Nie bez powodu wolimy przekazywać spawanie aluminium w ręce specjalistów – niestety, podobnie jak w przypadku usług remontowych, nie zawsze jednak możemy spodziewać się pełnego profesjonalizmu, nawet mimo licznych obietnic. Aluminium należy do metali wyjątkowo trudnych w obróbce, stąd też niezbędna jest odpowiednia wiedza pozwalająca na poprawne scalenie wszystkich elementów. Jakie kryteria powinna spełniać firma oferująca spawanie aluminium? Dzisiaj odpowiemy właśnie na to pytanie, dzięki czemu unikniesz niepotrzebnego rozczarowania.  

Spawanie aluminium w praktyce

Prawidłowe łączenie aluminium często stanowi wyzwanie nawet dla doświadczonych spawaczy. Przyczyną licznych trudności jest stosunkowo niska temperatura topnienia materiału oraz wytwarzająca się podczas spawania cienka warstwa tlenków na powierzchni metalu. Łączenie poszczególnych elementów odbywa się poprzez ich nagrzewanie – zwykle wykorzystywane jest do tego spoiwo, ale nie zawsze. Do standardowych metod spawania aluminium należą:

  • metoda MIG – stosowana przede wszystkim w przypadku metali o grubości większej niż 1 mm. Polega na użyciu spoiwa w postaci drutu podawanego przez specjalny uchwyt elektrodowy. W roli gazu osłonowego wykorzystywane są hel lub argon, czyli gazy chemicznie obojętne;
  • metoda TIG – polega na wytwarzaniu łuku elektrycznego prądu przemiennego, który powstaje z nietopliwej elektrody wolframowej w osłonie obojętnego gazu. Umożliwia otrzymanie spoiny o wysokiej czystości i oczekiwanej jakości;
  • metoda gazowa – polega na wykorzystaniu palnika tlenowo-acetylenowego i topnika, dzięki czemu można połączyć nawet najgrubsze części aluminium. 

Jednak łączenie aluminium powinno być nie tylko precyzyjne i solidne, ale również estetyczne – nie wszystkie firmy spawalnicze potrafią stanąć na wysokości zadania, dlatego warto wiedzieć, na co zwrócić uwagę, szukając dostawcy usług. 

Jakie kryteria powinna spełniać dobra firma spawalnicza? 

Decydując się na współpracę z firmą spawalniczą, wcześniej należy sprawdzić, jakie usługi spawania oferuje – dobór odpowiedniej metody łączenia aluminium ma kluczowe znaczenie dla powodzenia przedsięwzięcia. Niemniej istotne jest oczywiście doświadczenie spawaczy, które można potwierdzić, zapoznając się z opiniami poprzednich klientów. Należy szukać firmy spawalniczej, która dysponuje profesjonalnym sprzętem – sygnałem, że możesz spodziewać się wysokiej jakości jest również własny park maszynowy. 

Narzędziownia RL CNC to firma, która oferuje usługi spawania, wykorzystując obróbkę skrawaniem wspomaganą sterowaniem numerycznym. Stosujemy nowoczesne rozwiązania, ponieważ naszym priorytetem jest wysoka jakość pracy. Tymczasem obróbka skrawaniem zapewnia wyjątkowo precyzyjne wykonanie, ograniczając zużycie surowca do niezbędnego minimum. 

Polecamy:

Zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą

Zobacz również inne wpisy:

Oprogramowanie w firmie RL CNC cz.3 (Draftsight)

DraftSight to profesjonalny program do produkcji CNC oraz projektowania 2D i 3D. Pozwala na tworzenie, edycję i wyświetlanie plików DWG i DXF. Dzięki interfejsowi zbliżonemu do innych oprogramowań typu CAD, użytkownicy nie mają problemu z szybkim opanowaniem pracy na nim. Nasza firma korzysta z niego podczas przygotowywania procesów obróbki metali. 

Oprogramowanie w firmie RL CNC cz.2 (Siemens NX CAM)

Siemens NX CAM to jeden z modułów wchodzących w skład oprogramowania NX (CAD/CAM/CAE) – narzędzia ułatwiającego współpracę między projektantami, inżynierami i produkcją. Jego głównym zadaniem jest wygenerowanie kodu NC służącego do sterowania maszyną. Ponadto usprawnia programowanie maszyn sterowanych numerycznie. Jest to jeden z programów do CNC, który wykorzystujemy podczas wykonywanej przez nas obróbki metali.

Oprogramowanie w firmie RL CNC cz.1 (Siemens NX CAD)

Program NX Siemens CAD to jedno z narzędzi oprogramowania NX służące do projektowania wspomaganego komputerowo. Dzięki zastosowaniu Siemens NX współpraca między projektantami, inżynierami i produkcją jest łatwiejsza, gdyż zawiera on zintegrowane funkcje zarządzania danymi (CAD/CAM/CAE). Jego użycie pozwala znacznie skrócić czas programowania, a przez to również naszej obróbki metali.

Rodzaje obróbki metali nieżelaznych

Obróbka metali nieżelaznych umożliwia tworzenie wielu ważnych elementów. To proces, który pozwala na zmianę kształtu obrabianego materiału dzięki oddzieleniu poszczególnych fragmentów lub wywarcie nacisku mechanicznego. Zachęcamy do zapoznania się z naszym artykułem,...

Rodzaje obróbki stali

Osoby działające w branży przemysłowej z pewnością nie raz spotkały się z terminem obróbka metali. Jakie są zatem rodzaje obróbki metali i na czym dokładnie polega sam proces obróbki? Postaramy się w przystępny sposób wyjaśnić owo zagadnienie. Wszystkich zainteresowanych zapraszamy do lektury naszego artykułu.

Na czym polega obróbka otworów?

Obróbka otworów to proces technologiczny realizowany bardzo często, ponieważ znajdziemy je w większości produkowanych przedmiotów. Elementy stworzone z metali potrzebują precyzyjnej obróbki, która pozwoli nadać im właściwą formę, jak również polepszyć trwałość materiału. W tym celu stosowane są różne sposoby z zakresu obróbki ubytkowej. 

Rodzaje maszyn CNC

Maszyny CNC umożliwiają szybkie oraz precyzyjne otrzymywanie powtarzalnych kształtów. Jakie mamy rodzaje obrabiarek CNC i do czego można je wykorzystać? Więcej na ten temat dowiecie się z naszego artykułu – zachęcamy do przeczytania wszystkich zainteresowanych.

Co oznacza skrót CNC?

Skrót CNC znany jest wielu osobom, natomiast nie każdy wie, co dokładnie oznacza. Obecnie obróbka materiałów realizowana jest przeważnie przez zaprogramowany przez specjalistów sprzęt – zaliczamy do niego maszyny CNC. Jeżeli chcecie dowiedzieć się więcej na temat, zapraszamy do kontynuacji lektury naszego artykułu!

Optymalne zarządzanie jakością – ISO 9001

Certyfikacja mobilizuje do działań na rzecz klienta i ciągłego doskonalenia, zapewnia firmom stały rozwój oraz zadowolenie klientów. ZOBACZ CERTYFIKAT ISO 9001 System zarządzania jakością certyfikowany zgodnie z ISO 9001 określa, kto jest odpowiedzialny za...

Co to jest obrabiarka CNC? Jakie są jej zalety?

Wydajność, szybkość i niższe koszty produkcji to cechy pożądane w przemyśle. Zalety obrabiarek CNC są liczne i pozwalają na osiągnięcie wszystkich tych cech. Obróbka skrawaniem CNC czy frezowanie CNC to ekonomiczne usługi, znajdujące zastosowanie w wielu branżach, od medycznej po przemysłową. Z tego artykułu dowiesz się, czym jest obrabiarka CNC i jakie ma cechy.