Szlifierki CNC to urządzenia sterowane numerycznie, które zapewniają dużą dokładność i precyzję pracy. Obróbka CNC polega na wspomaganiu maszyn przez technologie komputerowe, dzięki czemu zapewniona jest duża powtarzalność i niezwykła dokładność tego procesu. Do czego może służyć szlifierka numeryczna?

Jak działają szlifierki CNC?

W odróżnieniu od innych obrabiarek CNC takich jak tokarki czy frezarki, szlifierka CNC nie służy do obróbki wstępnej, ale do dokładnego wykańczania materiałów. Jej praca jest kontrolowana przez komputer sterujący, który nadzoruje także położenie szlifowanego przedmiotu. Sprawdzane są rozmiary i kształt obrabianego przedmiotu w porównaniu do zaprogramowanych parametrów. Dzięki temu uzyskiwana jest niezwykła precyzja wykonania. Bardziej skomplikowane programy sterujące pozwalają na szlifowanie elementów nawet o złożonej geometrii.

Szlifierki CNC wykorzystywane są do nadania obrabianym elementom odpowiednio gładkiej powierzchni. Przy pomocy właściwie dobranego ścierniwa szlifierka CNC do płaszczyzn usuwa zbędny naddatek. Możliwe jest kilka rodzajów obróbki:

  • ścierniwem związanym, w której stosowane są m.in.: osełki, ściernice czy taśmy ścierne,
  • ścierniwem luźnym poprzez docieranie albo polerowanie,
  • strumieniowo-ścierna.

Taka automatyzacja procesu sprawia, że szlifowanie jest szybkie i dokładne. Każdy element obrabiany przez szlifierkę CNC jest taki sam jak zaprojektowany komputerowo. Ten sposób obróbki wiąże się z brakiem odpadów produkcyjnych i błędów, które mogą się zdarzyć podczas ręcznego szlifowania. W dodatku szlifowanie metalu czy innych materiałów może się tu odbywać w sposób ciągły. Szlifierki CNC przyczyniają się więc do oszczędności zarówno materiałów, jak i kosztów produkcji.

Zastosowanie szlifierek CNC

Obróbka metali, stali hartowanych czy wyrobów ceramicznych to niektóre z zastosowań szlifierek CNC. Są one także wykorzystywane do regeneracji powierzchni utwardzonych różnych przedmiotów, w tym uszkodzonych narzędzi. Taka naprawa jest prostsza i szybsza niż przy wykorzystaniu ręcznej szlifierki, bo nie wymaga jej każdorazowego nastawiania. Programy zawierające funkcje sterownicze i regulacyjne można przechowywać w pamięci urządzenia.

Przy pomocy tych urządzeń możliwe jest nie tylko szlifowanie powierzchni płaskich. Występuje też szlifierka do wałków i otworów CNC, przeznaczona do wykańczania powierzchni cylindrycznych zewnętrznych, wewnętrznych i czołowych. Stosowana jest podczas produkcji precyzyjnych elementów, takich jak: podzespoły dla przemysłu energetycznego, samochodowego, czy narzędzia i oprzyrządowanie technologiczne.

Podsumowanie

Wszystkie szlifierki CNC cechuje duża wydajność i precyzja, dlatego są idealnymi narzędziami do wykańczania materiałów. Dzięki nim wytwarzane elementy mają odpowiednio równą i gładką powierzchnię. Technologia sterowania komputerowego wykorzystywana do ich pracy pozwala na całkowitą automatyzację procesu obróbki.

Formularz kontaktowy


15 + 5 =


Wypełnienie formularza oznacza, że podane w nim dane osobowe będą przetwarzane w celu udzielenia odpowiedzi, jeśli Twoje pytanie będzie odnosić się do naszych usług w odpowiedzi możemy przedstawić Ci ofertę.