Wysoka jakość obrabianej powierzchni, powtarzalność i precyzja, o którą trudniej w przypadku konwencjonalnych maszyn – to wszystko zapewnia tokarka CNC wykorzystywana do skrawania przedmiotów o skomplikowanych kształtach. Jest to urządzenie numeryczne sterowane komputerowo, a więc działa tak, jak zaprogramuje je operator. Znajduje zastosowanie w wielu branżach, począwszy od branży metalowej, skończywszy na branży dekoracyjnej, dla której dobre wykonanie skomplikowanych kształtów jest szczególnie ważne. Przeczytaj artykuł, a dowiesz się, jak działa tokarka CNC do metalu oraz jakie są najważniejsze zalety jej stosowania.

Jak działa obrabiarka CNC?

Zanim jednak przejdziemy do działania tokarki CNC, krótko wyjaśnijmy, co to jest obróbka skrawaniem CNC. Skrót pochodzi od terminu Computerized Numerical Control, co oznacza komputerowe sterowanie urządzeń numerycznych – obrabiarek CNC. W przemyśle najczęściej wykorzystuje się frezarki i tokarki wyposażone w nośnik danych, który zawiera informacje sterujące. Działanie obrabiarek CNC opiera się na skomputeryzowanym systemie sterującym, dzięki któremu możliwa jest automatyczna regulacja programowa w układzie zamkniętym. Tym samym urządzenie gwarantuje wysoką precyzję obróbki oraz minimalizację błędów produkcyjnych, których w innym przypadku nie dałoby się uniknąć. Obsługa tokarki i frezarki CNC wymaga odpowiednich kwalifikacji oraz doświadczenia, które pozwala odpowiednio ustawić maszynę.

Działanie i zastosowanie tokarek CNC

Konwencjonalna tokarka obrabia powierzchnię zewnętrzną przedmiotów obrotowych poprzez toczenie, natomiast do obróbki wewnętrznej wykorzystuje wytaczanie. W przypadku frezarki sytuacja wygląda odwrotnie – obrabiany przedmiot jest nieruchomy, natomiast ruch obrotowy wykonuje narzędzie.

Do podstawowych ruchów tokarki należą główny obrotowy oraz prostoliniowy posuwowy (wzdłużny bądź poprzeczny). Tokarki CNC wykonują te same ruchy, ale są wyposażone w sterowanie cyfrowe, które doskonale sprawdza się w obróbce wielkoseryjnej. Do czego służy tokarka CNC? Jej podstawowym zadaniem jest obróbka metali oraz materiałów metalopodobnych. Urządzenie posiada głowicę rewolwerową oraz narzędzia skrawające, dzięki którym możliwe jest precyzyjne i szybkie wykonywanie elementów. Budowa sprawia, że zastosowanie tokarki CNC w przemyśle jest szerokie – technologię toczenia wykorzystuje się między innymi w branży rolniczej i motoryzacyjnej.

Tokarka CNC do metalu – zalety

Działanie i budowa tokarki CNC doskonale odpowiadają na potrzeby współczesnego przemysłu – dzięki temu możliwa jest nie tylko precyzyjna obróbka materiału, ale przede wszystkim automatyzacja pracy. Takie rozwiązanie sprzyja stworzeniu bezpiecznego miejsca pracy, w którym produktywność nie odbywa się kosztem pracowników. Do pozostałych zalet tokarki CNC do metalu należą:

  • bardzo duża moc urządzenia,
  • powtarzalność obrabianych elementów przy jednoczesnym utrzymaniu ich jakości,
  • wysoka wydajność produkcyjna,
  • wysoka jakość wykończenia części,
  • możliwość obróbki elementów o skomplikowanych kształtach,
  • minimalizacja odpadów i błędów produkcyjnych.

Liczne zalety wyjaśniają, dlaczego zastosowanie tokarki CNC w przemyśle wytwórczym staje się coraz powszechniejsze – trudno nie docenić przyspieszenia procesów produkcyjnych przy jednoczesnym obniżeniu kosztów produkcji.

Jak przebiega proces toczenia CNC?

Proces wykonania elementu za pomocą tokarki CNC rozpoczyna się od opracowania modelu trójwymiarowego o pożądanym kształcie oraz przygotowania rysunku technicznego. Projekt powstaje przy użyciu oprogramowania CAM – następnie jest przetwarzany do komputerowo sterowanego urządzenia, czyli w tym przypadku tokarki. Wówczas operator programuje ruchy maszyny oraz określa kolejność wykonywanych działań tak, by tokarka CNC precyzyjnie zrealizowała projekt.

Podsumowanie

Tokarka CNC do metalu to jedna z maszyn będących fundamentem nowoczesnych linii produkcyjnych – zapewnia większą wydajność i produktywność, a co za tym idzie realne zyski dla firmy. Nie musisz jednak inwestować w urządzenie i pracowników odpowiedzialnych za jego obsługę. Doskonałym rozwiązaniem jest zatrudnienie firmy zewnętrznej takiej jak narzędziownia RL CNC. Obsługa tokarki CNC jest naszą codziennością, dzięki czemu uzyskasz precyzyjnie wykonane części o powtarzalnej, wysokiej jakości.

Polecamy: