Wiertła monolityczne to profesjonalne narzędzia służące do wykonywania otworów w różnego rodzaju materiałach. Wśród nich można wyróżnić między innymi wiertła płaskie, kręte, do wiercenia głębokich otworów, do nakiełków, jak również wiertła CNC. Te ostatnie przeznaczone są do obróbki CNC przy pomocy obrabiarek komputerowych sterowanych numerycznie, aby wióry nie gromadziły się podczas głębokiego wiercenia.

Wiertła monolityczne mogą być wykorzystywane do obróbki metali, a także do wiercenia w drewnie czy tworzywach sztucznych. Wysokiej jakości narzędzia monolityczne są wytwarzane z węglika spiekanego, substancji o twardości porównywalnej do diamentu. Jakie rodzaje wierteł można wyróżnić?

Wiertła monolityczne — rodzaje

Wiertła te można podzielić według różnych kryteriów. Najczęstszymi z nich są parametry wymiarowe oraz przeznaczenie do obróbki konkretnego rodzaju materiałów. Wyróżnić można:

  • wiertła do aluminium — ich budowa ogranicza zapychanie i zaklejanie się otworu podczas pracy,
  • wiertła do kompozytów — wiele z nich posiada dodatkową diamentową powłokę, która znacznie zmniejsza zużycie oraz tarcie tego narzędzia,
  • wiertła do stali nierdzewnej — mają budowę, która doskonale odprowadza wióry w trakcie obróbki. Ich powłoka jest wyjątkowo odporna na zużywanie się, dlatego bywają wykorzystywane również do obróbki tytanu,
  • wiertła do stali stopowej i niestopowej — dają możliwość wiercenia z wewnętrznie doprowadzanym chłodziwem oraz smarowaniem MQL,
  • wiertła do żeliwa — dzięki nim zminimalizowane jest zjawisko wykruszania się wąskich pasków blisko krawędzi skrawającej.

Do wykonania wierteł zazwyczaj używa się węglików wolframu, a czasem także tytanu, co zwiększa jeszcze ich twardość i żywotność. Z kolei dodanie kobaltu nada spiekowi miękkość i lepszą rozciągliwość.

Wiertła monolityczne — zastosowanie

Doskonałe parametry wierteł monolitycznych z węglika spiekanego sprawiają, że mogą one być wykorzystywane w różnych gałęziach przemysłu. Sprawdzają się głównie jako narzędzia do robienia otworów lub produkcji elementów maszyn i urządzeń przemysłowych. Stosowane są między innymi w górnictwie, lotnictwie czy motoryzacji.

Wiertła monolityczne znajdują zastosowanie do obróbki wielu materiałów na przykład: tworzyw sztucznych, drewna litego i klejonego, stali, żeliwa, kompozytów czy aluminium. Ogromna uniwersalność i wytrzymałość surowca, z którego są produkowane, sprawia, że wykorzystuje się je również do zbrojenia narzędzi w górnictwie.

Wiertła monolityczne należy dobrać odpowiednio do typu wykonywanej pracy. Dostępne są na przykład przeznaczone do wykonywania otworów głębokich, otworów z płaskim dnem, do obróbki trudno skrawalnych materiałów czy do precyzyjnego obrabiania otworów.

Oczywiście same wiertła to nie wszystko, równie ważna jest technologia CNC, w jakiej wykonywane są wiercenia. Wiertła do CNC, np. do metalu czy drewna podłączane są tu do sterowanych komputerowo maszyn. Operatorzy wprowadzają odpowiednie dane do systemu komputerowego, a urządzenia te precyzyjnie i szybko wykonują zaplanowane otwory. Takie rozwiązanie zapewnia wydajność procesu oraz zwiększa bezpieczeństwo pracowników. Cały proces, choć jest skrupulatnie kontrolowany, nie wymaga bowiem samodzielnych, manualnych prac przy wierceniu.

Podsumowanie

Wiertła monolityczne sprawdzają się wszędzie tam, gdzie konieczne jest wykonanie lub obróbka otworów, a te bywają konieczne zarówno podczas produkcji prostych, jak i specjalistycznych urządzeń.

Formularz kontaktowy


9 + 3 =


Wypełnienie formularza oznacza, że podane w nim dane osobowe będą przetwarzane w celu udzielenia odpowiedzi, jeśli Twoje pytanie będzie odnosić się do naszych usług w odpowiedzi możemy przedstawić Ci ofertę.