Toczenie stali, której twardość wynosi zwykle 55-65 HRC nazywa się toczeniem na twardo i jest ekonomiczną opcją dla obróbki szlifierskiej stali. Toczenie twardych materiałów zapewnia dużą uniwersalność, szybki czas realizacji oraz wysoki poziom jakości. 

Czym jest stal hartowana? 

Stal jest stopem żelaza z węglem oraz bardzo uniwersalnym materiałem, który można zastosować w wielu branżach. Stal hartowana zalicza się do grupy materiałów stalowych, posiadających określone właściwości fizyczne, otrzymywanych dzięki właściwym sposobom obróbki. Jak przebiega proces hartowania i jakie właściwości otrzymuje wówczas stal? Hartowanie stali to nagrzanie materiału do danej temperatury, a następnie utrzymanie jej w określonym czasie. Wówczas nagrzana stal zmienia swoją strukturę, by potem zostać schłodzona. Głównym celem hartowania stali jest zwiększenie jej twardości. Wówczas jest bardzo odporna na uszkodzenia, takie jak ścieranie. Hartowanie nadaje także właściwości wytrzymałościowe i plastyczne. Jej powierzchnia jest zwykle błyszcząca i ma szaroniebieski odcień, może być też polerowana na biało lub żółto. 

Czym toczyć stal hartowaną?

Materiałem narzędziowym, który najlepiej sprawdzi się w przypadku toczenia na twardo stali hartowanych indukcyjnie, są gatunki z regularnego azotku boru (CBN). Jeśli chodzi o stal, której twardość wynosi mniej niż około 55 HRC, należy używać płytek ceramicznych albo węglikowych.

Jak toczyć dobrze?

Do toczenia twardych materiałów, należy używać zoptymalizowane gatunki z CBN. O czym należy pamiętać?

  • trzeba zagwarantować dobrą stabilność obrabiarki oraz mocowania;

  • należy stosować jak najmniejsze głębokości skrawania, aby otrzymać mały kąt przystawienia i właściwe przygotowanie krawędzi, by zwiększyć trwałość;

  • należy wykorzystać geometrię wiper, aby otrzymać jak najlepszą gładkość powierzchni.

RL CNC – fachowa obróbka metali

Stosowane przez nas narzędzia cBN (borazonowe) bardzo dobrze radzą sobie z obróbką wykańczającą stali hartowanej. Ze względu na uproszczenie procesu produkcyjnego, zwiększoną produktywność oraz zredukowany koszt obróbki, jest to świetna alternatywa dla szlifowania. 

Jeśli interesuje Cię fachowa obróbka skrawaniem stali, warto skorzystać z usług firmy RL CNC. Doświadczenie oraz wysokie umiejętności pozwalają na to, by wykonywana przez nich obróbka metali przebiegała w pełni profesjonalnie.

Formularz kontaktowy


12 + 10 =


Wypełnienie formularza oznacza, że podane w nim dane osobowe będą przetwarzane w celu udzielenia odpowiedzi, jeśli Twoje pytanie będzie odnosić się do naszych usług w odpowiedzi możemy przedstawić Ci ofertę.