spawanie aluminium w praktyce

Prawidłowe łączenie aluminium często stanowi wyzwanie nawet dla doświadczonych spawaczy. Przyczyną licznych trudności jest stosunkowo niska temperatura topnienia materiału oraz wytwarzająca się podczas spawania cienka warstwa tlenków na powierzchni metalu. Łączenie poszczególnych elementów odbywa się poprzez ich nagrzewanie – zwykle wykorzystywane jest do tego spoiwo, ale nie zawsze. Do standardowych metod spawania aluminium należą:

  • metoda MIG – stosowana przede wszystkim w przypadku metali o grubości większej niż 1 mm. Polega na użyciu spoiwa w postaci drutu podawanego przez specjalny uchwyt elektrodowy. W roli gazu osłonowego wykorzystywane są hel lub argon, czyli gazy chemicznie obojętne;
  • metoda TIG – polega na wytwarzaniu łuku elektrycznego prądu przemiennego, który powstaje z nietopliwej elektrody wolframowej w osłonie obojętnego gazu. Umożliwia otrzymanie spoiny o wysokiej czystości i oczekiwanej jakości;
  • metoda gazowa – polega na wykorzystaniu palnika tlenowo-acetylenowego i topnika, dzięki czemu można połączyć nawet najgrubsze części aluminium. 

Jednak łączenie aluminium powinno być nie tylko precyzyjne i solidne, ale również estetyczne – nie wszystkie firmy spawalnicze potrafią stanąć na wysokości zadania, dlatego warto wiedzieć, na co zwrócić uwagę, szukając dostawcy usług. 

Jakie kryteria powinna spełniać dobra firma spawalnicza? 

Decydując się na współpracę z firmą spawalniczą, wcześniej należy sprawdzić, jakie usługi spawania oferuje – dobór odpowiedniej metody łączenia aluminium ma kluczowe znaczenie dla powodzenia przedsięwzięcia. Niemniej istotne jest oczywiście doświadczenie spawaczy, które można potwierdzić, zapoznając się z opiniami poprzednich klientów. Należy szukać firmy spawalniczej, która dysponuje profesjonalnym sprzętem – sygnałem, że możesz spodziewać się wysokiej jakości jest również własny park maszynowy. 

Narzędziownia RL CNC to firma, która oferuje usługi spawania, wykorzystując obróbkę skrawaniem wspomaganą sterowaniem numerycznym. Stosujemy nowoczesne rozwiązania, ponieważ naszym priorytetem jest wysoka jakość pracy. Tymczasem obróbka skrawaniem zapewnia wyjątkowo precyzyjne wykonanie, ograniczając zużycie surowca do niezbędnego minimum. 

Polecamy:

Zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą