Powszechnie stosowane w warsztatach i zakładach produkcyjnych, niezbędne przy obróbce narzędzi i części do maszyn – na rynku są dostępne różne rodzaje frezarek, które umożliwiają uzyskanie dowolnego kształtu z wysoką precyzją. Dotyczy to zarówno produkcji jednostkowej, jak i na masową skalę. Przed zakupem urządzenia warto sprawdzić, jakie zastosowanie mają poszczególne frezarki oraz zorientować się, na co szczególnie należy zwrócić uwagę. Znając rodzaje frezarek, unikniesz nietrafionego zakupu, a tym samym będzie możliwe sprawne frezowanie danego materiału.

Podstawowy podział frezarek

Zanim przejdziemy do rodzajów frezarek, przypomnijmy, co to jest frezarka – być może jesteś osobą początkującą. W ten sposób nazywamy obrabiarkę skrawającą, która służy do obróbki płaszczyzn, powierzchni kształtowych, rowków, itp. za pomocą freza. Cechą charakterystyczną urządzenia jest to, że za ruch posuwowy odpowiedzialny jest obrabiany przedmiot, natomiast ruch główny wykonuje narzędzie zamontowane we wrzecionie.

Budowa frezarki CNC nie zawsze jest taka sama, dlatego w branży funkcjonuje kilka podziałów. Wyróżniamy frezarki jednowrzecionowe oraz wielowrzecionowe – te pierwsze cieszą się większą popularnością. Nie jest to jednak jedyne rozróżnienie obowiązujące w branży. Obecnie wykorzystuje się zaawansowane technologicznie urządzenia, które różnią się od konwencjonalnych rodzajów frezarek. Należą do nich frezarki:

 • pionowe – sprawdzają się przy obróbce mniejszych przedmiotów,
 • poziome – wykorzystywane do obróbki większych gabarytowo przedmiotów,
 • 3-osiowe,
 • 4-osiowe,
 • 5-osiowe.

W branży wykorzystuje się różne rodzaje frezowania, dlatego tak ważny jest dobór urządzenia odpowiadającego na potrzeby firmy. Precyzyjna obróbka metali jest możliwa, ale do tego najlepiej nadają się frezarki CNC – i tak na przykład urządzenia 5-osiowe umożliwiają bezkolizyjną i wydajniejszą obróbkę 5-stronną.

Charakterystyka frezarek CNC

Frezarka o konwencjonalnej budowie nadal jest w użytku, ale na potrzeby przemysłowe częściej wykorzystuje się frezarki CNC, pozwalające na lepsze planowanie produkcji. Do czego służy frezarka CNC? Jej zadaniem jest precyzyjna i powtarzalna obróbka, którą umożliwia elektroniczne sterowanie i dużo bardziej skomplikowana budowa niż w przypadku standardowych frezarek. Takie rozwiązanie sprawdza się m.in. w dużych zakładach przemysłowych. Frezarki CNC umożliwiają tworzenie skomplikowanych detali i szczegółowych żłobień nawet w produkcji masowej, dlatego są niezastąpione w wielu branżach. Frezarka CNC oznacza także krótszy czas ustawiania poszczególnych cykli automatycznych oraz eliminację błędów popełnianych przez osobę obsługującą maszynę.

Czym kierować się przy zakupie frezarki?

Zakup frezarki to duży wydatek, dlatego musisz wiedzieć, które parametry są kluczowe oraz do jakich celów będzie wykorzystywane urządzenie. Zanim podejmiesz ostateczną decyzję, uwzględnij takie elementy jak:

 • wymiary stołu roboczego frezarki,
 • przesuw w osi X, Y i Z,
 • prędkość obrotowa i moc wrzeciona,
 • jakość konstrukcji obrabiarki,
 • rodzaj układu sterowania,
 • systemy dodatkowe,
 • powtarzalność pozycjonowania oraz dokładność obróbki.

Niezależnie od tego, na który rodzaj frezarki się zdecydujesz, sprawdź także warunki gwarancji producenta oraz dostępność serwisu – dzięki temu unikniesz sytuacji, w której urządzenie będzie niesprawne dłużej niż jest to konieczne. Należy również uwzględnić skalę produkcji, aby maszyna odpowiadała na realne zapotrzebowanie. Dla wielu przedsiębiorstw często lepszym rozwiązaniem jest zlecenie usługi zewnętrznej firmie, która wykonuje różne rodzaje frezowania (3-osiowe, 5-osiowe, obróbka wykańczająca) i posiada wykwalifikowanych w tym zakresie pracowników.

Zastosowanie frezarek CNC

Wiesz, do czego służy frezarka, więc łatwo wyobrazić sobie jej zastosowanie. I tak na przykład, frezarki CNC wykorzystuje się w niemal każdym rodzaju produkcji – zarówno małoseryjnej, jak i jednostkowej. Umożliwiają one tworzenie przedmiotów o skomplikowanych kształtach, z którymi nie radzą sobie konwencjonalne rodzaje frezarek.

Obróbka skrawaniem ma ogromne znaczenie dla wielu gałęzi przemysłu. Zastosowanie frezarek CNC w zakładach produkcyjnych umożliwia precyzyjne skrawanie, ale jeszcze większe możliwości dają centra frezarskie, które z powodzeniem wykorzystuje się w fabrykach i dużych zakładach produkcyjnych. Jest to rozwiązanie przystosowane do masowej i wielkoseryjnej produkcji, podczas której liczy się czas.

Podsumowanie

Powszechne zastosowanie frezarek w przemyśle sprawia, że warto mieć świadomość, jakie są dostępne rodzaje frezarek – szczególnie jeśli jest się osobą początkującą. Dzięki temu można oczekiwać bezproblemowej pracy urządzenia oraz doskonałych efektów. Wybór maszyny nie należy do najłatwiejszych, ponieważ trzeba uwzględnić skalę frezowania oraz szereg innych czynników wymienionych w artykule. Alternatywą dla własnego sprzętu jest zatrudnienie zewnętrznej firmy, takiej jak narzędziownia RL CNC.

Zobacz również inne wpisy:

Oprogramowanie w firmie RL CNC cz.3 (Draftsight)

DraftSight to profesjonalny program do produkcji CNC oraz projektowania 2D i 3D. Pozwala na tworzenie, edycję i wyświetlanie plików DWG i DXF. Dzięki interfejsowi zbliżonemu do innych oprogramowań typu CAD, użytkownicy nie mają problemu z szybkim opanowaniem pracy na nim. Nasza firma korzysta z niego podczas przygotowywania procesów obróbki metali. 

Oprogramowanie w firmie RL CNC cz.2 (Siemens NX CAM)

Siemens NX CAM to jeden z modułów wchodzących w skład oprogramowania NX (CAD/CAM/CAE) – narzędzia ułatwiającego współpracę między projektantami, inżynierami i produkcją. Jego głównym zadaniem jest wygenerowanie kodu NC służącego do sterowania maszyną. Ponadto usprawnia programowanie maszyn sterowanych numerycznie. Jest to jeden z programów do CNC, który wykorzystujemy podczas wykonywanej przez nas obróbki metali.

Oprogramowanie w firmie RL CNC cz.1 (Siemens NX CAD)

Program NX Siemens CAD to jedno z narzędzi oprogramowania NX służące do projektowania wspomaganego komputerowo. Dzięki zastosowaniu Siemens NX współpraca między projektantami, inżynierami i produkcją jest łatwiejsza, gdyż zawiera on zintegrowane funkcje zarządzania danymi (CAD/CAM/CAE). Jego użycie pozwala znacznie skrócić czas programowania, a przez to również naszej obróbki metali.

Rodzaje obróbki metali nieżelaznych

Obróbka metali nieżelaznych umożliwia tworzenie wielu ważnych elementów. To proces, który pozwala na zmianę kształtu obrabianego materiału dzięki oddzieleniu poszczególnych fragmentów lub wywarcie nacisku mechanicznego. Zachęcamy do zapoznania się z naszym artykułem,...

Rodzaje obróbki stali

Osoby działające w branży przemysłowej z pewnością nie raz spotkały się z terminem obróbka metali. Jakie są zatem rodzaje obróbki metali i na czym dokładnie polega sam proces obróbki? Postaramy się w przystępny sposób wyjaśnić owo zagadnienie. Wszystkich zainteresowanych zapraszamy do lektury naszego artykułu.

Na czym polega obróbka otworów?

Obróbka otworów to proces technologiczny realizowany bardzo często, ponieważ znajdziemy je w większości produkowanych przedmiotów. Elementy stworzone z metali potrzebują precyzyjnej obróbki, która pozwoli nadać im właściwą formę, jak również polepszyć trwałość materiału. W tym celu stosowane są różne sposoby z zakresu obróbki ubytkowej. 

Rodzaje maszyn CNC

Maszyny CNC umożliwiają szybkie oraz precyzyjne otrzymywanie powtarzalnych kształtów. Jakie mamy rodzaje obrabiarek CNC i do czego można je wykorzystać? Więcej na ten temat dowiecie się z naszego artykułu – zachęcamy do przeczytania wszystkich zainteresowanych.

Co oznacza skrót CNC?

Skrót CNC znany jest wielu osobom, natomiast nie każdy wie, co dokładnie oznacza. Obecnie obróbka materiałów realizowana jest przeważnie przez zaprogramowany przez specjalistów sprzęt – zaliczamy do niego maszyny CNC. Jeżeli chcecie dowiedzieć się więcej na temat, zapraszamy do kontynuacji lektury naszego artykułu!

Optymalne zarządzanie jakością – ISO 9001

Certyfikacja mobilizuje do działań na rzecz klienta i ciągłego doskonalenia, zapewnia firmom stały rozwój oraz zadowolenie klientów. ZOBACZ CERTYFIKAT ISO 9001 System zarządzania jakością certyfikowany zgodnie z ISO 9001 określa, kto jest odpowiedzialny za...

Co to jest obrabiarka CNC? Jakie są jej zalety?

Wydajność, szybkość i niższe koszty produkcji to cechy pożądane w przemyśle. Zalety obrabiarek CNC są liczne i pozwalają na osiągnięcie wszystkich tych cech. Obróbka skrawaniem CNC czy frezowanie CNC to ekonomiczne usługi, znajdujące zastosowanie w wielu branżach, od medycznej po przemysłową. Z tego artykułu dowiesz się, czym jest obrabiarka CNC i jakie ma cechy.